Škody rostou o desítky procent, hlásí pojišťovny

Ekonomika Ekonomika
2. 12. 2014 17:13
Vyšší počet hlášených škod spojený s příchodem zimy není pro tuzemské pojištovny překvapením.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Počet škod hlášených tuzemským pojišťovnám kvůli ledovce přibývá až o desítky procent. Roste především množství drobných "ťukanců" na silnicích či pádů zmrzlých větví na automobily. Klesající teploty a první námraza ovšem přispívají k dopravním nehodám každoročně, a pro tuzemské pojišťovny tak nejsou zas tak mimořádnou událostí.

České pojišťovně stoupl počet nahlášených škod z důvodu ledovky a námrazy zatím o zhruba 30 procent. "Očekáváme, že nám klienti dnes nahlásí zhruba 650 škod. Pro pojišťovnu naší velikosti a našich zkušeností se samozřejmě nejedná o žádný problém a likvidace škod probíhá," říká mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková. Určitý nárůst nehod zaznamenává firma s příchodem zimy pravidelně.

Škody se teprve projeví

Pojišťovny čekají, že se lidé se škodami začnou ve větším měřítku hlásit až za pár dní. "Nárůst hlášených škod zatím výrazně nepociťujeme, ovšem v příštích dnech určité navýšení čekáme," potvrzuje mluvčí pojišťovny AllianzVáclav Bálek.

Následky letošní ledovky se ještě nestačily projevit ani u Kooperativy, jejíž asistenční služba zatím v případě pojištění vozidel zaznamenala asi dvacetiprocentní nárůst zásahů. "Předpokládáme, že většinu škod způsobených na majetku i vozidlech v důsledku současné kalamity nám klienti budou hlásit až v závěru tohoto týdne," upozorňuje mluvčí pojišťovny Milan Káňa. "Obdobné je to každý rok, když napadne první sníh," dodává.

Převládá drobné poničení

Mezi nejčastější příčiny nehody na namrzlé silnici patří nedobrzdění a nezvládnutí řízení. Převažují pak škody jako pomačkané nárazníky či plechy. "Relativně časté jsou také pády zmrzlých větví na automobily. Většinou se jedná o škody do 30 tisíc korun," popisuje Burianková.

Ta zároveň připomíná, že řidiči jsou každoročně příchodem zimního počasí překvapeni a nejsou na něj dostatečně vybaveni. "Během špatného počasí navíc rychleji ztrácí pozornost a schopnost soustředit se a v důsledku nepříznivých povětrnostních podmínek tak často vznikají v silničním provozu krizové situace," vysvětluje mluvčí.

Nahlášení úrazu trvá i měsíce

Současná situace na pozemních komunikacích v Česku je podle Káni nicméně výjimečná z hlediska rozsahu omezení hromadné dopravy. "Například ještě nikdy počasí nezastavilo tramvaje v Praze nebo Brně. Očekáváme tedy i škody z rizika omezení provozu," připomíná.

Pokud jde o zranění, například během pádu na namrzlých chodnících, očekávají pojišťovny při nahlašování ještě větší zpoždění. Klienti s úrazovým pojištěním se většinou hlásí až po ukončení léčby, což může být po dvou týdnech, ale i po dvou měsících.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Zelenskyj odvolal šéfa ozbrojených sil země

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolal vrchního velitele ozbrojených sil země Ruslana Chomčaka. Podle ukrajinské tiskové agentury Unian to oznámil prezidentský mluvčí, který odvolání zdůvodnil napětím mezi ozbrojenými silami a ministerstvem obrany.

"Volodymyr Zelenskyj nemá pochyb o vlastenectví, věrnosti přísaze a profesionalitě Ruslana Chomčaka, ale chce vidět synergii mezi ministerstvem obrany a ozbrojenými silami Ukrajiny, kterou nyní nepozorujeme. Pozorujeme naopak konflikty," uvedl mluvčí hlavy státu.

Chomčakovo místo zaujme Valerij Zalužnyj, který nyní stojí v čele operativního velitelství Sever. Chomčak dostane funkci v Radě národní bezpečnosti a obrany, což je orgán podléhající prezidentovi Ukrajiny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy