Skupina J&T chce odejít z EPH, potvrdil Křetínský. Čínskou CEFC za partnera odmítá

ČTK ČTK, bus
25. 2. 2016 11:31
Energetický průmyslový holding chce opustit finanční skupina J&T, která v něm dosud drží 26 procent akcií. Skupina zvažuje prodej části majetku investičním fondům, koketuje i se vstupem na burzu. Čínská CEFC, která v Česku intenzivně nakupuje, ve hře není. Odchod J&T je podmíněn tím, že investoři nabídnou "akceptovatelnou cenu".
Předseda představenstva EPH Daniel Křetínský.
Předseda představenstva EPH Daniel Křetínský. | Foto: Economia

Praha - Finanční skupina J&T chce odejít z Energetického a průmyslového holdingu (EPH), ve kterém vlastní 26 procent akcií. Tento záměr je důvodem zvažovaného prodeje podílu v nově vytvářené společnosti EP Infrastructure, pod kterou hodlá EPH začlenit všechny své infrastrukturní společnosti ve střední Evropě.

Slovenskému týdeníku Trend to řekl předseda představenstva EPH Daniel Křetínský, který v EPH drží stejně jako podnikatel Patrik Tkáč 37 procent akcií.

"Uvažujeme o dvou možnostech. Jednou je nabídka akcií v držbě J&T na burzu, druhou je jejich koupě ze strany globálních infrastrukturních i penzijních fondů s dobrým jménem. S nimi se můžeme zajímat o lepší ratingy i nové způsoby financování," uvedl Křetínský. Z jeho dalších vyjádření vyplývá, že nový investor získá v EP Infrastructure 30 procent akcí a že EPH si v této firmě ponechá manažerskou kontrolu.

Čínská společnost CEFC, která má podíl i ve skupině J&T Finance Group, není podle Křetínského takovým spoluinvestorem, kterého by zvažovalo EPH. "Zda k odchodu J&T z EPH skutečně dojde, ukáže až to, zda noví potenciální spoluinvestoři nabídnou skupině akceptovatelnou cenu," řekl.

EPH vznikl v roce 2009, holding zahrnuje více než 40 podniků v České republice, na Slovensku, v Polsku, Německu, Británii a v Itálii. Podnikají v oblasti těžby uhlí, výroby elektřiny a tepla či dodávek tepla, jakož i tranzitu zemního plynu.

 

Právě se děje

Další zprávy