Senát chce zmírnit podmínky bank při poskytování hypoték

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 4. 2021 13:34
Banky by mohly poskytovat vyšší podíl hypoték, které překračují parametry stanovené Českou národní bankou. Počítá s tím pozměňovací návrh k vládní novele zákona o ČNB, který ve středu přijal Senát. Senátoři kromě toho chtějí vypustit z předlohy ustanovení, které by ČNB umožnilo k plnění jejích úkolů založit třeba dceřinou společnosti nebo v takové korporaci nabýt účast.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Senát chce také zdůraznit zákaz měnového financování státu, tedy možnosti ČNB financovat výlohy státu. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se senátním návrhem nesouhlasila.

Novela zákona o ČNB přináší centrální bance zákonnou pravomoc stanovovat podmínky pro získání úvěrů na bydlení. Banky a další poskytovatelé úvěrů je budou muset dodržovat. Pokud to poruší, bude jim hrozit pokuta až deset milionů korun. Dosud může ČNB dávat bankám pouze doporučení, která ale nejsou právně závazná.Tyto limity mají působit jako prevence systémového rizika.

Projednávaná předloha bankám ale umožňuje, aby v každém čtvrtletí poskytly až pět procent úvěrů z celkového objemu poskytnutých hypoték, které nebudou muset limity splňovat. Banka je ale musí zdůvodnit. Senát na návrh svého hospodářského výboru doporučil zvýšit tento limit až na 7,5 procenta. Výjimka se má týkat hlavně žadatelů, u nichž je návratnost z pohledu banky dostatečně spolehlivě zajištěna. Schillerová varovala před tím, že další rozšíření této výjimky by snížilo účinnost navrhované regulace.

Senát chce také vypustit z předlohy ustanovení, které dává ČNB možnost založit k podpoře plnění svých úkolů právnickou osobu nebo v ní nabýt účast. Vláda uvádí, že tato navrhovaná změna neznamená změnu právního stavu. Dosud se tato možnost opírala jen o obecně definované oprávnění k investiční činnosti, která má zabezpečit úkoly centrální banky. Podle vlády je vhodné toto pravidlo přímo vložit to zákona. Předseda senátního hospodářského výboru Vladislav Vilímec (ODS) vyjádřil obavu, že by takových dceřiných firem mohlo v budoucnu vzniknout až příliš.

Senát chce také více zdůraznit ustanovení, které centrální bance zakazuje financovat provoz státu. Projednávaná novela rozšiřuje možnosti obchodování ČNB na finančních trzích. Bude moci obchodovat s více protistranami a s větším množstvím finančních nástrojů. Řada opozičních poslanců toto ale označovala za rizikové a vyslovovala obavy, že by takto centrální banka mohla financovat provoz státu, což ministryně Schillerová i ČNB odmítaly.Tuto možnost Sněmovna vložila do zákona ve stavu legislativní nouze už loni, ale omezila ji časově jen do konce letošního roku. Nyní má platit natrvalo.

Vedle bank, spořitelních a úvěrních družstev bude moci jít třeba o pojišťovny, penzijní společnosti a další institucionální investory. Ministerstvo financí i ČNB si od toho slibují možnost pružnějšího zásahu na finančním trhu v případě výkyvů. Na návrh Senátu má být v zákoně ustanovení, že tímto rozšířením není dotčen zákaz měnového financování. Guvernér Rusnok senátory ubezpečoval, že do poslední chvíle nebude chtít centrální banka nové nástroje využívat.

Účinnost novely chce Senát posunout na 1. leden příštího roku, až skončí účinnost loňské novely, kterou Sněmovna přijímala v legislativní nouzi.

 

Právě se děje

Další zprávy