Bonusy 80 tisíc jsou minulostí. Ve Škodě Auto musí letos lidem stačit jen polovina

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
Aktualizováno 22. 3. 2021 11:03
Zaměstnanci mladoboleslavské automobilky Škoda Auto dostanou v květnu s výplatou za duben jednorázový bonus ve výši 40 tisíc korun. Bonus firma vyplatí i přes loňský pokles provozního zisku o 54,4 procenta na 765 milionů eur (asi 20 miliard Kč). Od 1. dubna se zaměstnancům zároveň plošně zvednou tarifní mzdy o dva tisíce korun, stojí v dopisu zaměstnancům podepsaném vedením firmy i odbory.
Foto: Škoda Auto

K poklesu přispěly nižší objem prodeje kvůli pandemii nemoci covid-19, vývoj směnných kurzů a mimořádné výdaje spojené s emisemi. Tyto negativní dopady částečně zmírnila optimalizace nákladů, oznámil mateřský koncern Volkswagen. Automobilka musela loni na jaře téměř na šest týdnů zastavit kvůli pandemii výrobu. Tržby mladoboleslavské automobilky klesly o 13,8 procenta na 17,1 miliardy eur (447,8 miliardy Kč). 

Bonus se skládá z takzvaného variabilního podnikového bonusu ve výši 34 tisíc korun a dodatečné jednorázové platby ve výši šest tisíc korun.

"Obě strany jsou si vědomy toho, že situace zatížená pandemií kladla na všechny zaměstnance dodatečné nároky. Bezpečnostní a hygienická opatření mají dopad na práci všech zaměstnanců a vyžadují vyšší míru nasazení a disciplíny," stojí v dopisu podepsaném předsedou představenstva Thomasem Schäferem, členkou představenstva pro lidské zdroje Maren Gräfovou a předsedou podnikové rady Jaroslavem Povšíkem.

Kvůli negativním vlivům na finanční výsledky Škody Auto je letošní bonus zhruba poloviční oproti tomu, který dostali zaměstnanci v loňském roce. S bonusem 80 tisíc k loňské dubnové mzdě tak dostala řada zaměstnanců na účet přes 100 tisíc korun. Loni se jim také zvýšily tarifní mzdy od 1. dubna o 5,7 procenta, kolektivní smlouva platí do 31. března 2021. 

Škoda Auto loni dodala celosvětově přes jeden milion aut. Provozuje tři výrobní závody v České republice, vyrábí v Číně, Rusku, na Slovensku a v Indii, většinou prostřednictvím koncernových partnerství, dále na Ukrajině a v Kazachstánu ve spolupráci s lokálními partnery. Je aktivní na více než 100 trzích.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Dálnice D35 mezi Přáslavicemi a Velkým Újezdem je po opravě průjezdná už oběma směry. Ve směru na Brno se jezdí od 15:00, od 21:30 i na Ostravu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy