Poznat dobré jahody není snadné, barva většinou nepomůže. Jistotou jsou samosběry

on ČTK on, ČTK
13. 6. 2019 15:28
Každý Čech ročně spořádá kolem dvou a půl kilogramu jahod. Ceny přitom meziročně vyrostly a kilo výběrových jahod stojí i 120 korun. Koncem června už však cena klesá na zhruba 70 korun za kilo.
Foto: Jakub Plíhal

"Byl velmi teplý duben, který vystřídal velmi studený květen. Tedy rozjezd byl velmi rychlý, ale pak přišly přízemní mrazíky a zničily část úrody," hodnotí letošní jahodovou sezonu Jiří Sedláček, organizátor farmářských trhů Náplavka a Kubáň.

Podle něj se na začátku sezony kilogram výběrových jahod prodával za 100 až 120 korun. "V průběhu krátké jahodové sezony bude cena klesat," dodává Sedláček s tím, že například kroupy by však mohly způsobit další škody. Ty by si pak museli pěstitelé kompenzovat vyššími cenami oblíbeného ovoce.

Ceny ovšem budou v každém případě vyšší, než byly loni. Důvodem je nedostatek zaměstnanců, se kterými se ovocnáři setkávají. Jahody se totiž musí sbírat ručně.

Jak poznat dobrou jahodu?

Při nákupu dávají Češi podle trhovců obecně přednost tuzemským jahodám, přestože je na první pohled nelze rozpoznat. Sytá červená barva totiž nutně neznamená, že jsou jahody sladší než ty světlé. Kvalitní jahody by měly mít stopku, měly by být čisté, lesklé.

"Zákazníkům doporučuji nakupovat na osvědčených trzích od spolehlivých prodejců, kteří by měli být označeni, z jaké jahodárny jsou, a měli by mít také u sebe dodací list, kterým doloží, kde byly jahody sklizeny," radí Šárka Sedláčková, organizátorka pražského trhu Heřmaňák.

Kdo šetří, sbírá si jahody sám

Pokud by někdo chtěl mít absolutní jistotu, odkud jahody pochází, a ještě by chtěl ušetřit, může vyrazit na sběr sám. Kilogram jahod při samosběru stojí nyní podle kvality a velikosti plodu od 55 do 90 korun, loni to bylo 50 až 70 korun.

Za tyto ceny lze ovoce nasbírat například na plantáži firmy Vaklima v Holešově na Kroměřížsku, která patří mezi největší pěstitele jahod ve Zlínském kraji. O samosběr byl podle jednatele společnosti Jaroslava Valenty velký zájem a zákazníci se prý ozývali ještě před zahájením sběru.

"Byly to desítky i stovky telefonátů, jestli je už otevřeno. Jahody budeme mít určitě do prvního týdnu v červenci nebo do poloviny července," uvedl Valenta.

Lidé ze středních Čech za sladkým ovocem vyráží nejčastěji do Vraňan na Mělnicku, sklizeň zde bude podle majitele jahodárny Milana Hanče pokračovat ještě zhruba dva týdny. Samosběr je možný také na polích Agrodružstva Lhota pod Libčany na Královehradecku.

Dobrou úrodu letos očekávají také provozovatelé jahodových plantáží na Olomoucku a Prostějovsku, konkrétně na okrajové části Olomouce, v Prostějově a na poli u Brna. Zde si je možné jahody za úplatu nasbírat či koupit košík už natrhaných sladkých plodů.

Pokud by na jahody dostali chuť lidé žijící v okolí Opavy, můžou vyrazit do části města zvané Komárov. V tamním zahradním centru samosběr jahod již započal. Za kilogram zájemce zaplatí 49 korun. Letos podruhé mají zájemci v Komárově možnost využít i samosběr levandule.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Spojené státy chtějí do roku 2030 snížit emise o více než polovinu oproti roku 2005

Spojené státy se zavázaly do roku 2030 snížit své emise skleníkových plynů o 50 až 52 procent oproti úrovni z roku 2005. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek řekl novinářům činitel administrativy prezidenta Joea Bidena. Šéf Bílého domu hostí dvoudenní virtuální summit světových lídrů zaměřený na boj s klimatickými změnami. Smyslem nově stanoveného cíle je podle americké vlády přimět další velké producenty skleníkových plynu ke zvýšení vlastních ambicí.

Biden se od ledna, kdy se ujal úřadu, snaží znovu postavit USA do čela celosvětového boje s klimatickými změnami po prezidentství jeho předchůdce Donalda Trumpa, který USA stáhl z pařížské klimatické dohody, která měla zajistit snižování emisí.

Nový cíl je podle Reuters význačným milníkem v Bidenově širší snaze dovést USA k takzvané uhlíkové neutralitě do roku 2050. Prezident přitom počítá s tím, že jeho plán přinese Američanům miliony nových a dobře placených pracovních pozic. Opoziční republikáni naopak tvrdí, že americké hospodářství poškodí.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Ruská armáda zahájila rozsáhlé vojenské cvičení na Krymu

Ruská armáda ve čtvrtek zahájila rozsáhlé vojenské cvičení na Krymu a v Černém moři. Účastní se ho přes 10 tisíc vojáků, k dispozici mají více než 1200 kusů zbraní a vojenské techniky a desítky válečných lodí, informují ruské tiskové agentury s odvoláním na ministerstvo obrany. Podle agentury AP tím Moskva ukazuje sílu v době rostoucího napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov Krym v roce 2014, kvůli čemuž Západ na Moskvu uvalil sankce. Kyjev a Západ v poslední době s obavami sledují posilování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou.

Do cvičení se podle ruského ministerstva obrany zapojily různé složky armády, mimo jiné také výsadkové vojsko či jednotky protivzdušné obrany. Na manévry dorazil rovněž ruský ministr obrany Sergej Šojgu, který na ně dohlíží. Kvůli cvičení Rusko již dříve uzavřelo část námořního a nyní také vzdušného prostoru v Černém moři kolem Krymu. Proti tomu protestovala Ukrajina i Spojené státy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy