Snížení DPH na teplo zlevnění nepřinese, teplárny zdraží kvůli snižování emisí

ČTK ČTK
26. 12. 2019 8:53
Snížení daně z přidané hodnoty u tepla z 15 na deset procent výrazný pokles cen pro domácnosti nepřinese. Teplárnám nicméně pomůže držet současné ceny navzdory růstu nákladů, spojeného zejména se zdražováním emisních povolenek.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Vyplývá to z vyjádření Teplárenského sdružení ČR (TS ČR) a firem. Snížení sazby začne platit od 1. ledna. Například mluvčí Veolie Filip Brož sdělil, že firma zdraží jen někde, a to mírně. Lidem na mnoha místech také stoupne cena vody, která se dostane do nižší sazby daně až v květnu.

"Předpokládáme, že přes výrazný růst nákladů bude v příštím roce díky snížení sazby DPH na teplo většina tepláren schopná stabilní konečnou cenu tepla pro domácnosti udržet," uvedl předseda výkonné rady TS ČR Tomáš Drápela. Podotkl, že zatímco v roce 2017 zaplatily teplárny za povolenky na emise skleníkových plynů 1,5 miliardy Kč, letos to podle odhadu sdružení bude 8,7 miliardy korun, a příští rok až 13 miliard korun.

"To je obrovská míra zdanění, kterou teplárny nejsou ve vlastní výrobě schopné kompenzovat," uvedl. Teplárnám podle něj rostou i další náklady včetně cen paliv či mezd zaměstnanců.

Pražská teplárenská uvedla, že zdraží od nového roku ceny tepla pro domácnosti v průměru o 4,5 procenta. V následujících dvou letech firma zvýšení cen nepředpokládá.

Podobná je situace například v Liberci. Teplárna Liberec zdraží od ledna teplo zhruba o čtyři procenta, domácnosti napojené na centrální rozvody ale podle firmy díky snížení DPH paradoxně ušetří. Lidé kteří mají pětileté smlouvy, zaplatí příští rok za gigajoule zhruba 646 korun, o čtyři koruny méně než letos. Řádově tak ušetří stokoruny ročně.

"Rostou však prakticky všechny nákladové položky a do cen tepla se promítají také masivní investice tepláren do snižování emisí realizované v posledních několika letech," podotkl Brož z Veolie. Podle něj díky změně zdanění ale zákazníci firmy tento růst pocítí, nejvýš mírně. "Cenová politika je vždy přizpůsobená místním podmínkám jednotlivých lokalit, ve kterých Veolia v rámci ČR působí, a to například s ohledem na typ zdroje, vstupní komoditu nebo velikost zákaznického portfolia," doplnil.

Společnost Tepelné hospodářství Hradec Králové zvýší od 1. ledna 2020 cenu tepla o 3,2 procenta na 552 Kč za gigajoule (GJ) včetně DPH. Firma uvedla, že pokud by i po Novém roce platila DPH 15 procent, zdražení tepla v Hradci Králové by bylo zhruba osmiprocentní na úroveň 577 korun za GJ.

Snížení DPH na dodávky tepla a chladu má tlumit tlaky na růst cen tepla, který hrozí hlavně kvůli zdražení emisních povolenek. S návrhem přišlo víc poslanců z různých sněmovních stran. Již dříve varovali, že v případě prudkého zdražení tepla hrozí, že lidé budou přecházet k lokálnímu vytápění, což zhorší emise skleníkových plynů.

Na mnoha místech vzroste lidem také cena vody. Například v některých obcích na Rychnovsku stoupne cena až o 14 procent na 92 za metr krychlový. nebo na Jičínsku o šest procent na 86,17 korun za kubický metr. V Praze by měla zdražit voda o 4,9 procenta. Až v květnu poklesne DPH z 15 na deset procent, její ceny pro zákazníky by mohly klesnout.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Policie porušila práva osmi lidí, když je nepustila protestovat proti Prague Pride, rozhodl soud

Policie zasáhla do práv osmi lidí, když je v roce 2014 nevpustila na průvod Prague Pride, kde chtěli proti akci protestovat. V úterý o tom nepravomocně rozhodl Obvodní soud pro Prahu 7. Žalobcům ale soud nepřiznal náhradu nemajetkové újmy, podle verdiktu je pro ně dostatečnou satisfakcí konstatování zásahu do práva. Soudy už jednou žalobu v minulosti zamítly, rozsudky ale zrušil Ústavní soud. Proti rozhodnutí mohou obě strany podat odvolání.

Ústavní soud ve svém rozhodnutí v létě 2019 konstatoval, že policie má právo někomu prostřednictvím výzvy nařídit, aby nevstupoval na konkrétní místo, musí ale buď reagovat na chování daného člověka, nebo musí mít důvodné podezření, že má osoba v úmyslu použít násilí, případně násilím vyhrožovat anebo jinak narušit pokojné shromáždění. Právě právním názorem Ústavního soudu se obvodní soud řídil.

Soudce Jan Kobera tak v úterý rozhodl, že žaloba byla důvodná a výzva policie nebyla v souladu se zákonem. Policie podle něj měla mít konkrétní skutkové poznatky o tom, že by ze strany protestujících proti průvodu mohlo dojít k násilnému jednání. Žalobci požadovali za zásah do svých práv i náhradu nemajetkové újmy 20.000 korun, tu jim však soud nepřiznal. Ministerstvo vnitra, pod které policie spadá, jim musí zaplatit pouze náhradu nákladů řízení. Jednomu z žalobců ale soudy už v minulosti přiřkly 5000 korun za to, že byl neoprávněně zbaven osobní svobody.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 33 minutami

Dálnice D1 je po nehodě kamionu již v obou směrech znovu průjezdná

Dálnice D1 je po nehodě kamionu za Brnem 169. kilometru u Domašova na Brněnsku už průjezdná v obou směrech. Policie zhruba po 14 hodinách v 9:30 obnovila provoz směrem na Prahu, zhruba o hodinu později i provoz směrem na Brno, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Bulharský kamion se převrátil v pondělí okolo 19:15 v zúženém úseku a zcela zablokoval oba směry D1. Při nehodě nikdo neutrpěl vážnější zranění, řekl už dřív mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek.

V kamionu byly krabice s pivem, které bylo potřeba přeložit do jiného vozu. Policie dnes ráno na twitteru uvedla, že v noci se podařilo havarovaný kamion vyprostit. Bylo ale třeba vozovku ještě uklidit, bylo také nutné opravit poničené dopravní značení a betonová dělící svodidla.

Kolona kamionů směrem na Prahu kolem 8:30 dosahovala zhruba 12 kilometrů, směrem na Brno byla zhruba sedmikilometrová. Doprava kolabovala především na objízdných trasách, kde se v ranní špičce tvořily kolony.

Zdroj: ČTK
Další zprávy