Silničáři chtějí zpět peníze za studii k výskytu křečka

ČTK ČTK
23. 3. 2015 15:25
Konkrétní problematikou přemístění křečka z lokality budoucí rychlostní komunikace se zabývá jen zlomek materiálu za dva miliony korun.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Karel Toman

Praha - Silničáři budou chtít zpět část peněz za problematickou studii monitorující výskyt křečka polního v trase plánované rychlostní komunikace R49. Studii pro Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zpracovala za zhruba dva miliony korun společnost Ekoteam. Podle ředitelství silnic obsahuje materiál vady.

"Po formální stránce jde například o to, že část textu není přeložena do češtiny, s posouzením odborných nedostatků má silničářům pomoci Agentura ochrany přírody," řekl mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

Studie obsahuje 63 stran včetně příloh a seznamu literatury. Konkrétní problematikou přemístění křečka z lokality budoucí rychlostní komunikace se ale zabývá jen zlomek rozsahu uvedeného materiálu a zbytek jsou obecné informace o výskytu polního křečka v Evropě a popis jeho chování.

Smlouvu se společností Ekoteam uzavřela bývalá pověřená ředitelka ŘSD Soňa Křítková. Vyjádření společnosti Ekoteam ČTK zjišťuje.

Na nepřiměřenost ceny už v minulosti poukazoval například předseda hnutí Děti Země Miroslav Patrik. Podle něj šlo o práci, kterou mohl zvládnout jeden člověk za měsíc a půl. Cena takovéhoto díla pak měla být mezi sto až 120 tisíci korunami, odhadl.

Rychlostní silnice z Hulína do Fryštáku měla být dokončena už před lety, pořád se ale nekoplo do země. Nejdříve na ni chyběly peníze, teď zase povolení, která napadli ekologičtí aktivisté. Čtyři stavební řízení na jednotlivé úseky silnice jsou teď přerušené. Schází v nich mimo jiné právě řešení situace ohledně křečka.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Střety mezi policií a Palestinci v Jeruzalémě si vyžádaly desítky zraněných

Izraelská policie se v pondělí opět střetla u mešity Al-Aksá v Jeruzalémě s palestinskými věřícími. Podle zpravodaje agentury AFP je na místě mnoho zraněných, podle palestinských zdrojů jde o desítky lidí.

Policisté proti Palestincům podle agentury AP použili slzný plyn a zábleskové granáty. Palestinci na policisty házeli kameny a další předměty.

Podle sdělení policie Palestinci z komplexu mešity Al-Aksá házeli kameny na přilehlou silnici. Podle Palestinců strážnici do komplexu mešity hodili zábleskové granáty a desítky lidí utrpěly zranění.

Na místě je podle AFP mnoho zraněných a městem se rozléhá houkání sirén. Policie podle agentury při zásahu použila pogumované projektily.

Dnes Izrael slaví svátek Den Jeruzaléma, který připomíná obsazení východní části města Izraelem za šestidenní války v roce 1967. Izrael připojil východní Jeruzalém ke zbytku města a celé jej nyní označuje za svou metropoli. Je to v rozporu s mezinárodním právem a Palestinci stále chtějí, aby byl východní Jeruzalém hlavním městem jejich budoucího státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy