Slovensko a Polsko opět hlásí nižší dodávky plynu z Ruska

ČTK ČTK
14. 9. 2014 19:58
Dodávky ruského plynu na Slovensko jsou již druhý den o desetinu nižší.
Vladimir Putin
Vladimir Putin | Foto: Reuters

Bratislava - Slovenské plynárny SPP opět zaznamenaly pokles dodávek zemního plynu z Ruska. Společnost podle agentury Reuters sdělila, že snížení dnes dosáhlo zhruba deseti procent.

Stejně velký pokles dodávek ruského plynu podnik ohlásil i v sobotu. O výpadcích v dodávkách ruského plynu o víkendu informovaly také Polsko a Rakousko.

Největší ruský vývozce zemního plynu Gazprom v sobotu oznámil, že požadované objemy jsou maximální a není schopen je naplnit. Agentura Reuters o reakci Gazpromu na nedělní tvrzení ze Slovenska zatím neinformovala.

Problémy mají i Poláci nebo Rakušané

"SPP také dnes zaznamenal mírný pokles objemu dodávaného plynu (na úrovni) zhruba deseti procent," uvedl v prohlášení podle Reuters mluvčí slovenských plynáren Peter Bednár. Dodávky všem odběratelům jsou ale podle něj přesto nadále stabilní a plně zajištěné.

Polský provozovatel plynovodů Gaz-System oznámil, že země v sobotu od ruského Gazpromu obdržela 20 milionů krychlových metrů plynu, tedy stejně jako v pátek, ale méně, než požadovala státní dovozní společnost PGNiG. "Zvýšené požadavky PGNiG stále nejsou plněny," uvedla dnes podle Reuters mluvčí Gaz-Systemu

Poměrně významné výpadky v dodávkách ruského plynu zaznamenala během uplynulého týdne řada zemí střední a východní Evropy. O 15 procent v pátek poklesl proud plynu z Ruska do Rakouska. O víkendu Gazprom plánoval snížit i dodávky do Rumunska, plány ale podle rumunského plynovodního operátora Transgaz nakonec zrušil.

Gazprom ohlášené výpadky dosud nevysvětlil a několikrát je naopak popřel. Česká republika podobný pokles zatím neregistrovala.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Thermal dostane kvůli pandemii dalších 300 milionů korun, schválila vláda

Základní kapitál karlovarského hotelu Thermal stoupne o 300 milionů korun na 1,1 miliardy korun. Návrh ministerstva financí (MF) v pondělí schválila vláda, uvedla na Twitteru ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Důvodem navýšení je podle dřívějšího vyjádření MF propad tržeb kvůli pandemii, růst cen stavebních prací a neočekávané náklady spojené s modernizací hotelu - jako například potřeba likvidace nebezpečných látek či nutnost sanace havarijních kovových konstrukcí. Zvýšení základního kapitálu se uskuteční upsáním nových akcií. Akcionářská práva státu v hotelu vykonává MF.

"Cílem navrhovaného kapitálového posílení Thermal je primárně zajistit, aby společnost mohla realizovat zamýšlené investice a aby zabránila riziku vrácení poskytnutých investičních prostředků (dotace a úvěr od SFŽP), neboť již v polovině roku 2021 dochází k plnému dočerpání prostředků pocházejících ze zatím posledního vkladu do základního kapitálu společnosti," uvádí materiál.

Schillerová již dříve upozornila, že jen za poslední tři roky vyskočily ceny stavebních prací téměř o třetinu a areál, který je kulturním, kongresovým a lázeňským centrem Karlovarska, proměnila pandemie v dům duchů. "Také faktický stav konstrukcí odhalila modernizace v daleko horším stavu, než se počítalo při posledním navýšení základního kapitálu v roce 2016," uvedla. Podle ní je vzhledem k investičnímu plánu do roku 2025 a s přihlédnutím k riziku krácení dotace na snížení energetické náročnosti budovy zvýšení základního kapitálu jediný možný krok.

Zdroj: ČTK
Další zprávy