Americká technologická společnost Apple musí Irsku vrátit 13 miliard eur (téměř 326 miliard Kč), které získala na slevách na dani, rozhodl v pondělí Soudní dvůr EU. Definitivně tak potvrdil rozhodnutí Evropské komise (EK) z roku 2016, které se Apple snažil zvrátit.
"Stanovisko Irska vždy bylo, že Irsko neposkytuje zvýhodněné daňové zacházení žádným společnostem, ani daňovým poplatníkům," uvedla v reakci na rozhodnutí nejvyššího unijního soudu irská vláda. Zdůraznila také, že vzhledem ke změnám v irském daňovém systému je rozhodnutí soudu nyní "už jen historickou záležitostí".
Irsko podle soudu poskytlo v letech 1991 až 2014 Applu ve formě daňových úlev protiprávní státní podporu a je povinno si ji od firmy nechat vrátit. Irská vláda oznámila, že zahájí proces uvolňování peněz ze svěřenského fondu, na kterém jsou požadované finance od Applu uloženy.
Tribunál Soudního dvora EU v roce 2020 rozhodnutí EK na základě odvolání irské vlády zrušil. Komise se následně odvolala k Soudnímu dvoru EU jakožto vyšší instanci. Soudní dvůr EU dnes rozhodnutí Tribunálu zrušil a vydal konečné rozhodnutí, které potvrzuje postup EK.
Díky daňovým dohodám platil Apple podle EK v Irsku ze svých evropských zisků daně od jednoho procenta v roce 2003 do 0,005 procenta v roce 2014. Daňová rozhodnutí z let 1991 a 2007 určovala způsob zdanění zisku dvou irských dceřiných společností Applu, a to firem Apple Sales International a Apple Operations Europe.
Uvedený způsob ale podle argumentů EK, k nimž se dnes nejvyšší unijní soud přiklonil, neodpovídal ekonomické realitě. Dublin však tvrdil, že Apple na daních platil to, co měl, a žádnou nepovolenou státní pomoc nedostal.