Slovenský list Sme brojí proti Pentě. Bojí se o nezávislost

ČTK ČTK
10. 10. 2014 16:31
Skupina Penta se může stát finančním partnerem v prodeji polovičního podílu ve vydavatelství Petit Press.
Redakce slovenského listu Sme se postavila proti skupině Penta.
Redakce slovenského listu Sme se postavila proti skupině Penta. | Foto: Repro SME, Aktuálně.cz

Bratislava - Vedení slovenského listu Sme a většina členů jeho redakce se postavila proti případné účasti finanční skupiny Penta na koupi podílu ve společnosti Petit Press, která tento deník vydává.

Z otevřeného dopisu, který redakce zveřejnila na webu listu, vyplývá, že redaktoři by po vstupu Penty do vydavatelství z listu odešli. Za poslední roky jde o největší protestní akci svého druhu na Slovensku.

O vlastnictví se rozhodne v těchto dnech

O změně vlastnických poměrů v Petit Pressu se má rozhodnout v těchto dnech. Poloviční podíl ve vydavatelství prodává německá skupina Rheinisch-Bergische Verlagsgesellschaft (RBVG) a získat by ho mohla dceřiná společnost slovenské soukromé tiskové agentury SITA. Finančním partnerem transakce by podle dřívějšího oznámení byla právě Penta.

Předkupní právo na podíl RBVG má ovšem spoluvlastník Petit Pressu, společnost Prvá slovenská investičná skupina. Podle Sme jednání ukončena ještě nebyla.

"Vstup Penty do vydavatelství Petit Press považujeme za ohrožení nezávislosti naší práce a přímé poškození deníku Sme. Ten vznikl z touhy po svobodě a dodnes je hmatatelným důkazem, že se nedáme umlčet. Příběh skupiny Penta je úplně odlišný. Oni nekonají z touhy po svobodě, oni svobodu jen využili a díky ní získávají peníze a moc," napsali redaktoři v dopise adresovaném vedení RBVG. Dopis podle Sme podpořilo více než 60 členů redakce deníku.

Kauza Gorila je stále živá

Novináři v dopisu zmínili také největší korupční aféru Gorila, do které se Penta zapletla. Finanční skupina podle spisu, jenž před třemi lety unikl na internet, podplácela slovenské politiky a vysoké státní úředníky výměnou za vliv na privatizaci a na chod některých podniků. Penta nekalé jednání dlouhodobě popírá. Zmiňované informace o korupci, jež údajně pochází od slovenské tajné služby, dosud nikdo nepotvrdil.

Po propuknutí korupční aféry se Penta pokoušela soudně zastavit vydání knihy, kterou připravoval investigativní novinář Tom Nicholson ve spolupráci s vydavatelstvím Petit Press. Bratislavský okresní soud Pentě sice vyhověl, odvolací soud v roce 2012 ale předběžné opatření zakazující vydání knihy zrušil.

"Právě kauza Gorila je důvodem myslet si, že skupina Penta nemůže být dobrým spoluvlastníkem svobodných medií. Od prvního momentu bude v konfliktu zájmů a není představitelné, že by svá média nechtěla zneužívat ve svůj prospěch," napsali redaktoři Sme.

Penta chce do médií

Finanční skupina Penta nedávno oznámila, že ve spolupráci s nizozemskou investiční společností V 3 Media Holdings ovládne přední slovenská vydavatelství 7 Plus a Trend Holding. Penta tehdy slíbila, že do obsahu medií zasahovat nebude.

Zároveň uvedla, že plánuje v budoucnu vstoupit na mediální trh také v České republice a v Polsku.

Penta je středoevropská investiční skupina, která byla založena v roce 1994. Působí především ve zdravotnictví, finančních službách, výrobě, maloobchodě a v realitním developmentu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy