Tisícovka navíc k penzím. Sněmovní výbor doporučil vyšší příspěvek důchodcům

ČTK ČTK
14. 8. 2015 19:04
Sněmovní sociální výbor ve středu doporučil vyplatit jednorázový příspěvek k důchodům tisíc korun. Koalice navrhovala o sto korun méně. Ze zákona by se penze příští rok zvedla jen o 40 korun.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Martina Křížová

Praha - Penzisté a penzistky by měli dostat příští rok jednorázový příspěvek k důchodu tisíc korun, doporučil ve středu sněmovní sociální výbor. Jde o stokorunu víc, než navrhovala koalice.

Vláda původně chtěla dát důchodcům jednorázově 600 korun ještě letos před Vánocemi. Pravicová opozice ale zablokovala schválení předlohy zrychleně v úvodním kole a prosincový termín padl. Koalice potom přišla s návrhem na výplatu 900 korun v únoru. Zdůvodnila to tím, že penze se příští rok zvýší podle zákonných pravidel v průměru jen o 40 korun měsíčně.

Ve výboru se hlasovalo podle Miroslava Opálky (KSČM) i o návrhu vyplatit penzistům a penzistkám 1200 korun, podporu nezískal. Bude ale ve hře, zpravodaj jej hodlá předložit ve druhém sněmovním čtení.

Důchody se v Česku zvyšují pravidelně k lednu, a to o růst cen a třetinu růstu reálných mezd. Inflace je v letošním roce nízká. Ministerstvo práce a sociálních věcí původně navrhovalo přidat důchodcům víc, než nařizuje zákon. Od ledna si měli podle tohoto plánu přilepšit v průměru o 205 korun. Koaliční politici se nakonec dohodli na tom, že se penze příští rok upraví podle zákonných pravidel, k tomu pak měli důchodci a důchodkyně dostat před Vánocemi právě příplatek 600 korun.

Letos půjde na důchody 384 miliard

Podle návrhu rozpočtu by v příštím roce mělo do důchodů putovat 393,01 miliardy korun. Ministerstvo práce původně chtělo o tři miliardy víc. Letos se má na penzích vyplatit 384,76 miliardy. Výdaje každoročně rostou. Seniorů totiž přibývá a do důchodu nastupují lidé s vyššími mzdami než dřív.

Starobní, invalidní a pozůstalostní důchody v Česku pobíralo podle údajů České správy sociálního zabezpečení na konci loňska 2,86 milionu lidí. Starobních důchodců bylo zhruba 2,36 milionu. Do konce letošního června jejich počet stoupl zhruba o sedm tisíc. Průměrný starobní důchod na konci loňska činil 11.075 korun, letos na konci prvního pololetí 11.316 korun. Penze se pak vyplácejí i z důchodových systémů resortu vnitra, obrany a spravedlnosti. Podle údajů ve státním závěrečném účtu průměrný starobní důchod loni vzrostl o 104 korun na 10.714 korun.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Španělské fotbalistky vstoupily do stávky, podpořil je Griezmann

Španělské prvoligové fotbalistky vstoupily v sobotu do stávky. Dva zápasy musely být odloženy, poté co hráčky splnily svou hrozbu z října. Fotbalistky se snaží o vyjednání nové kolektivní smlouvy s kluby, podpořila je i hvězda Barcelony Antoine Griezmann.

Fotbalistky si stávku odhlasovaly drtivou většinou na shromáždění 23. října. Poté, co ani další jednání nevedla k zažehnání sporu, ohlásila hráčská asociace AFE, jež zastupuje muže i ženy, v sobotu začátek stávky. "Dnes říkáme my fotbalistky dost!" uvedla na videu asociace reprezentační brankářka Mariasun Quiňonesová se San Sebastianu.

Svým kolegyním poslal slova povzbuzení francouzský mistr světa Griezmann, jenž hraje ve Španělsku celou profesionální kariéru. "Kamarádky z ženského fotbalu, které stávkují za svá práva, mají mou plnou podporu. Hodně štěstí!" napsal na twitteru bývalý hráč San Sebastianu a Atlética Madrid, jenž od letoška působí v Barceloně.

Fotbalistky požadují po klubech zvýšení minimální roční mzdy z 16.000 eur (přes 400.000 korun) na 20.000 eur (přes 500.000 korun). Největším problémem byla nicméně dohoda ohledně platů při částečném úvazku - hráčky chtěly minimálně 75 procent z plného profesionálního úvazku (12.000 eur), kluby byly ochotny jednat maximálně o 50 procentech (8000 eur).

Ve španělské lize hraje 16 týmů, ale jen několik je plně profesionálních. K nejúspěšnějším klubům patří podobně jako mezi muži Barcelona a Atlético Madrid. Real Madrid bude mít svůj ženský tým od příští sezony.

Ženský fotbal zažívá ve Španělsku boom od roku 2015, kdy se národní tým poprvé představil na mistrovství světa. Do ženského fotbalu začali poté proudit sponzoři a výrazně se zvýšil mediální zájem. Na zápas žen Atlética proti Barceloně přišlo v minulé sezoně na stadion Wanda Metropolitano přes 60 tisíc diváků.

Další zprávy