Smlouvy s Veolií ohledně vody v Praze neplatí, tvrdí město. Chce čerpat evropské dotace

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 10. 2015 16:07
Praha bude jednat o úpravě údajně nevýhodných smluv, tak aby mohla mimo jiné čerpat evropské dotace na obnovu sítí. Firma Pražské vodovody a kanalizace (PVK), která vodovody v metropoli provozuje, je připravena vyjednávat. Pokud se město s francouzskou Veolií, která je stoprocentním vlastníkem PVK, nedomluví, je podle radní pro infrastrukturu Jany Plamínkové jedinou cestou arbitráž.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Smlouvy týkající se provozu vodohospodářských sítí v Praze jsou neplatné. Potvrdily to tři právní posudky, řekla radní pro infrastrukturu Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice). Praha bude jednat o úpravě údajně nevýhodných smluv tak, aby mohla mimo jiné čerpat evropské dotace na obnovu sítí. Firma Pražské vodovody a kanalizace (PVK), která vodovody v metropoli provozuje, pochybnosti o platnosti smluv odmítá. Mluvčí Tomáš Mrázek zopakoval, že firma je ochotna jednat.

Smlouva mezi Pražskou vodohospodářskou společností (PVS), kterou vlastní Praha, a Pražskými vodovody a kanalizacemi (PVK) je podle Plamínkové "absolutně neplatná". Smlouva prý nebyla uzavřena v souladu s tehdy platným koncesním zákonem. "Je to závažné zjištění. Jde o první krok na dlouhé cestě, na jejímž konci se, doufám, podaří zkrátit dobu vyjednané smlouvy, která je uzavřena do roku 2028," řekla radní.

"Situace je pro město velmi nekomfortní. Smlouva, která je uzavřena do roku 2028, blokuje přijímání dotací z Operačního programu Životní prostředí," doplnila. Pokud se město s francouzskou Veolií, která je stoprocentním vlastníkem PVK, nedomluví, je podle radní jedinou cestou arbitráž.

PVK stanovisko Prahy označila za překvapivé. "Společnost PVK zůstává strategickým partnerem magistrátu a je připravena pomoci s řešením problémů financování vodohospodářské infrastruktury v Praze," řekl Mrázek.

Hospodaření s vodou v Praze provázejí složité smluvní vztahy, o jejichž nevýhodnosti se diskutuje řadu let. Firmu PVK v 90. letech od státu koupila Veolia, která od té doby distribuuje vodu v Praze a vybírá poplatky od uživatelů. Vodovodní síť má na základě dodatku z roku 2013 pronajatou až do roku 2028.

Z tržeb pěti miliard korun ročně se Praze za pronájem vracejí necelé dvě miliardy korun, dalších 830 milionů jsou investice do oprav. Veolia ročně inkasuje kolem 500 milionů korun. Francouzská firma v minulosti za ovládnutí PVK zaplatila sedm miliard korun, většina peněz se podle vedení PVK rozpustila ve státním rozpočtu.

Praha řadu let připravuje rekonstrukci čistírny odpadních vod na Císařském ostrově, která dohromady vyjde na více než deset miliard korun. I kvůli smlouvě s Veolií metropole podle neoficiálních informací nedosáhne na evropské dotace na stavbu. Praha se proto potýká s problémy, jak nákladnou rekonstrukci zaplatit.

Debata kolem pronájmu vodovodních sítí se znovu rozvířila kvůli nedávné havárii v Praze 6, při které kvůli znečištěné vodě onemocnělo několik tisíc lidí. Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) k tomu řekla, že by se mělo více peněz z nájmu investovat do opravy zastaralé vodovodní sítě.

 

Právě se děje

Další zprávy