Snížení rezerv pojišťoven přinese do rozpočtu až pět miliard korun, odhaduje ministryně Schillerová

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
13. 5. 2018 14:11
Velké tuzemské pojišťovny mají objem rezerv v řádu desítek miliard korun. V důsledku jejich omezení by stát vybral více na daních, aniž by bylo nutné navýšit daňovou sazbu. Detaily vysvětlila ministryně financí v demisi Schillerová v neděli v České televizi.
Ministryně Schillerová.
Ministryně Schillerová. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Snížení takzvaných technických rezerv pojišťoven, které má vznikající koaliční vláda ve svém programovém prohlášení, by přineslo do státního rozpočtu zhruba pět miliard korun. V pořadu Otázky Václava Moravce to uvedla ministryně financí v demisi Alena Schillerová (za ANO).

Velké tuzemské pojišťovny mají objem rezerv v řádu desítek miliard korun.

"Můj odhad bude velmi hrubý. Chce to celou řadu faktorů, aby se to spočítalo přesně. Bude to určitě v řádech miliard korun. Já si troufnu říct, že se můžeme pohybovat kolem pěti miliard," uvedla Schillerová.

Programové prohlášení nové vlády uvádí, že dojde k revizi daňové uznatelnosti technických rezerv v oblasti pojišťovnictví.

"Daňově uznatelné technické rezervy budou nově vázány na pravidla obsažená v evropské směrnici Solvency II. Tento systém bude odolnější vůči případnému nadhodnocování ze strany poplatníků, neboť výši takto stanovených technických rezerv může poplatník ovlivňovat výrazně méně než u stávajícího postupu, který vychází ze zákona o účetnictví," uvádí dokument.

"Chceme vytvořit pojistku, a tady existuje jakýsi evropský předpis, aby ty pojišťovny nemohly jednoduše si optimalizovat daňový základ tím, že si budou tvořit rezervy podle toho, jak jim vyjde daňový základ," dodala ministryně.

Prezident České asociace pojišťoven Martin Diviš již dříve řekl, že se obává, že pojišťovny nebudou schopny dostát svým závazkům vůči pojištěncům. "Rozumím tomu záměru politiků, ale obávám se, aby to nesnížilo bezpečnost pojišťoven a jejich schopnost vyplácet pojistky tak, jako byly schopny v minulosti i v takových situacích, jako byly například povodně," uvedl Diviš.

Daň z přidané hodnoty (DPH) na stravovací služby a vodné a stočné by podle odhadu ministryně měla klesnout od 1. ledna 2020. Přeřazení do nižší desetiprocentní sazby DPH by se podle programového prohlášení vlády mělo týkat i točeného piva a služeb s vysokým podílem lidské práce jako jsou opravy obuvi či kadeřnické služby.

Schillerová v neděli také zopakovala, že nová vláda nebude zvyšovat daně a nebude zavádět nové daně.

VIDEO: Ministryně Schillerová o vládním rozpočtu. 

Státní rozpočet je politické téma, minulá vláda se dohodla na schodku 50 miliard a byl to velice složitý a dramatický kompromis, říká Schillerová. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy