Slovenské mzdy dohánějí české, ukazuje nové porovnání. Podívejte se, kdo si vydělá víc

Ekonomika Ekonomika
9. 10. 2016 15:10
Analytici přepočetli výdělky v obou zemích na standard kupní síly - jednotku, která zohledňuje odlišnou cenovou hladinu v jednotlivých zemích. Z deseti vybraných profesí si Češi vydělají více v šesti případech. Rozdíly se ale snižují.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha – České mzdy sice obecně zůstávají vyšší než slovenské, rozdíly se ale dlouhodobě zmenšují a v některých případech už sousedé Českou republiku předehnali. Ukazuje to srovnání, které připravila společnost Trexima.

Mechanici a opraváři motorových vozidel
Mechanici a opraváři motorových vozidel | Foto: Trexima

Ta přepočetla průměrné hrubé měsíční mzdy v obou zemích na standard kupní síly (PPS) – tedy jednotku, která zohledňuje odlišnou cenovou hladinu v jednotlivých zemích. Zároveň se tak podařilo eliminovat vliv rozdílných měnových kurzů a měnových intervencí, které provádí Česká národní banka a Evropská centrální banka. Mzdy byly navíc přepočteny do reálných cen, takže jsou srovnatelné i mezi jednotlivými roky.

Vývojáři softwaru
Vývojáři softwaru | Foto: Trexima

Trexima porovnala deset vybraných profesí. Šest z nich je i po přepočtu na kupní sílu placeno lépe v Česku, rozdíly se ale snižují. Příkladem jsou elektromechanici, kteří si v tuzemsku vydělali v průměru o 15 procent více než u sousedů. Více si vydělají i hasiči (o pětinu), recepční (o 13,5 procenta) nebo uklízečky (o 12,5 procenta).

Hrubá měsíční mzda v jednotce standardu kupní síly

Česko Slovensko
Elektromechanici 1553 1352
Hasiči 1830 1513
Recepční 1107 975
Uklízeči a pomocníci v hotelích, administrativních, průmyslových a jiných objektech 754 670
Stavební inženýři 2061 2046
Tesaři a stavební truhláři 1137 1043
Mechanici a opraváři motorových vozidel 1193 1331
Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů, taxikáři 1152 1185
Vývojáři softwaru 3199 3207
Všebobecní administrativní pracovníci 1204 1321

Uklízeči a pomocníci v hotelích, administrativních, průmyslových a jiných objektech
Uklízeči a pomocníci v hotelích, administrativních, průmyslových a jiných objektech | Foto: Trexima

Mzdy stavebních inženýrů se v Česku a na Slovensku postupně srovnávají, podobně tomu je u tesařů a stavebních truhlářů.

Naopak na Slovensku si více vydělají mechanici a opraváři motorových vozidel (téměř o 12 procent), všeobecní administrativní pracovníci (o téměř 10 procent) nebo také řidiči osobních a malých dodávkových automobilů včetně taxikářů (o necelá tři procenta).

Stavební inženýři
Stavební inženýři | Foto: Trexima

Lépe se na Slovensku mají i vývojáři software, v tomto případě je ale pro změnu dohánějí Češi.

"Slovensko se v posledních pár letech stalo ekonomickým lídrem zemí Visegrádské čtyřky v mnoha ohledech a Česká republika, ač si to neradi přiznáváme, zaujímá roli druhého v pořadí. Zatím je rozdíl těsný, takže máme jednu z posledních příležitostí s tím něco rychle udělat,“ říká analytička společnosti Trexima Kateřina Duspivová.

Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů, taxikáři
Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů, taxikáři | Foto: Trexima

Růst slovenské ekonomiky se podle ní projevuje postupně i ve mzdách. „Nejdříve rostou mzdy v oborech, které jsou vystaveny tlaku mezinárodní konkurence – té totiž čelí nejen kvalita výrobků, ale i zaměstnanců,“ upřesňuje. S odstupem času se pak začínají zvedat mzdy u ostatních profesí, které jsou většinou vázané na dané místo – jde například o uklízečky, recepční nebo hasiče.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy