Slovensko zavede povinné datové schránky, firmy nejsou připraveny

ČTK ČTK
16. 3. 2017 15:35
K zefektivnění veřejné správy se tentokrát odhodlaly úřady na Slovensku. Od léta budou komunikovat s firmami výhradně prostřednictvím datových schránek. Podnikatelé si proto musí obstarat občanský průkaz s čipem a bezpečnostním kódem. Na tuto změnu je prozatím podle ministerstva vnitra připraveno pouze 48 procent zástupců firem.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Bratislava - Úřady na Slovensku budou od léta komunikovat s firmami elektronicky. Na přístup k datovým schránkám, do kterých budou zasílána také úřední rozhodnutí, je ale zatím připravena pouze necelá polovina zástupců podniků. Informovalo o tom dnes tamní ministerstvo vnitra.

Představitelé slovenských firem včetně cizinců si buď musejí aktivovat příslušný doklad, nebo pro přístup k datové schránce zmocnit jinou osobu.

Stát zřídil elektronické schránky pro právnické osoby zapsané v obchodním rejstříku. Úřední zásilky, které začnou úřady ukládat do datových schránek, budou od července považovány za doručené bez ohledu na to, zda si je představitel firmy přečetl.

Pro přístup do úřední elektronické schránky si podnikatelé nebo jimi zmocněné osoby musejí obstarat občanský průkaz s čipem a s bezpečnostním kódem. Pomocí programového vybavení a čtečky pak získají přístup k datové schránce.

Cizinci s pobytem na Slovensku mohou využít doklad o pobytu s aktivovaným osobním kódem. Pro cizince bez pobytu v zemi pod Tatrami začaly slovenské úřady prostřednictvím cizinecké policie bezplatně vydávat zvláštní identifikační karty.

"Ministerstvo vnitra, které vydává elektronické občanské průkazy, již pokládá situaci za kritickou. Proto jsme v uplynulých dnech rozeslali představitelům statutárních orgánů bez potřebného dokladu informační SMS zprávu s výzvou, aby si elektronický občanský průkaz vyřídili. Pokud ani tento krok nezabere, musejí počítat s tím, že na odděleních dokladů stráví čekáním poměrně dost času," upozornilo ministerstvo vnitra.

Na přístup k datovým schránkám je podle ministerstva nyní připraveno jen 48 procent, respektive asi 102 200 zástupců firem. Většina představitelů právnických osob nemá občanský průkaz s čipem nebo si neaktivovala osobní kód.

Datové schránky měly být povinné od začátku letošního roku. Loni ale parlament na návrh vlády a po žádosti podnikatelů termín posunul o půl roku.

Podniky na Slovensku s vybranými institucemi komunikují elektronicky už teď. Vlastní systémy elektronické komunikace provozují například zdravotní pojišťovny a finanční správa.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy