Soud zahájil insolvenční řízení s firmou šéfa lihové mafie

ČTK ČTK
22. 4. 2015 18:45
V minulosti bylo řízení zahájeno už dvakrát. Jednou bylo zastaveno, podruhé soud odmítl návrh jako neurčitý a kritizoval chybějící náležitosti.
Radek Březina.
Radek Březina. | Foto: ČTK

Zlín - Krajský soud v Brně již potřetí zahájil insolvenční řízení se společností Morávia-Chem z Hrobic na Zlínsku, kterou tajně vlastnil zlínský podnikatel a šéf lihové mafie Radek Březina. Insolvenční návrh podal jednatel firmy Radek Menšík, závazky včetně požadavku celníků na zajištění spotřební daně vyčíslil téměř na 211 milionů korun. Zahájení řízení bylo v insolvenčním rejstříku zveřejněno ve středu, zjistila ČTK.

Soud řízení zahájil v minulosti už dvakrát, jednou bylo zastaveno, v pondělí bylo zveřejněno odmítnutí druhého návrhu, podle soudu byl neurčitý a neobsahoval veškeré náležitosti. Soud odmítl také tvrzení společnosti o předlužení. Aktuální návrh na zahájení insolvenčního řízení je doplněn o další skutečnosti.

Soud druhému návrhu firmy vyčítal, že dlužník uvedl pouze jednoho věřitele, o předlužení však jde pouze tehdy, pokud má dlužník více věřitelů. V aktuálním návrhu má podle Menšíka firma závazky z nájmu, odvodů z mezd, DPH či půjčky společníka. Pohledávku celníků vyčíslil téměř na 54 milionů korun. Firma má majetek v hodnotě 74,6 milionu korun.

"Dne 17.3. 2015 vydal Celní úřad pro Zlínský kraj další zajišťovací příkaz ve výši 54,089.865 Kč. Vzhledem k tomu, že firma již v exekuci je a je zajištěný veškerý majetek včetně zásob a jsou zajištěné bankovní účty, došlo tímto opatřením k opětovnému úplnému zastavení činnosti firmy. Firma je v tomto okamžiku předlužena a zastavila platby svých závazků," uvedl v návrhu Menšík.

První insolvenční řízení s firmou bylo zahájeno na začátku března, návrh podalo vedení společnosti, které vyčíslilo závazky na 630 milionů korun. Menšík tehdy v návrhu uvedl, že celní úřad chtěl po firmě na konci ledna složení jistoty v celkové hodnotě téměř 510 milionů korun.

Firma peníze v požadovaném termínu nesložila a celníci na její majetek včetně zásob nařídili exekuci. Soud však 14. března insolvenční řízení zastavil. Společnost totiž uspěla s odvoláním proti příkazu celního úřadu na složení jistoty téměř 510 milionů korun, Menšík proto vzal insolvenční návrh zpět.

Březina v areálu Morávia-Chem zřejmě prováděl falešnou denaturaci lihu, firma hrála klíčovou roli v obchodech s nezdaněným alkoholem. Podle obžaloby způsobila mafie kolem Radka Březiny škodu na daních v rekordní výši 6,7 miliardy korun.

Případ rozsáhlých obchodů s nelegálním lihem řeší olomoucký soud od začátku prosince. Zlínský okresní soud také v pondělí uložil Radku Březinovi dva roky za to, že v jedné z budov bývalého areálu Svitu ve Zlíně ukrýval zbraně. U soudu tvrdil, že mu zbraně v 90. letech dal do zástavy za půjčku nějaký Jugoslávec. Rozsudek není pravomocný.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 31 minutami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy