Prezident Zeman nepřijal pozvání na sjezd odborářů, kteří ho nepodpořili. Středula se nemusí obávat

David Klimeš David Klimeš
26. 4. 2018 16:42
Největší odborová centrála v pátek volí nového předsedu, očekává se hladké potvrzení Josefa Středuly ve funkci.
Zeman už mu osobně nepopřeje. (ilustrační foto)
Zeman už mu osobně nepopřeje. (ilustrační foto) | Foto: Jakub Plíhal

Praha - V roce 2014 gratuloval prezident Miloš Zeman osobně na sjezdu Českomoravské konfederace odborových svazů Josefu Středulovi ke zvolení šéfem největší odborové centrály v Česku. O čtyři roky později bude pravděpodobně Středula hladce znovuzvolen, ale Zeman mu už nepopřeje.

"Zval jsem pana prezidenta, ale omluvil se," řekl Středula týdeníku Ekonom. Sjezd odborářů, který probíhá v pátek a sobotu, si přitom nenechá politická elita uniknout - vystoupí premiér Andrej Babiš nebo zástupci obou komor parlamentu.

"Pan prezident zaslal u příležitosti sjezdu ČMKOS zdravici," reagoval mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. "Ve zdravici ocenil odborové svazy, které vyslovily podporu před prezidentskou volbou," doplnil.
 
Pro Zemana se před prezidentskou volbou vyslovily jen některé svazy, ČMKOS jako celek nepodporovala ani jednoho kandidáta.

Středula navíc tehdy pronesl slova, které prezidenta mohla naštvat: "Přejeme si, aby budoucí hlava státu byla v duchu masarykovské tradice vnímavým prezidentem s hlubokým vztahem k pravdě," uvedl.

Z dalšího obsahu týdeníku Ekonom

Obálka týdeníku Ekonom
 • Velká anketa mezi zákonodárci: Poslanci chtějí nové jaderné bloky, ale nevědí, kdo by je měl zaplatit
 • Má největší mlýn v Česku. Ale nechce být největší, ani nejlevnější, nýbrž nejlepší. "Mercedes taky nedělá víc aut než Volkswagen," říká Daniel Perner, který sází na budoucnost zdravějších celozrnných mouk.
 • Tuzemák přežil, ale bude muset změnit chuť
 • Jednodušší daně mají Češi zaplatit svými daty
 • Oleg Děripaska: Pan Hliník, který se nemůže odstěhovat do USA
 • Nechtěná recyklace: Kdysi odhozené plasty končí v potravinách
 • Podnikoví právníci jsou na vzestupu, pomáhá jim stále složitější legislativa
 • Kia Stinger: Zažili jsme největší korejské překvapení
 • Na cesty balím hlavně noty a koncertní šaty, říká Dagmar Pecková
 • Restaurace: Gastronomie pod mosteckou věží
 • Portfolio Ekonomu: Ropa opět hýbe burzou

Prezident bude tedy v sobotu místo sjezdu odborářů jednat v Lánech se svých expertním týmem.

Odbory si naopak začíná předcházet premiér Babiš. Ten ještě jako ministr financí docela ostře proti ČMKOS vystupoval, navrhoval například zrušení daňové úlevy za příspěvek na odbory.

Jak se ale postupně stával čím dál levicovějším politikem, odbory se pro něj staly důležitým partnerem.

Na sjezdu se potkají i bývalý předák odborů Milan Štěch, nyní jako předseda Senátu, a šéf ČSSD Jan Hamáček. Oba se nyní přou o to, zda ČSSD má vstoupit do vlády právě s Babišem.

Středula se o znovuzvolení nemusí obávat. V časech hospodářské konjunktury a naprostého nedostatku lidí na trhu práce se mu povedlo výrazně navýšit platy ve veřejném sektoru i mzdy v soukromém. Razantně stoupla i minimální mzda.

K již tříleté kampani Konec levné práce chtějí odbory o víkendu připojit i další témata, jako je například zkrácení pracovního týdne o půl hodiny při zachování celé mzdy.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Prototyp nové rakety SpaceX explodoval na testovací rampě, nehoda nesouvisí se sobotním startem

Prototyp nové rakety Starship společnosti SpaceX dnes explodoval na testovací rampě v americkém státě Texas. Nehoda podle agentury Reuters nesouvisí s chystaným sobotním startem lodě Crew Dragon stejné firmy k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Informace o případných zraněných zatím nejsou hlášeny.

V sobotu má raketa Falcon 9, která rovněž patří SpaceX, vynést do vesmíru na druhý pokus z floridského Mysu Canaveral loď Crew Dragon s dvojčlennou posádkou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy