Snazší dovoz z Číny ohrozí naše místa, protestovali oceláři v Bruselu. Mezi nimi i Češi

ČTK ČTK
15. 2. 2016 16:13
Zaměstnancům ocelářského průmyslu vadí, že by měla Čína mít volný přístup na evropský trh. Čínské dumpingové ceny by podle nich mohly ohrozit celý ocelářský průmysl v Evropě - protože dotovaným firmám se těžko konkuruje. Demonstrace se zúčastnila i zhruba stovka Čechů z Vítkovice Steel či ArcelorMittal Ostrava.
Protestující oceláři
Protestující oceláři | Foto: Reuters

Brusel - Několik tisíc ocelářů z celé Evropské unie v pondělí v Bruselu demonstrovalo proti snazšímu přístupu čínské oceli na evropský trh. Mezi nimi byla také přibližně stovka zástupců ze tří českých společností.

Demonstraci do centra belgické metropole svolala průmyslová asociace AEGIS Europe.

Udělení statusu tržní ekonomiky Číně by podle ocelářů znamenalo pro evropský ocelářský průmysl existenční ohrožení. "Chceme oslovit politiky a europoslance, aby zamezili tomu, aby Čína měla přístup na volný evropský trh a svými cenami rušila pracovní místa v Evropě," řekl proto Českému rozhlasu Vilém Kubiena z vítkovických železáren Vítkovice Steel.

Měli by mít podmínky jako my

Podle generálního ředitele a předsedy představenstva společnosti ArcelorMittal Ostrava Tapase Rádžekara chtějí oceláři po Evropské komisi především spravedlivý přístup. Udělení statusu tržní ekonomiky Číně podle něj znemožní využívání efektivních antidumpingových opatření. "Prodávají pod náklady a my nebudeme konkurenceschopní," připustil.

"Je to dotovaná ekonomika, má dotované úvěry, firmy vlastní stát," upozornil přímo před budovou Evropské komise generální ředitel Třineckých železáren Jan Czudek. Tomu se podle něj jen těžko konkuruje, už teď musejí železárny prodávat za ceny, které se těm čínským blíží.

"Měli by mít stejné podmínky jako my. Emisní povolenky a všechno, jak máme nastaveno my v Evropě," dodává Marcel Pielesz, který do Bruselu přijel s kolegy demonstrovat z Třince.

Dalšími problémy bude podle něj nižší zájem investorů o evropské ocelářství a také dopady na životní prostředí, které levný čínský způsob výroby oceli zatěžuje daleko více než evropské ocelářské firmy, které jsou svázány tvrdými pravidly. Čínský provoz například produkuje o 43 procent více emisí skleníkových plynů, tvrdí.

Také severomoravská krajská tripartita tento měsíc vyzvala českou vládu, aby zasáhla a ochránila české ocelářství a podstatnou část české ekonomiky. Na severu Moravy pracuje ve trojici ocelářských firem zhruba 15 tisíc lidí. Na ocelářský průmysl je ovšem navázaných dalších zhruba 50 tisíc pracovních míst.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Český skladatel Kotík získal v USA jako první Evropan prestižní cenu Johna Cage

Český hudební skladatel, dirigent a flétnista Petr Kotík ve Spojených státech obdržel prestižní cenu Johna Cage, kterou udílí newyorská Nadace pro soudobé umění. Kotík je doposud jediným evropským umělcem, který tuto cenu dostal, sdělilo Ostravské centrum nové hudby.

Letošní laureáty cen v pěti uměleckých disciplínách - hudbě, tanci, divadle, poezii a výtvarném umění - oznámila ve čtvrtek večer nadace.

Prestižní cena Johna Cage, s níž se pojí odměna ve výši 45 tisíc dolarů, nese jméno po americkém skladateli a jednom ze zakladatelů Newyorské nadace pro soudobé umění. Udílí se od roku 1992 jednomu umělci jednou za dva roky jako "uznání mimořádného úspěchu v umění za práci, jež odráží ducha Johna Cage". Mezi 16 laureáty tohoto ocenění je Kotík doposud jediným evropským umělcem, uvedlo Ostravské centrum nové hudby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy