Škody rostou o desítky procent, hlásí pojišťovny

Ekonomika Ekonomika
2. 12. 2014 17:13
Vyšší počet hlášených škod spojený s příchodem zimy není pro tuzemské pojištovny překvapením.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Počet škod hlášených tuzemským pojišťovnám kvůli ledovce přibývá až o desítky procent. Roste především množství drobných "ťukanců" na silnicích či pádů zmrzlých větví na automobily. Klesající teploty a první námraza ovšem přispívají k dopravním nehodám každoročně, a pro tuzemské pojišťovny tak nejsou zas tak mimořádnou událostí.

České pojišťovně stoupl počet nahlášených škod z důvodu ledovky a námrazy zatím o zhruba 30 procent. "Očekáváme, že nám klienti dnes nahlásí zhruba 650 škod. Pro pojišťovnu naší velikosti a našich zkušeností se samozřejmě nejedná o žádný problém a likvidace škod probíhá," říká mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková. Určitý nárůst nehod zaznamenává firma s příchodem zimy pravidelně.

Škody se teprve projeví

Pojišťovny čekají, že se lidé se škodami začnou ve větším měřítku hlásit až za pár dní. "Nárůst hlášených škod zatím výrazně nepociťujeme, ovšem v příštích dnech určité navýšení čekáme," potvrzuje mluvčí pojišťovny AllianzVáclav Bálek.

Následky letošní ledovky se ještě nestačily projevit ani u Kooperativy, jejíž asistenční služba zatím v případě pojištění vozidel zaznamenala asi dvacetiprocentní nárůst zásahů. "Předpokládáme, že většinu škod způsobených na majetku i vozidlech v důsledku současné kalamity nám klienti budou hlásit až v závěru tohoto týdne," upozorňuje mluvčí pojišťovny Milan Káňa. "Obdobné je to každý rok, když napadne první sníh," dodává.

Převládá drobné poničení

Mezi nejčastější příčiny nehody na namrzlé silnici patří nedobrzdění a nezvládnutí řízení. Převažují pak škody jako pomačkané nárazníky či plechy. "Relativně časté jsou také pády zmrzlých větví na automobily. Většinou se jedná o škody do 30 tisíc korun," popisuje Burianková.

Ta zároveň připomíná, že řidiči jsou každoročně příchodem zimního počasí překvapeni a nejsou na něj dostatečně vybaveni. "Během špatného počasí navíc rychleji ztrácí pozornost a schopnost soustředit se a v důsledku nepříznivých povětrnostních podmínek tak často vznikají v silničním provozu krizové situace," vysvětluje mluvčí.

Nahlášení úrazu trvá i měsíce

Současná situace na pozemních komunikacích v Česku je podle Káni nicméně výjimečná z hlediska rozsahu omezení hromadné dopravy. "Například ještě nikdy počasí nezastavilo tramvaje v Praze nebo Brně. Očekáváme tedy i škody z rizika omezení provozu," připomíná.

Pokud jde o zranění, například během pádu na namrzlých chodnících, očekávají pojišťovny při nahlašování ještě větší zpoždění. Klienti s úrazovým pojištěním se většinou hlásí až po ukončení léčby, což může být po dvou týdnech, ale i po dvou měsících.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Ribéry se podrobil operaci kotníku a čeká ho deset týdnů léčby

Fotbalisté Fiorentiny se budou muset zhruba deset týdnů obejít bez francouzského záložníka Francka Ribéryho. Šestatřicetiletý bývalý reprezentant se podrobil operaci pravého kotníku a podle informací italského klubu může teprve za dva týdny začít s rehabilitací.

Ribéry si zranění způsobil na konci listopadu v ligovém utkání s Lecce. Kvůli zákroku odcestoval do Německa, kde v minulosti hájil barvy Bayernu Mnichov.

před 30 minutami

Dvořák zahájil SP čtyřbobů dvanáctým místem v Lake Placid

Dominik Dvořák vstoupil do nového ročníku Světového poháru čtyřbobů 12. místem v Lake Placid. V americkém olympijském toboganu tak dopadl lépe než minulý týden v dvojbobech, kde dojel třináctý a šestnáctý. Zvítězil Kanaďan Justin Kripps, Dvořák na něj ztratil 1,30 sekundy.

Po úvodním kole byl český pilot s dalšími členy posádky Dominikem Suchým, Janem Šindelářem a Jakubem Noskem na devátém místě, v druhé jízdě si ale pohoršil. Na startu přitom česká čtveřice patřila k nejrychlejším.

V minulém ročníku obsadil Dvořák v konečném pořadí SP čtyřbobů sedmé místo. Jeho nejlepším umístěním byla pátá příčka z lednového závodu v Innsbrucku, naopak nejhůře dopadl právě v Lake Placid, kde byl patnáctý.

Kripps zvítězil suverénně, druhý Lotyš Oskars Kibermanis za ním zaostal o 39 setin. Obhájce prvenství v SP Němec Francesco Friedrich dojel až čtvrtý.

V neděli se pojede v Lake Placid další závod čtyřbobů.

Závody SP v jízdě na bobech v Lake Placid (USA):

Čtyřboby: 1. Kanada (Kripps, Sommer, Stones, Coakwell) 1:49,50 (54,55+54,95), 2. Lotyšsko (Kibermanis, Kaufmanis, Vilkaste, Miknis) -0,39 (54,72+55,17), 3. Rakousko (Maier, Rangl, Sammer, Moldovan) -0,47 (54,84+55,13), …12. ČR (Dvořák, Suchý, Šindelář, Nosek) -1,30 (55,07+55,73).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Čeští hokejisté dohrají Channel One Cup bez Zaťoviče a Pyrochty

Tým českých hokejistů na Channel One Cupu v Moskvě opustili obránce Filip Pyrochta a útočník Martin Zaťovič z extraligového Brna. Trenéři v čele s Milošem Říhou starším je uvolnili, neboť hned v pondělí mají povinnosti v klubu.

"S Brnem jsme se domluvili, že Zaťovič s Pyrochtou odlétají. Takže stejně jako po utkání v Plzni proti Finsku nás zase opustí kapitán," konstatoval Říha.

Pro dnešní utkání s Rusy v Moskvě převzal kapitánské "céčko" zkušený Zaťovič po Milanu Gulašovi. Ten do Ruska necestoval. Kdo funkci zastane jako další, neměl kouč ještě vyjasněné. Na rozdíl od obsazení brankoviště pro nedělní duel se Švédy, v němž bude ve hře prvenství v turnaji.

"O kapitánovi ještě nevíme, to jsme zatím neřešili. Ale chytat bude Marek Langhamer," prozradil Říha.

Kvůli potížím se zády nedohrál zápas s Ruskem útočník David Tomášek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy