Mezi 21 nejhorších aerolinek světa se dostaly i české SmartWings od Travel Service

Ekonomika Ekonomika
21. 12. 2016 14:30
V hodnocení společnosti Skytrax opět nejhůře skončily severokorejské aerolinky Air Koryo - jako jediné získaly pouhou hvězdičku. Dalších dvacet leteckých společností dostalo podprůměrné hodnocení. Skytrax nicméně nehodnotí samotnou bezpečnost aerolinek, ale především kvalitu služeb.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Travel Service

Londýn/Praha - Nízkonákladové aerolinky SmartWings české společnosti Travel Service patří mezi 21 nejhorších aerolinek světa v kvalitě poskytovaných služeb. Informuje o tom britský deník Daily Telegraph s odkazem na hodnocení společnosti Skytrax.

Nejhůře opět skončily severokorejské aerolinky Air Koryo - jako jediné získaly v ratingu Skytrax jedinou hvězdičku.

Dalších dvacet leteckých společností získalo podprůměrné hodnocení, tedy dvě hvězdičky z pěti. Pouze čtyři aerolinky mají základnu v Evropě, z toho jen dvě v Evropské unii.

Aerolinky se dvěma hvězdičkami podle Skytrax
Bahamasair (Nassau)
Biman Bangladesh (Dhaka)
Bulgaria Air (Sofie)
China United Airlines (Peking)
Cubana Airlines (Havana)
Iran Air (Teherán)
Lion Air (Jakarta)
Mahan Air (Teherán)
Nepal Airlines (Káthmándú)
Onur Air (Istanbul)
Pegasus Airlines (Istanbul)
Rossiya Airlines (Petrohrad)
SmartWings (Praha)
Spirit Airlines (Miramar, Florida)
Sudan Airways (Chartúm)
Syrianair (Damašek)
Tajik Air (Dušanbe)
Turkmenistan Airlines (Ašchabad)
Ukraine Int'l Airlines (Kyjev)
Yemenia (San'á)

Mezi dvaceti dvouhvězdičkovými aerolinkami jsou mimo jiné aerolinky z Bangladéše, Číny, Kuby, Íránu, Nepálu, Turkmenistánu nebo Indonésie.

"Dvouhvězdičkové ohodnocení obdrží aerolinky, které poskytují nižší úroveň kvality - pod průměrem daného odvětví napříč řadou hodnocených sektorů," vysvětluje portál Skytrax. Dvě hvězdy tak znamenají chudší standardy nabízených služeb a produktů.

Mluvčí společnosti Travel Service (SmartWings) Vladimíra Dufková reagovala tím, že hodnocení je neobjektivní, protože vychází ze subjektivního hodnocení služeb od 39 cestovatelů z celkem téměř šesti milionů, které aerolinky ročně přepraví.

Podle vyjádření Skytrax pro Aktuálně.cz jsou ale recenze od cestujících pouze doplňkové a nemají nic společného s hvězdičkovým hodnocením, které firma sestavuje podle "podrobné vědecké metodiky".

Tři hvězdičky pak obdrželo 107 aerolinek - například easyJet, Ryanair, Wizz, American Airlines, ale také ČSA. Čtyři hvězdičky získalo čtyřicet aerolinek - mimo jiné Air France, British Airways, Lufthansa či Emirates. Plný počet hvězd získalo jen devět dopravců - ANA, Asiana, Cathay Pacific, Etihad, EVA Air, Garuda Indonesia, Hainan Airlines, Qatar Airways a Singapore Airlines.

Skytrax nicméně nehodnotí samotnou bezpečnost aerolinek, což zdůrazňuje také Dufková. "V listopadu jsme úspěšně dokončili v pořadí již třetí opakovaný IATA provozní bezpečnostní audit (IOSA). Ten je měřítkem pro globální řízení bezpečnosti v letecké společnosti," říká mluvčí Travel Service.

Bezpečnost hodnotí především "černá listina EU" omezující vstup do vzdušného prostoru Evropské unie (na ní SmartWings nejsou). Zaměřuje se na ni také třeba server AirlineRatings.com - Smartwings od něj dostaly za bezpečnost plný počet hvězd. Pouze jedinou získalo devět indonéských aerolinek (Batik Air, Lion Air, Wings Air, TransNusa, Xpress Air, Citilink, Kal-Star Aviation, Sriwijaya Air, Trigana Air Service a Xpress Air) a jedna ze Surinamu (Bluewing Airlines).

 

Právě se děje

před 25 minutami

Crocs žaluje Walmart a další firmy za kopírování svých známých bot

Výrobce obuvi Crocs obviňuje Walmart a další firmy z kopírování svých známých barevných plastových bot. Čtyři žaloby kvůli porušení ochranné známky a zneužití duševního vlastnictví podal minulý týden proti zhruba 20 společnostem u amerických soudů. Píše o tom server CNN. V žalobě podané ve státě Colorado Crocs uvádí, že Walmart prodává levnější verzi jeho plastových dřeváků, které jinak stojí 50 dolarů (1090 Kč), a to pod různými jinými názvy jako Time and Tru a George.

Crocs v coloradské žalobě také tvrdí, že kopie jeho výrobků "mohou způsobit zmatek nebo uvést v omyl, mohou zklamat zákazníky, a proto porušují ochrannou známku Crocs". Takzvané crocsy dříve čelily posměchu, ale v posledních letech si je lidé velmi oblíbili. A pro některé spotřebitele, kteří hledají pohodlí, je to bota jako stvořená do pandemie, píše CNN.

Firma v roce 2020 zaznamenala vůbec nejlepší tržby v celé své historii. Zahájila také spolupráci s některými slavnými osobnostmi a jinými značkami, aby přilákala zákazníky z generace Z, tedy lidi narozené od poloviny devadesátých let 20. století do roku 2012. Na zvláštních kolekcích se podílel kanadský zpěvák Justin Bieber, rapper Post Malone a řetězec KFC. Rychle se rozprodala kolekce vydaná loni v září vzniklá ve spolupráci s latinskoamerickým zpěvákem Bad Bunnym.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Po tornádu zůstalo v obcích 210 tisíc tun odpadu. Kraj a obce napočítaly škody za 1,5 miliardy

V pěti obcích postižených tornádem na Břeclavsku a Hodonínsku a v jejich okolí zůstalo po likvidačních a demoličních pracích asi 210 000 tun odpadu. Jeho likvidace bude stát téměř 300 milionů korun. Škody na majetku Jihomoravského kraje jsou 800 milionů korun, na obecním 721 milionů, vyplynulo ze zpřesňujících posudků. Škody celkově budou podle odhadu nižší než 15 miliard korun, řekl náměstek jihomoravského hejtmana Jan Zámečník (KDU-ČSL).

"Rozsah škod byl obrovský. Vzniklý odpad při odstraňování staveb a porostů jsme museli prozatímně ukládat na třech provizorních skladových deponiích (místech) - Moravská Nová Ves, Mikulčice a Hodonín," uvedl jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).

Škody na majetku kraje se dosud odhadovaly zhruba na půl miliardy korun, celkové škody na 15 miliard s tím, že zřejmě porostou. Posudky kraj zašle vládě. "U celkových odhadů dojde k nějakému snížení, ale dosud nevím k jakému. Ale bude to méně než těch 15 miliard," uvedl Zámečník.

Podle zákona o odpadech si svůj odpad likviduje obec na své náklady. "Likvidaci spouště, která svým rozsahem přesahuje území daných obcí, nemají tyto obce šanci ze svých rozpočtů zaplatit. Ministerstvo životního prostředí proto prostřednictvím Státního fondu životního prostředí ČR vypsalo výzvu adresovanou krajům k předkládání žádostí o dotace právě na odstraňovaní odpadů vzniklých v důsledku tornáda. Musíme obcím pomoci," doplnil Grolich.

Zdroj: ČTK
Další zprávy