Služebních cest po tuzemsku ubylo. Do zahraničí naopak jezdí Češi častěji

ČTK ČTK
20. 8. 2018 15:39
Většina služebních cest zaměstnanců mířila do zemí Evropské unie, nejčastěji do Německa a na Slovensko. Z téměř 80 procent jezdí na služební cesty muži.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Isifa/Thinkstock

Praha - Služebních cest českých zaměstnanců s alespoň jedním přenocováním loni ubylo o čtyři procenta na 1,4 milionu. Zatímco do zahraničí zaměstnanci vyjížděli častěji, v tuzemsku cest pracovníků firem ubylo. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

Drtivá většina služebních cest zaměstnanců mířila do zemí Evropské unie, nejčastěji do Německa (138 000) a na Slovensko. Z téměř 80 procent jezdí na služební cesty muži.

Ekonomický růst země tak není kopírován zvyšováním počtu služebních cest. Nákladné cesty zčásti nahrazují technologie, ty ale podle odborníků osobní kontakt nenahradí, zároveň ale, ne na každé jednání je třeba cestovat.

"Nákladných služebních cest ubývá. Stále více firem je nahrazuje využitím nejrůznějších technologií a videokonferencí. Ušetří tak nejen přímé náklady na cestování a ubytování, ale především nákladný čas zaměstnanců z vrcholového managementu firmy, kteří do zahraničí cestují nejčastěji," uvedl Andrej Hronec, zástupce společnosti Lifesize, která poskytuje koncová zařízení pro videokonference.

O pořízení vybavení pro videokonference uvažuje podle průzkumu společnosti Audiopro každá třetí firma v ČR, mezi zájemci narůstá počet středních a malých firem. Pokud firma investuje do videokonference účelně, mohou se jí vložené prostředky vrátit i během několika měsíců oproti dražším služebním cestám, uvádí Audiopro.

"V současné době, kdy v celé zemi chybí statisíce pracovních sil, se zcela jistě omezují služební cesty i proto, že za pracovníka na služební cestě nemá daná firma adekvátní náhradu po dobu jeho nepřítomnosti nebo dokonce nemá koho vůbec vyslat," potvrdil jednatel logistické skupiny Geis Daniel Knaisl.

Podle něj z tohoto důvodu některé výrobní firmy omezují i různá výjezdní školení, protože by neměl některé klíčové pracovníky na školení, kdo zastoupit.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Soud v Senegalu obvinil opozičního politika ze znásilnění. Zemi zaplavily protesty

Senegalský soud v pondělí obvinil opozičního politika Ousmana Sonka ze znásilnění a na kauci ho propustil. Oznámila to agentura Reuters, podle níž by mohlo Sonkovo propuštění pomoci uvolnit napětí, které v zemi panuje od minulého týdne.

Sonkovi příznivci považují obvinění za vyřizování politických účtů. Několik dní proti Sonkově uvěznění protestovali a v pondělí měl začít další třídenní protest. Senegal byl dosud považován za stabilní zemi v jinak neklidné oblasti. Současné nepokoje jsou největší za mnoho let.

Sonko vznesená obvinění odmítl a řekl, že jsou motivovaná politicky. Jeho případ obrací pozornost na prezidenta Mackyho Salla. Podle opozice se bezdůvodně zaměřuje na politické soupeře. Panuje podezření, že bude chtít své působení ve funkci prodloužit nad ústavně povolený dvojí mandát.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 57 minutami

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy