Škoda Auto prodlouží odstávku výroby do půlky dubna. Delší uzavírka čeká i Volkswagen

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
Aktualizováno 27. 3. 2020 11:39
Automobilka Škoda Auto prodloužila odstávku výroby ve všech třech českých závodech kvůli pandemii koronaviru nejméně do 14. dubna. V pátek o tom informovalo vedení firmy zaměstnance v dopisu. Původně se měla výroba spustit 6. dubna. Odstávka, na které se společnost dohodla s odbory KOVO, se tedy prodlouží o více než týden.
Ptačí pohled na továrnu Škoda Auto v Mladé Boleslavi
Ptačí pohled na továrnu Škoda Auto v Mladé Boleslavi | Foto: Škoda Auto

"Reagujeme tím i na nadále velice nízkou poptávku, která je důsledkem státem nařízeného uzavření prodejních míst v České republice a v mnoha dalších zemích Evropské unie," píše vedení firmy v dopisu, jenž má Aktuálně.cz k dispozici, podepsaném předsedou představenstva Bernhardem Maierem a členem představenstva Bohdanem Wojnarem. Ten sám se koronavirem nakazil.

Automobilka zastavila výrobu ve všech třech svých českých závodech, tedy Mladé Boleslavi, Kvasinách a Vchlabí, ve středu 18. března večer. Zaměstnanci dostávají od tohota data až do 29. března 70 procent platu, poté se zvýší na 75 procent. Tato dohoda platí nadále, 75 procent platu tak budou zaměstnanci dostávat i po 6. dubnu, kdy se původně měla výroba obnovit.

I po zastavení provozu v automobilce zůstalo množství lidí kvůli zachování kontinuity nezbytných činností. Jde například o strážné, energetiky nebo pracovníky údržby. 

Odbory Škody Auto ve čtvrtek uvedly, že se v mladoboleslavském závodě automobilky stále pohybuje 350 kmenových zaměstnanců a dalších 600 externistů. V dalších závodech jsou čísla nižší, spíše v desítkách lidí.

Odstávku výroby v Německu prodloužil také německý automobilový koncern Volkswagen, pod který spadá i Škoda Auto. Ve čtvrtek informoval, že uzavírka se prodlouží nejméně o čtyři dny do 9. dubna. 

Opatření se v Německu týká výroby osobních aut, užitkových vozů a také koncernové výroby komponentů v továrnách v Drážďanech, Emdenu, Osnabrücku, Wolfsburgu, Cvikově, Hannoveru, Braunschweigu, Kasselu, Salzgitteru a Saské Kamenici. Delší odstávka postihne zhruba 80 000 zaměstnanců, jejichž pracovní úvazky byly zkráceny. V plánu je ukončit zkrácené úvazky noční směnou z 9. na 10. dubna.

"Zdraví našich zaměstnanců má nejvyšší prioritu. Postaráme se o to, aby zde nalezli bezpečné prostředí, až produkci a logistiku opět navýšíme," řekl člen představenstva značky Volkswagen Andreas Tostmann. Dodal, že zkušenosti koncern čerpá z Číny, kde mezitím skoro všechny jeho tamní továrny obnovily výrobu.

Mladoboleslavská Škoda Auto loni dodala do celého světa 1,24 milionu aut. Provozuje tři výrobní závody v České republice, vyrábí v Číně, Rusku, na Slovensku, v Alžírsku a Indii, většinou prostřednictvím koncernových partnerství, dále na Ukrajině a v Kazachstánu ve spolupráci s lokálními partnery. Je aktivní na více než 100 trzích. Zaměstnává téměř 39 000 zaměstnanců, z toho v ČR téměř 34 000 lidí.

 

Právě se děje

před 41 minutami

V New Yorku bude zákaz nočního vycházení do konce týdne, úřady ho zavedly kvůli násilnostem po smrti černocha George Floyda

Zákaz nočního vycházení od 20 hodin večer do pěti hodin ráno místního času bude v New Yorku platit do konce tohoto týdne. Dnes to oznámil starosta největšího amerického města Bill de Blasio. Tamní úřady lidem opouštět domovy zakázaly v souvislosti s násilnostmi, jež vypukly po nedávné smrti černocha George Floyda.

De Blasio podle televize CNN vyzval demonstranty, aby dnes protestovali během dne. "Pak, prosím, jděte domů, protože večer máme práci s tím, abychom ve městě udrželi klid," řekl de Blasio. Dodal, že podporuje mírumilovné protesty a varoval, že pokud demonstranti nebudou poslouchat nařízení úřadů, nezůstane to bez reakce. "Nebudeme tolerovat jakékoliv násilí. Nebudeme tolerovat útoky na policisty. Nebudeme tolerovat rozdmýchávání nenávisti," upozornil starosta.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Nejméně tři zranění po útoku blízko vládní čtvrti v Kábulu

V mešitě v afghánském hlavním městě Kábulu se v úterý odpálil sebevražedný útočník. Podle vládních představitelů jsou na místě nejméně tři zranění. K útoku došlo blízko pečlivě střežené diplomatické čtvrti Vazír Akbar Chán, kde sídlí desítky mezinárodních organizací včetně českého velvyslanectví.

K činu se zatím nikdo nepřihlásil. Atentátník se podle ministerstva vnitra odpálil v prostoru mešity, kde se věřící omývají před tím, než vstoupí do hlavní části komplexu. Na místo byly vyslány policejní jednotky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

O post hlavního hygienika mají zájem tři uchazeči, Gottwaldovou vláda odvolala v půlce března

O post hlavního hygienika, který je zároveň náměstkem ministra zdravotnictví, mají zájem tři uchazeči. Přihlášky zájemci posílali do pondělní půlnoci, další obálky proto podle mluvčí mohou být ještě na cestě. Předchozí hlavní hygieničku Evu Gottvaldovou vláda odvolala v polovině března, krátce po začátku šíření koronaviru v Česku. Vedením úřadu byla dočasně pověřená Jarmila Rážová, která vedla středočeskou krajskou hygienu.

Vláda oznámila odvolání Gottvaldové 12. března. "Podle našeho paní hlavní hygienička nezvládla svoji práci a svoji pozici," řekl tehdy premiér Babiš. Hlasování kabinetu bylo podle vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) jednomyslné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy