Tisíce Ukrajinců českým firmám nestačí. Chtějí i pracovníky ze Srbska, mají zkušenosti s auty

Jan Prokeš Jan Prokeš
Aktualizováno 27. 7. 2017 12:44
"Firmy mají zakázky, ale nemají zaměstnance, kteří by na nich pracovali," říká šéf Hospodářské komory. Největší poptávka je po řemeslnících, jako jsou truhláři nebo tesaři. Firmám chybějí také řidiči a skladníci.
Firmy mají zakázky, ale nemají zaměstnance. (ilustrační foto)
Firmy mají zakázky, ale nemají zaměstnance. (ilustrační foto) | Foto: Reuters

Praha - Přestože Hospodářská komora do Česka přivedla v rámci rok trvajícího vládního projektu více než 6400 pracovníků z Ukrajiny, tuzemské firmy stále potřebují obsadit přes 180 tisíc pracovních míst.

Zástupci komory proto chtějí přilákat zaměstnance i z jiných zemí, například ze Srbska.

"Donedávna v Srbsku zdařile fungoval automobilový průmysl, který po sobě zanechal 30 tisíc kvalifikovaných zaměstnanců. Jejich znalosti by mohly využít české podniky," myslí si Miroslav Mühlböck, člen dozorčí rady Hospodářské komory.

V Česku bylo na konci června bez práce jen necelých 300 tisíc lidí, což představuje čtyřprocentní míru nezaměstnanosti a nejnižší počet za posledních 19 let. Počet volných pracovních míst naopak roste.

"Firmy mají zakázky, ale nemají zaměstnance, kteří by na nich pracovali," říká prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Lidé registrovaní na úřadech práce podle něj nemají dostatečnou kvalifikaci, nebo se práci vyhýbají. "Firmy proto volí krizové řešení a zaměstnávají kvalifikované cizince alespoň s výučním listem," dodává.

Zástupci Hospodářské komory se zatím o nápadu přilákat více srbských pracovníků bavili s ministerstvem vnitra. "Tvářili se na to s určitou rezervovaností, ale nápad neodmítli," říká Dlouhý.

Tuzemské podniky přivádějí zahraniční pracovníky i přesto, že jim tím vznikají dodatečné náklady - na jejich dopravu, ubytování nebo zaškolení. Největší poptávka je po řemeslnících, jako jsou truhláři nebo tesaři. Firmám chybějí také řidiči a skladníci.

Například kovoobráběcí firma Abydos z Chebska se s nedostatkem zaměstnanců potýkala dlouhodobě. Řada lidí z regionu dojíždí za lépe placenou prací do Německa.

"Projekt nám pomáhá plnit zakázky, s pracovníky z Ukrajiny máme dobré zkušenosti. Jsou pracovití, dobře zvládají fyzicky náročnou práci a dobře se začleňují do kolektivu," pochvaluje si jednatelka společnosti Olga Kupec. Dnes firma zaměstnává šest Ukrajinců, dalších deset nastoupí v srpnu.

Česká vláda spustila projekt na přijímání pracovníků z Ukrajiny přesně před rokem. Díky němu je pro Ukrajince vyřizování žádostí o zaměstnanecké karty rychlejší a jednodušší.

Letos v únoru vláda rozhodla, že původně stanovená kvóta zaměstnanců z Ukrajiny bude moci překročit pět tisíc lidí.

Ministerstvo zahraničí od února zvýšilo měsíční hranici pro přijímání žádostí o pracovní povolení pro Ukrajince z 320 na 400. Po schválení personálního posílení generálního konzulátu ve Lvově, o kterém vláda rozhodla v únoru, se může kvóta zvýšit na 800.

Takzvaný Režim Ukrajina umožňuje českým firmám získat středně a méně kvalifikované zaměstnance z Ukrajiny. Hospodářská komora zatím v rámci projektu vyřídila 1023 žádostí firem týkajících se 6404 ukrajinských pracovníků, Svaz průmyslu a dopravy pak 84 žádostí týkajících se 1290 pracovníků. 

Komora odmítá tvrzení odborů, že zaměstnavatelům jde o levnou pracovní sílu. Firmy musí nejprve neobsazené pracovní místo nabídnout prostřednictvím Úřadu práce občanům ČR. Až tehdy, jakmile není volné pracovní místo ani po 30 dnech obsazené, je pozice zařazena do centrální evidence volných míst pro zaměstnaneckou kartu, a tudíž je možné ji nabídnout i uchazečům z Ukrajiny.

Přijímání Ukrajinců chce zrychlit například také ministerstvo zemědělství, protože nedostatek zaměstnanců se projevuje nejen v průmyslu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nehoda tří nákladních aut ráno uzavřela dálnici D48 na Karvinsku

Nehoda tří nákladních aut uzavřela ráno na Karvinsku dálnici D48 ve směru na Český Těšín. Policie zatím nemá informace o tom, že by na místě byli zranění, řekla policejní mluvčí Pavla Jiroušková.

Auta se podle Jirouškové srazila krátce po 05:30, o uzavření dálnice na 69. kilometru informovalo Národní dopravní informační centrum před 06:30. Doprava je podle něj odkloněna na 62. kilometru u Tošanovic, auta se mohou vracet zpět na exitu 70.

Další zprávy