Jadernému strojírenství se v Plzni daří. Škoda JS expanduje navzdory ruským majitelům

ČTK ČTK
4. 5. 2021 15:32
Plzeňská Škoda JS, dříve Škoda Jaderné strojírenství, vykázala loni zisk před zdaněním víc než 122 milionů při tržbách přes 3,3 miliardy Kč. Tržby podle mezinárodních účetních standardů IFRS byly meziročně o 30 procent nižší, zisk klesl na polovinu. Důvodem byly dopady pandemie koronaviru, která znamenala i omezení přeshraničního pohybu.
Škoda JS - ilustrační foto
Škoda JS - ilustrační foto | Foto: ČTK

Firma vykázala 21. ziskový rok v řadě, zaměstnává 1070 lidí, řekl generální ředitel František Krček. Podnik je členem ruské strojírenské skupiny OMZ, jejímž hlavním akcionářem je Gazprombanka. 

Podnik dlouhodobě deklaruje, že je připraven spolupracovat s jakýmkoli vítězem soutěže na dostavbu Jaderné elektrárny Dukovany. Ruské firmy přitom nebudou podle vyjádření ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka v plánovaném tendru osloveny a nesmí se ho zúčastnit ani jako dílčí členové konsorcia.

O podnik v roce 2019 usiloval kvůli problémům s protiruskými sankcemi jihokorejský konglomerát Korea Heavy Industry& Development. Z ohlášené transakce však nakonec sešlo.

"Účetní hospodářský výsledek pandemie určitě ovlivnila, protože projekty se posouvaly, řada z nich až do letoška," uvedl Krček. Epidemická opatření komplikovala obchody zejména v zahraničí. Podnik zavedl přísné hygienické normy ve výrobě i pro pracovníky v jaderných elektrárnách, home office a posílil digitalizaci činností. "Považuji za úspěch, že jsme společnost udrželi v chodu a že jsme žádnému zákazníkovi nezpůsobili problém," řekl Krček.

Škoda JS loni podepsala kontrakty na další roky za více než 3,5 miliardy korun, meziročně o 300 milionů Kč více. Letos čeká minimálně stejné tržby i zisk.

Podnik, který se musel kvůli nedostatku tuzemských příležitostí víc orientovat na export, loni vyvezl zařízení a služby za 1,5 miliardy korun, což představovalo 46 procent tržeb. O rok dřív tvořil podíl vývozu 68 procent. "Pandemie posouvala export na další rok, třeba u polárních jeřábů na Ukrajinu, zakázky za stovky milionů korun," uvedl generální ředitel. Největší podíl připadl loni opět na Slovensko, Ukrajinu a Maďarsko, ale také na Velkou Británii. Kvůli pokračujícím omezením na hranicích neočekává letos Krček výrazný růst vývozu.

Škoda JS nabízí inženýring, výrobu i servis, což jí kromě stability výnosů umožňuje nabízet služby ve všech fázích provozního cyklu elektrárny. Loni inkasovala z inženýringu, tedy modernizace a budování jaderných zdrojů, 38 procent tržeb. Hlavní projekt je dostavba 3. a 4. bloku slovenské jaderné elektrárny Mochovce, která potrvá ještě nejméně dva roky, než se dokončí čtvrtý blok.

"U třetího čekáme na rozhodnutí slovenského Úřadu pro jadernou bezpečnost, aby mohlo být zahájeno zavážení paliva," uvedl Krček. Další jsou projekty na zvýšení bezpečnosti čtyř ukrajinských jaderných elektráren, modernizaci řízení výkonu bloku v maďarské elektrárně Paks a záměna rozvaděčů v Dukovanech. "Novou zásadní referencí byla výměna separátorů páry na druhém bloku Temelína," řekl.

"Zvládli jsme také první část transportu dvou vysoce kontaminovaných tlakových nádob reaktoru včetně vnitřních částí na odstavené slovenské elektrárně Jaslovské Bohunice V1. Tato reference posiluje naši pozici v nástupu do nového segmentu vyřazování jaderních zdrojů," řekl Krček.

Podíl servisu na tržbách loni meziročně posílil na 29 procent. Škoda JS je generálním dodavatelem údržby zařízení primárního okruhu všech šesti bloků obou českých jaderných elektráren. Podíl výroby se meziročně také zvedl na 34 procent tržeb.

"Dokončili jsme 160 kusů pohonů řídicích tyčí reaktoru pro Dukovany a zahájili výrobu 76 pohonů pro Rovenskou jadernou elektrárnu na Ukrajině, kam jsme také dodali a odzkoušeli druhý komplet mříží pro skladování použitého jaderného paliva," uvedl Krček.

Stabilizační dlouhodobý program jsou kontejnery na použité jaderné palivo pro české elektrárny i pro cizinu, které tvoří 12 procent tržeb. Pro Temelín firma dodala čtyři kontejnery vlastního designu a pro Dukovany tři kontejnery Castor vyráběné v německé licenci. "Pokračovaly práce na přípravě výroby kontejnerů vlastního designu pro Dukovany," řekl Krček.

Podnik dále loni zahájil výrobu vnitřních částí tlakové nádoby reaktorů pro dva bloky EPR 1600 MW na britskou elektrárnu Hinkley Point C, jejímž dodavatelem je francouzský koncern EdF. Zakázka za stovky milionů korun potrvá do roku 2022. Francouzi dodávají tlakovou nádobu a stěžejní části vnitřní vestavby reaktoru, což jsou zařízení o hmotnosti desítek tun, se vyrábí v Plzni. Pro finskou elektrárnu Loviisa loni podnik vyrobil utahovací jednotku vlastního designu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Brno díky smršti v první třetině zdolalo Pardubice, Boleslav vyhrála v Plzni

V předehrávkách 4. kola extraligy zvítězili hokejisté Brna nad Pardubicemi 3:2, Mladá Boleslav uspěla poměrem 4:2 v Plzni. 

O své první výhře za tři body v sezoně rozhodla Kometa třemi góly během pěti minut první třetiny, kdy se prosadili Alexandre Mallet, Peter Mueller a Daniel Rákos. Hosté ve třetí třetině dokázali zápas výrazně zdramatizovat, vyrovnat se jim ale nepodařilo a prohráli podruhé za sebou.

Boleslav si po dvou úvodních nezdarech připsala druhou výhru v řadě. Plzeňští sice vyhráli první třetinu, hosté však stihli skóre otočit a na vyrovnání na konci druhé třetiny odpověděli v závěrečné části dvěma góly. Vítěznou trefu si připsal obránce Adam Jánošík, gólem a asistencí se dresu hostů blýskl David Šťastný. Za domácí se prosadil pouze dvougólový Michal Bulíř. 

Předehrávky 4. kola hokejové extraligy:

HC Kometa Brno - HC Dynamo Pardubice 3:2 (3:0, 0:0, 0:2)

Branky a nahrávky: 12. Mallet, 12. Mueller (P. Holík, Zaťovič), 17. Rákos (Kučeřík) - 44. Říčka (Nakládal, Mikuš), 45. Vála (Anděl, Nakládal). Rozhodčí: Hejduk, Hradil - Gerát, Hynek. Vyloučení: 3:2. Bez využití. Oslabení: 1:0. Diváci: 5922.

Brno: Tomek - Bartejs, Ďaloga, Holland, Kučeřík, D. Mikyska, Gulaši - Mueller, P. Holík, Zaťovič - Haščák, Krištof, Vincour - R. Pavlík, Kollár, L. Horký - Magee, Rákos, Mallet - Dočekal. Trenér: Kalous.

Pardubice: Frodl (17. Klouček) - Košťálek, J. Mikuš, Nakládal, Robertson, Hrádek, J. Kolář, Vála - Camara, A. Musil, R. Kousal - Blümel, Poulíček, Paulovič - Hecl, Cienciala, Říčka - O. Rohlík, Anděl, Koffer. Trenér: R. Král.

HC Škoda Plzeň - BK Mladá Boleslav 2:4 (1:0, 1:2, 0:2)

Branky a nahrávky: 11. Bulíř (Kantner, Kodýtek), 40. Bulíř (Kantner) - 35. O. Najman (P. Kousal, Ševc), 36. D. Šťastný (Kelemen), 48. Jánošík (A. Raška. D. Šťastný), 55. Kotala (Claireaux, Eberle). Rozhodčí: Jeřábek, Pešina - Ondráček, Špůr. Vyloučení: 5:4. Využití: 0:1. Diváci: 2782.

Plzeň: D. Furch - Čerešňák, Budík, Jiříček, Graňák, J. Kindl, Kvasnička - M. Lang, Mertl, Dzierkals - Bulíř, Kodýtek, Kantner - F. Suchý, G. Thorell, Blomstrand - Kuťák, F. Přikryl, Malát. Trenéři: Baďouček a M. Říha ml.

Mladá Boleslav: Krošelj - Ševc, D. Moravec, Bernad, Jánošík, Fillman, Pýcha - D. Šťastný, A. Raška, Kelemen - P. Kousal, O. Najman, Flynn - Dufek, Claireaux, Kotala - Eberle, Bičevskis, Lunter. Trenéří: Rulík a Patera.

1. Mladá Boleslav 4 2 0 1 1 14:10 7
2. Liberec 3 2 0 1 0 6:5 7
3. Karlovy Vary 3 2 0 0 1 10:7 6
4. Litvínov 3 1 1 1 0 10:8 6
Pardubice 3 2 0 0 1 10:8 6
6. České Budějovice 3 2 0 0 1 11:12 6
7. Třinec 3 1 1 0 1 10:6 5
8. Olomouc 2 1 1 0 0 7:3 5
9. Sparta Praha 1 1 0 0 0 5:2 3
10. Hradec Králové 2 1 0 0 1 3:1 3
11. Vítkovice 2 1 0 0 1 3:5 3
12. Plzeň 4 1 0 0 3 6:14 3
13. Brno 3 0 1 0 2 7:11 2
14. Zlín 3 0 0 1 2 7:11 1
15. Kladno 3 0 0 0 3 6:12 0

 

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Brusel pojmenuje ulici po zavražděné nigerijské prostitutce

Město Brusel pojmenuje ulici po zavražděné nigerijské prostitutce. Chce tak upozornit na zapomenuté oběti pašování lidí, sexuálního násilí nebo zločinů na ženách. Pojmenování nové ulice, která se bude nacházet v severní části belgické metropole, po Eunice Osayandeové také souvisí se snahou radních pojmenovávat více míst po ženách, napsal dnes server BBC News. Podle belgické televizní stanice RTBF to bude první ulice v zemi, která ponese jméno sexuální pracovnice.

Eunice Osayandeová přijela do Belgie v roce 2016 s vidinou dobré práce a lepší budoucnosti. Uvěřila přitom mužům, kteří se vydávali za umělecké agenty a slibovali jí kariéru u filmu. Ve skutečnosti pašovali lidi a Osayandeovou po příjezdu do Bruselu přinutili k prostituci. Tvrdili, že pašeráckému gangu dluží 45 000 eur (přes 1,1 milionu korun) za převoz, pasáky a nájem.

Mladá žena se několik týdnů před smrtí obrátila na charitativní organizaci, která pomáhá prostitutkám, se slovy, že je při své práci obětí násilí a zastrašování. Bála se však jít na policii, protože byla migrantkou bez povolení k pobytu. V červnu 2018 - když jí bylo 23 let - ji ubodal jeden ze zákazníků. Z vraždy policie obvinila sedmnáctiletého mladíka, jenž nyní čeká na soud. Policisté rovněž zatkli čtyři členy pašeráckého gangu, soud je poslal do vězení až na čtyři roky.

Po smrti Osayandeové vypukly ve městě demonstrace vedené prostitutkami, které žádaly lepší pracovní podmínky a po úřadech chtěly vytvoření právních norem pro tuto profesi. Prostituce není v Belgii nelegální, ale neexistují pro ni žádná jednotná pravidla na národní úrovni, podotkl BBC News.

Zdroj: ČTK
Další zprávy