Slavný Cirque du Soleil je v krizi. Propouští umělce a žádá o ochranu před věřiteli

Ekonomika Ekonomika
1. 7. 2020 17:13
Kanadská zábavní společnost Cirque du Soleil požádala o soudní ochranu před věřiteli. Kvůli pandemii koronaviru musela zrušit všechna vystoupení a propustit umělce. Nyní bude pracovat na plánu obnovy podnikání, informovaly v pondělí zahraniční tiskové agentury. Slavný cirkus se několikrát představil také v Praze.
Foto: Live Nation, Robert Sedmík

Kvůli opatřením, která mají zabránit šíření nemoci covid-19, společnost od března zrušila všechna představení a musela propustit 95 procent zaměstnanců.

"S nulovými příjmy od nuceného uzavření všech našich představení kvůli covidu-19 muselo vedení jednat rozhodně, aby ochránilo budoucnost firmy," vysvětluje generální ředitel Daniel Lamarre.

Cirque du Soleil podepsal dohodu se svými soukromými investory, podle které skupina převezme závazky cirkusu a investuje 300 milionů USD, v přepočtu 7,2 miliardy korun, do opětovného zahájení činnosti.

V rámci dohody také státní společnost Investissement Québec poskytne 200 milionů dolarů na financování dluhu. Mezi soukromými investory jsou fond TPC Capital, čínská firma Fosun International a kanadský penzijní fond Caisse de dépôt et placement du Québec.

Společnost oznámila, že musí propustit téměř 3500 zaměstnanců. Nabídka od sponzorů jí umožňuje najmout podstatnou část propuštěných zpět po obnovení představení.

Cirque du Soleil proslul zejména akrobatickými představeními. Firmu v roce 1984 založil Guy Laliberté s pouličními umělci v Québecu, od té doby se z ní stal jeden z nejslavnějších vývozních artiklů Kanady. TPG, Fosun a kanadský penzijní fond vlastní většinový podíl ve společnosti od roku 2015.

Cirque du Soleil svá představení s akrobaty pořádá po celém světě a každý večer nabízel představení v Las Vegas. Většina příjmů pochází z prodeje vstupenek, firma ale organizuje také soukromé akce, prodává maloobchodní zboží s tematikou představení a poskytuje licenci na svoji značku ubytovacímu a módnímu průmyslu. Provozuje i společný podnik s Bell Media, který má na starosti výrobu televizních pořadů, filmů a her.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Očkování v USA jde rychle, Universal odkládá premiéru filmu Rychle a zběsile 9 už jen o měsíc

Jen o měsíc odkládá filmové studio Universal velkorozpočtový snímek Rychle a zběsile 9, který měl také do českých kin dorazit koncem května. Nově se s premiérou počítá na 25. června, píše agentura Reuters. Podle ní se hollywoodská firma vlastněná nadnárodním konglomerátem Comcast snaží vytipovat dobu, kdy se do biografů bude moci vrátit co nejvíce lidí, aby z prodeje vstupenek zaplatila náklady. Snímek měl rozpočet přes 200 milionů dolarů, v přepočtu 4,4 miliardy korun.

Universal film odložil jen o měsíc. Podle Reuters to dokazuje, že studio vkládá naděje do rychlého průběhu očkování v USA a Kanadě, které společně tvoří největší filmový trh světa. V New Yorku se sítě biografů AMC, Cineworld či Cinemark po roční pauze způsobené pandemií znovu otevřely tento pátek. Provozovatelé doufají, že v lukrativní letní sezóně už na velkorozpočtové filmy jako Rychle a zběsile 9 přitáhnou opět davy nyní již naočkovaných diváků. Jako první má do kin 7. května zamířit Black Widow, ve které stejnojmennou superhrdinku hraje Scarlett Johanssonová.

Zdroj: Reuters
Další zprávy