Soud poslal do konkurzu další Mičánkovu firmu Less & Timber

ČTK ČTK
23. 4. 2014 17:10
Konkurz by podle Jana Mičánka nemusel mít vliv na zaměstnance Less & Timber, věřitelé i správkyně chtějí zachovat provoz firmy.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Karel Toman

Praha - Krajský soud v Praze poslal ve středu do konkurzu další část někdejšího lesnického impéria, společnost Less & Timber, která provozuje závody na zpracování dřeva.

Podle majitele zkrachovalého holdingu Less Jana Mičánka banky nepřistoupily na navržený reorganizační plán.

Rozhodnutí soudu by podle něj nemuselo mít dopad na zaměstnanost, protože zajištění věřitelé a správkyně mají zájem podnik dál provozovat.

V úterý se v konkurzu ocitla také někdejší největší tuzemská lesnická společnost Less & Forest.

Investor na obzoru

"Lidé by to teoreticky neměli ani poznat," řekl k možným dopadům na zhruba tři stovky zaměstnanců Less & Timber Mičánek. Je ale podle něj otázkou, zda se najde investor, s nímž by souhlasily banky. Podle Mičánka nicméně zůstal jeden, který má zájem za stejných podmínek firmu koupit i v konkurzu.

Horší dopad by tak měl mít konkurz v případě firmy Less & Forest, jejíž zaměstnanci mají být propuštěni.

Dlužník v reorganizačním plánu navrhl restrukturalizaci pohledávek věřitelů spočívající v prominutí části dluhů včetně jejich příslušenství nebo v odkladu jejich splatnosti a prodej majetkové podstaty prostřednictvím vkladu do nově založené společnosti Nový Timber.

Banka Citibank Europe, jež podala insolvenční návrh, ale tvrdí, že dlužník dezinterpretoval některé skutečnosti kolem sestavování plánu nebo v něm operoval s prohlášením zajištěného věřitele, které bylo odvoláno. Výhrady měla i ke smlouvě o koupi cenných papírů firmy Nový Timber uzavřené se společností Ojgar.

Dluhy 2,17 miliardy

Less & Timber byl členem skupiny Less, která zajišťovala zakázky pro Lesy ČR. Podle informací ze začátku insolvenčního řízení dlužily firmy skupiny Less bankám za poskytnuté úvěry téměř 2,17 miliardy korun. Měly také závazky z faktoringových smluv zhruba 311 milionů a závazky z bankovních záruk přibližně 493 milionů korun.

Soud nejdříve poslal do úpadku Less a.s. a Less & Forest. Insolvenční návrhy podal Mičánek, nikoli věřitelé. V případě Less & Timber se na soud obrátila Citibank Europe a dlužník se poté k jejímu návrhu připojil. Less & Timber v tuzemsku vlastní tři pily, v roce 2012 firma dosáhla obratu 1,36 miliardy korun.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Airbus reorganizuje výrobu, ve Francii závody spojí, v Německu naopak rozdělí

Evropský výrobce letadel Airbus ohlásil největší reorganizaci svých výrobních závodů ve Francii a Německu za více než deset let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž Airbus výrobu uskupí do tří celků. Ve Francii výrobu sloučí, v Německu rozdělí. O provozu ve Španělsku se vede debata.

Ve Francii výrobce letadel spojí výrobu aerostruktur do jednoho subjektu. Závody v Saint-Nazaire a Nantes, kde se montují trupy letounů, se tak sloučí s divizí Stelia s globální působností.

V Německu Airbus rozdělí divizi Premium Aerotec. Část z ní sloučí se závody ve městech Stade a Hamburk, z části vznikne samostatná divize, která se bude zabývat výrobou detailních součástek v omezeném množství.

"Posuzujeme různé vlastnické struktury s cílem najít to nejlepší řešení," uvedl mluvčí společnosti ohledně naposledy zmíněné divize. Ta produkuje jak jednoduché součástky za pár dolarů, tak i ty složitě obráběné, co stojí desítky tisíc dolarů. Spadat by pod ní měla i část továrny v Augsburgu a rumunský závod v Brašově.

Šéf podniku Guillaume Faury před dvěma měsíci označil výrobu aerostruktur, do nichž se řadí i trupy letadel, za hlavní předmět podnikání Airbusu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy