Sobotka k propouštění: Privatizace ČSA pomáhá konkurentovi

ČTK Jiří Hovorka ČTK, Jiří Hovorka
24. 9. 2014 11:45
Loňský vstup korejské společnosti do ČSA se podle premiéra nyní jeví jako pozitivní krok zejména pro konkurenčního dopravce Travel Service.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Archiv ČSA

Jindřichův Hradec - Premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) velmi znepokojuje chystané propouštění v letecké společnosti České aerolinie (ČSA), která chce snížit počet zaměstnanců o třetinu.

Loňský vstup korejské společnosti Korean Air do ČSA se podle Sobotky nyní jeví jako pozitivní krok zejména pro konkurenčního leteckého dopravce Travel Service. Sobotka to řekl novinářům v Jindřichově Hradci během návštěvy několika jihočeských měst před komunálními volbami.

"Mně se propouštění v ČSA vůbec nelíbí. Mám docela silný pocit, že privatizace, tak jak byla v minulých letech zorganizována za Nečasovy vlády, ve finále vede k tomu, že ČSA neustále oslabují a Travel Service neustále posiluje," uvedl Sobotka.

Privatizovala minulá vláda, propouští současná

ČSA oznámily úřadu práce propuštění 77 pilotů a více než 200 stevardů a dalších lidí. Letecká společnost měla v nedávné minulosti hospodářské problémy, které chtěla vyřešit loňským prodejem 44 procent akcií firmy do rukou Korean Air. Podle Sobotky je třeba nyní hodnotit příchod strategického partnera do státní společnosti s odstupem.

"Mám pocit, že ten vstup do ČSA byl pozitivní zejména pro leteckou společnost Travel Service," uvedl Sobotka. Travel Service se uchází o 34 procent akcií ČSA, které zatím patří Českému Aeroholdingu a na které má předkupní právo korejský dopravce. Ten ovšem nestojí o většinu v ČSA, protože ty by tím přišly o výhodný status evropského dopravce.

Zároveň je třeba dodat, že většinu v ČSA stále drží přes Český Aeroholding stát a že ministr financí Babiš v poslední době prosadil jak výměnu šéfa Aeroholdingu tak i samotných ČSA. Zodpovědnost za současné propouštění tak jednoznačně míří za Sobotkovou vládou, respektive za ministerstvem financí.

Sobotka dodal, že se hodlá sejít s ředitelem Českého Aeroholdingu Václavem Řehořem, jehož je ČSA dceřinou společností. "Bude mě zajímat, co se děje. Byl bych nerad, kdyby neustálé osekávání ČSA a další propouštění způsobilo, že by tato společnost přestala fungovat a zcela vyklidila místo na trhu," řekl premiér.

Obchod musí schválit úřady

České aerolinie patří mezi nejstarší letecké přepravce. V roce 2010 čítala flotila ČSA pět desítek letadel a aerolinie zaměstnávaly zhruba 3300 lidí. Ke konci letošního srpna zaměstnávaly ČSA více než 230 pilotů, téměř 400 palubních průvodčí a téměř 270 pracovníků v administrativě. Vloni ČSA vykázaly ztrátu 922 milionů korun.

Travel Service patří do skupiny Unimex Group, kterou vlastní podnikatelé Jiří Šimáně a Jaromír Šmejkal. Firma, která na trhu působí od roku 1997, je lídrem v charterové dopravě v ČR, na Slovensku a v Maďarsku, významný podíl trhu má v Polsku. V roce 2013 Travel Service létal se 42 letadly.

Začátkem loňského prosince oznámil Travel Service záměr koupit prostřednictvím aerolinií Korean Air 34procentní balík akcií v ČSA. Záměr Travel Service musí schválit Evropská komise a antimonopolní úřady v Rusku, na Ukrajině a v Izraeli.

Travel Service loni zvýšil hrubý zisk na skoro 219 milionů korun. Tržby soukromého dopravce loni vzrostly o více než tři miliardy na zhruba 14 miliard korun.

 

Právě se děje

Další zprávy