Mezi 21 nejhorších aerolinek světa se dostaly i české SmartWings od Travel Service

Ekonomika Ekonomika
21. 12. 2016 14:30
V hodnocení společnosti Skytrax opět nejhůře skončily severokorejské aerolinky Air Koryo - jako jediné získaly pouhou hvězdičku. Dalších dvacet leteckých společností dostalo podprůměrné hodnocení. Skytrax nicméně nehodnotí samotnou bezpečnost aerolinek, ale především kvalitu služeb.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Travel Service

Londýn/Praha - Nízkonákladové aerolinky SmartWings české společnosti Travel Service patří mezi 21 nejhorších aerolinek světa v kvalitě poskytovaných služeb. Informuje o tom britský deník Daily Telegraph s odkazem na hodnocení společnosti Skytrax.

Nejhůře opět skončily severokorejské aerolinky Air Koryo - jako jediné získaly v ratingu Skytrax jedinou hvězdičku.

Dalších dvacet leteckých společností získalo podprůměrné hodnocení, tedy dvě hvězdičky z pěti. Pouze čtyři aerolinky mají základnu v Evropě, z toho jen dvě v Evropské unii.

Aerolinky se dvěma hvězdičkami podle Skytrax
Bahamasair (Nassau)
Biman Bangladesh (Dhaka)
Bulgaria Air (Sofie)
China United Airlines (Peking)
Cubana Airlines (Havana)
Iran Air (Teherán)
Lion Air (Jakarta)
Mahan Air (Teherán)
Nepal Airlines (Káthmándú)
Onur Air (Istanbul)
Pegasus Airlines (Istanbul)
Rossiya Airlines (Petrohrad)
SmartWings (Praha)
Spirit Airlines (Miramar, Florida)
Sudan Airways (Chartúm)
Syrianair (Damašek)
Tajik Air (Dušanbe)
Turkmenistan Airlines (Ašchabad)
Ukraine Int'l Airlines (Kyjev)
Yemenia (San'á)

Mezi dvaceti dvouhvězdičkovými aerolinkami jsou mimo jiné aerolinky z Bangladéše, Číny, Kuby, Íránu, Nepálu, Turkmenistánu nebo Indonésie.

"Dvouhvězdičkové ohodnocení obdrží aerolinky, které poskytují nižší úroveň kvality - pod průměrem daného odvětví napříč řadou hodnocených sektorů," vysvětluje portál Skytrax. Dvě hvězdy tak znamenají chudší standardy nabízených služeb a produktů.

Mluvčí společnosti Travel Service (SmartWings) Vladimíra Dufková reagovala tím, že hodnocení je neobjektivní, protože vychází ze subjektivního hodnocení služeb od 39 cestovatelů z celkem téměř šesti milionů, které aerolinky ročně přepraví.

Podle vyjádření Skytrax pro Aktuálně.cz jsou ale recenze od cestujících pouze doplňkové a nemají nic společného s hvězdičkovým hodnocením, které firma sestavuje podle "podrobné vědecké metodiky".

Tři hvězdičky pak obdrželo 107 aerolinek - například easyJet, Ryanair, Wizz, American Airlines, ale také ČSA. Čtyři hvězdičky získalo čtyřicet aerolinek - mimo jiné Air France, British Airways, Lufthansa či Emirates. Plný počet hvězd získalo jen devět dopravců - ANA, Asiana, Cathay Pacific, Etihad, EVA Air, Garuda Indonesia, Hainan Airlines, Qatar Airways a Singapore Airlines.

Skytrax nicméně nehodnotí samotnou bezpečnost aerolinek, což zdůrazňuje také Dufková. "V listopadu jsme úspěšně dokončili v pořadí již třetí opakovaný IATA provozní bezpečnostní audit (IOSA). Ten je měřítkem pro globální řízení bezpečnosti v letecké společnosti," říká mluvčí Travel Service.

Bezpečnost hodnotí především "černá listina EU" omezující vstup do vzdušného prostoru Evropské unie (na ní SmartWings nejsou). Zaměřuje se na ni také třeba server AirlineRatings.com - Smartwings od něj dostaly za bezpečnost plný počet hvězd. Pouze jedinou získalo devět indonéských aerolinek (Batik Air, Lion Air, Wings Air, TransNusa, Xpress Air, Citilink, Kal-Star Aviation, Sriwijaya Air, Trigana Air Service a Xpress Air) a jedna ze Surinamu (Bluewing Airlines).

 

Právě se děje

před 26 minutami

Ázerbájdžán dobyl důležité místo na jihu Náhorního Karabachu

Arménie připustila stažení jednotek Náhorního Karabachu, ovládaného arménskými separatisty, ze strategicky položeného města u hranic s Íránem. Oblast tak vojensky ovládl Ázerbájdžán, oznámila agentura Reuters s připomínkou, že ani nové příměří, zprostředkované Spojenými státy, neukončilo už měsíc pokračující boje o horskou enklávu.

Mluvčí arménského ministerstva obrany Arcrun Ovannisjan na tiskové konferenci uvedl, že etnické arménské síly ustoupily z města Kubatly (ázerbájdžánsky Qubadli), "aby se vyhnuly zbytečným ztrátám". Situace podle něj není "kritická". Ázerbájdžánská média jásají nad osvobozením oblasti, kterou po 27 let "okupovali Arméni".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dobrovolníků v Česku přibývá, za rok odvedli práci za více než 9 miliard

Dobrovolníci v Česku odpracovali v roce 2018 v neziskových organizacích 57 milionů hodin. Zdarma tak odvedli práci, která by měla při mediánovém výdělku hodnotu přes 9,3 miliardy korun. Proti roku 2013 je částka o 3,3 miliardy vyšší a celkový čas, který lidé dobrovolnické činnosti věnovali, se prodloužil zhruba o pětinu. Výsledky představila v úterý Jitka Fořtová z Českého statistického úřadu.

Mezi neziskové organizace řadí statistici spolky, nadace, obecně prospěšné společnosti, církevní organizace, ale i profesní komory, politické strany, zájmová sdružení firem či veřejné vysoké školy a asociace zdravotních pojišťoven. "Ve srovnání s rokem 2013 ocenění dobrovolnické práce vzrostlo o jednu třetinu," uvedla Fořtová. Podle ní se do částky promítl růst počtu odpracovaných hodin, ale také výdělků. Ty se v minulých letech zvedaly.

Dobrovolníků postupně přibývá. Při přepočtu na plné úvazky jich v roce 2014 bylo 27 661 a předloni 32 455.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Za schvalování útoku v mešitách potvrdil soud tříletou podmínku

Za schvalování teroristického útoku v novozélandském Christchurchi v úterý pražský vrchní soud potvrdil Jakubu Weingärtnerovi z Olomouce maximální možný podmíněný trest, tedy tříletý s pětiletou zkušební dobou. Uvedla to mluvčí soudu Kateřina Kolářová. Rozhodnutí, které muže uznalo vinným z podpory a propagace terorismu, je pravomocné.

Třiatřicetiletý Weingärtner přispěl loni v březnu na webu drsnysvet.cz do diskuse pod článkem nazvaným "Takto vystřílel útočník novozélandskou mešitu". Napsal "Bravo. Kam mám posílat peníze na právníky střelců?" a připojil tleskající emotikon.

Proti tříleté podmínce si podal odvolání k vrchnímu soudu jak státní zástupce, který pro muže žádal pětileté vězení, tak i Weingärtner. Seřizovač strojů se hájil tím, že je vtipálek a že svůj komentář na internetu myslel ironicky. Tvrdil také, že nekomentoval střelbu, ale svou obavu z toho, že Nový Zéland po útoku omezí držení zbraní.

Zdroj: ČTK
Další zprávy