Poslanci omezili přístup ekologických spolků do stavebního řízení, připomínky Senátu odmítli

Jan Prokeš Jan Prokeš
Aktualizováno 27. 6. 2017 20:50
Poslanecká sněmovna v úterý schválila svoji verzi novely stavebního zákona, když přehlasovala Senát. Nyní ji k podpisu dostane prezident republiky. Novela fakticky zjednodušuje celé povolovací řízení tím, že slučuje územní i stavební řízení a také posuzování vlivu na životní prostředí. Lidé si také budou moci postavit dům či chatu na pouze stavební ohlášení bez toho, aby je omezovala stavební plocha.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Pro ekologické spolky bude těžší  blokovat stavby, od příštího roku budou mít ztížený přístup do stavebního řízení. Poslanci v úterý odhlasovali rozsáhlou novelu stavebního zákona, která by celý proces schvalování staveb v Česku měla zrychlit

O návrhu sociálnědemokratických poslanců Jaroslava Foldyny a Františka Adámka se ve Sněmovně diskutovalo nejvíce. Spolky se podle této změny nebudou moci účastnit územního a stavebního řízení. Nadále budou mít přístup pouze do řízení, kde se posuzuje vliv na životní prostředí (EIA). Ochráncům životního prostředí vadí, že zákon omezuje právo veřejnosti účastnit se povolovacích procesů. Podle ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové (ANO) je smyslem spolků právě ochrana přírody, nikoliv snaha zabránit nějaké stavbě v daném území.

Další novinkou, kterou novela stavebního zákona přináší, je urychlení stavebních procesů pomocí takzvaného sloučeného řízení. Zatímco dosud se muselo žádat o územní rozhodnutí, stavební povolení a posuzování vlivu na životní prostředí zvlášť, nyní postačí jen jedna žádost. To by mělo urychlit zejména výstavbu rodinných domů nebo obchodních a administrativních center.

Novela stavebního zákona také umožní lidem stavět rodinné domy vlastníma rukama bez ohledu na velikost zastavěné plochy. Dosud si mohli lidé svépomocí postavit dům, který měl až čtyři podlaží, nesměli však překročit velikost zastavěné plochy 150 metrů čtverečních. Na stavbu většího jednopodlažního bungalovu si tak každý musel přizvat stavební firmu, ačkoliv je jeho výstavba podstatně jednodušší než například u třípatrového domu. Novela toto kritérium nyní ruší. Pro stavbu domu navíc nebude potřeba stavební povolení, bude stačit jednodušší ohlášení.

Firmy: Zákon neurychlí dokončení dopravních staveb

Poslanci nakonec odmítli řadu změn, s kterými jim zákon na začátku června vrátil Senát. Senátoři například schválili návrh, který by stanovil investorům povinnost informovat o svém záměru také vlastníky, které lze vyvlastnit, a určoval cenu za vyvlastnění pozemků na minimálně osminásobek úředního odhadu i pro energetické stavby.

Stavebním firmám naopak vadí, že ze zákona vypadl pozměňovací návrh, který měl umožnit rychlejší vyvlastnění pozemků u strategicky významných dopravních staveb. "Bez tohoto klíčového pozměňovacího návrhu nepřináší novela stavebního zákona žádné další prvky, které výrazně urychlí jakoukoliv dopravní stavbu," stěžoval si prezident Asociace pro rozvoj infrastruktury Tomáš Janeba.

Návrh na takzvanou předběžnou držbu zkoušel prosadit poslanec Martin Kolovratník (ANO). Tento nástroj měl umožnit začít stavět dálnici na vyvlastněném pozemku ještě předtím, než bude stanovena výše odškodnění. Právě spory o částku, kterou má stát majitelům pozemků zaplatit, často brzdí výstavbu dlouhá léta.

Podle některých poslanců novela stavebního zákona přílišnou změnu nepřinese. "Zákon měl řadu věcí zlepšit a urychlit, ale nemyslím si, že se tak stane. Doporučil bych počkat na zcela nový stavební zákon," uvedl Robin Böhnisch (ČSSD). Na novém stavebním zákonu už ministerstvo pro místní rozvoj pracuje. Podle odhadů však nebude hotov dříve než za pět let.

 

Právě se děje

před 38 minutami

V únoru stoupl počet bankrotů firem i podnikatelů, ukázala studie

V únoru bylo v Česku vyhlášeno 64 bankrotů obchodních společností, o tři více než v lednu. Jejich počet byl tak nejvyšší od června minulého roku. Rovněž bylo vyhlášeno 530 bankrotů podnikatelů, o 24 více než v předchozím měsíci. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

Zároveň bylo podáno 73 návrhů na bankrot obchodních společností, o sedm více než v lednu, a 542 návrhů na bankrot podnikatelů. To bylo proti předchozímu měsíci o 95 více. V insolvenčním řízení bylo ke konci února 0,7 procenta celkového počtu registrovaných společností a 1,2 procenta registrovaných podnikatelů.

"Zajímavé je, že zatímco počet bankrotů obchodních společností byl letos v únoru o čtvrtinu vyšší než v únoru 2020, počet bankrotů fyzických osob podnikatelů byl naopak o čtvrtinu nižší. Bankroty podnikatelů totiž bývají nejčastěji formou oddlužení, tedy stejně jako osobní bankroty. Vývoj jejich počtu tak kopíruje vývoj u osobních bankrotů, jejichž počet během současné pandemie výrazně klesl," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Denver jasně přehrál Milwaukee, Jokič má padesátý triple double

Basketbalisté Denveru v NBA až překvapivě snadno porazili třetí tým Východní konference Milwaukee 128:97. Hvězdou úterního duelu byl srbský pivot Nikola Jokič, který zaznamenal padesátý triple double v kariéře a devátý v sezoně. Proti Bucks předvedl 37 bodů, 11 asistencí a 10 doskoků a zastínil nejužitečnějšího hráče uplynulých dvou sezon Janise Adetokunba. Řecká hvězda zapsala 27 bodů a osm doskoků, jeho tým prohrál po pěti předchozích výhrách.

Výsledky NBA:

Boston - LA Clippers 117:112, LA Lakers - Phoenix 104:114, Miami - Atlanta 80:94, Milwaukee - Denver 97:128, San Antonio - New York 119:93, Washington - Memphis 111:125.

Utkání Toronto - Detroit bylo odloženo.

před 2 hodinami

Japonsko pátrá po pěti členech posádky z potopené čínské lodi

Japonská pobřežní hlídka ve středu pátrá po pěti členech posádky čínské rybářské lodi, která se v úterý potopila blízko sporné oblasti teritoriálních vod obou zemí. Informovala o tom agentura AP.

Plavidlo Shen Lian Cheng 707 s výtlakem 105 tun vyslalo nouzový signál v úterý z oblasti asi 330 kilometrů severně od ostrova Išigaki nedaleko Japonskem kontrolovaného souostroví Senkaku ve Východočínském moři. Na tyto ostrovy si činí nárok také Číňané, kteří je nazývají Tiao-jü a v posledních měsících zvýšili námořní aktivitu v jejich blízkosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy