Soud v USA otevřel státům cestu k legalizaci sportovního sázení

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 5. 2018 20:35
V USA se dosud smělo sázet na sportovní výsledky pouze v Nevadě a v omezené míře i ve státech Delaware, Montana a Oregon.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington/New York - Nejvyšší soud Spojených států otevřel jednotlivým americkým státům možnost legalizovat sportovní sázky. Potvrdil rozhodnutí soudu v New Jersey z roku 2014, kterým nižší soud povolil sportovní sázky v tamních kasinech a na dostizích. Zároveň nejvyšší soud zrušil federální zákon z roku 1992 zakazující sportovní sázení ve většině amerických států, informují americká média.

V USA se dosud smělo sázet na sportovní výsledky pouze v Nevadě, kde se nachází vyhlášené centrum hazardu Las Vegas, a v omezené míře i ve státech Delaware, Montana a Oregon.

Na nelegální sportovní sázky lidé nyní v USA ročně vynaloží miliardy dolarů. Některé státy spatřují v sázení na sport a v loteriích potenciálně významný zdroj daňových příjmů.

Legalizaci sportovního sázení se bránily velké americké sportovní svazy, jako je Národní fotbalová liga (NFL) a baseballová liga Major League Baseball. Obávají se přitom, že tím utrpí čistota sportu, protože by mohl vzniknout tlak na podplácení rozhodčích.

Zpráva podpořila akcie sázkových společností, kasin a dodavatelů herních systémů. Například akcie herní a sázkařské firmy Scientific Games přidávaly kolem 13 procent a vystoupily na rekord. Akcie výrobce herních automatů a jiných herních technologií International Game Technology pak měly k dobru více než čtyři procenta a vykazovaly nejvyšší jednodenní zisk od března. Na rekord vystoupily také akcie provozovatele dostihů a kasin Churchill Downs.

V České republice od ledna platí nový zákon o hazardu. Nařizuje povinnou registraci hráčů při kurzovém sázení na pobočkách, dosud se museli registrovat jen při internetových sázkách. Tradičně velký zájem je v Česku o sázky na hokejová mistrovství.

Celkové sázky na nynější mistrovství světa v Dánsku zatím podle sázkových kanceláří dosáhly zhruba 850 milionů korun.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Schodek rozpočtu vzrostl od ledna o více než 54 miliard korun

Schodek státního rozpočtu ke konci února stoupl na 86,1 miliardy korun z lednových 31,5 miliardy korun. V tiskové zprávě o tom v pondělí informovalo ministerstvo financí. Jde o nejhorší únorový výsledek od vzniku ČR. Loni ke konci února, tedy ještě před propuknutím pandemie, vykázal rozpočet schodek 27,4 miliardy korun. Tehdy to bylo také nejhorší únorové číslo od roku 1993.

Prohloubení deficitu je podle ministerstva financí výsledkem dopadů pandemie, což vedlo k poklesu daňových příjmů způsobenému mimo jiné snížením daní a zrušením superhrubé mzdy, změnou rozpočtového určení daní ve prospěch krajů a obcí a pokračující podporou ekonomiky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Juška, Svoboda a Švábíková přijdou o halové ME

Tři čeští atleti přijdou o halové mistrovství Evropy, které začne ve čtvrtek v Toruni. Ze zdravotních důvodů nepojedou do Polska někdejší šampioni Petr Svoboda a Radek Juška ani tyčkařka Amálie Švábíková. Česká výprava bude mít 23 závodníků, řekl dnes novinářům při on-line tiskové konferenci reprezentační šéftrenér Jan Netscher.

Halový mistr Evropy v běhu na 60 metrů překážek z roku 2011 Svoboda, kterému zranění už v minulosti výrazně narušila kariéru, se potýká s bolavou achilovkou. Nejlepší český dálkař Juška, šampion z HME v Praze 2015, je nachlazený. "Vypadli nám dva matadoři, to je razantní oslabení výpravy," konstatoval Netscher.

Se Švábíkovou mluvil půl hodiny před tiskovkou. "Zkoušela poslední trénink a bolavá záda jí neumožní odcestovat," řekl šéftrenér.

Díky tomu bude mít v Toruni osobního trenéra čtvrtkařka Lada Vondrová, jejíž kouč Jaroslav Jón zaplní uvolněné místo po trenéru Švábkové Pavlu Beranovi.

Další zprávy