Šéfka Marianne se vrhla na politická témata, Křetínského si jako majitele pochvaluje

ČTK ČTK
10. 10. 2019 18:57
Patnáct měsíců poté, co český podnikatel Daniel Křetínský koupil francouzský týdeník Marianne, uskutečnila jím dosazená ředitelka Natacha Polonyová obrat v zaměření časopisu a pochvaluje si "královský klid", kterému se těší, aniž by čelila vlivu majitele. Napsal to francouzský list Le Monde, jehož redakce se vlivu jednoho z nejbohatších Čechů coby menšinového vlastníka obává.
Foto: Marianne

Jako příklad působení Polonyové uvedl list titulní stranu z poloviny září, s fotografiemi tří muslimek, symbolizující spory o muslimský závoj ve školách z roku 1989, o zákaz zahalování tváře na veřejnosti z roku 2010 a letošní hádky o burkini, tedy plavky muslimek. Pro Marianne během 30 let "Republika kapitulovala", jak hlásá velký titulek.

Podle Le Monde si taková obálka nezadá s titulními stranami pravičáckého týdeníku Valeurs actuelles a zahrává si se strachem. O obratu v zaměření časopisu podle listu svědčí i další obálky proti prezidentu Emmanuelovi Macronovi, proti elitám a na podporu protestního hnutí žlutých vest.

Šéfka časopisu, která hájí právo "být protievropský a nacionalistický", ujišťuje, že časopis zůstává pluralistický. Ale podle Le Monde o obratu svědčí i výběr hostů, jako je bývalý mluvčí levičácké strany Nepodrobená Francie či poslanec téže strany, hlásající myšlenku odchodu Francie z Evropské unie.

"Jak Daniel Křetínský, který se považuje za stoupence evropanství, vidí tento vývoj? Nemluví po telefonu s Polonyovou. Jen konstatuje, že udělala z Marianne čtivý časopis," říká se podle listu v Křetínského okolí. Ředitelka Polonyová ujišťuje, že se s majitelem na ničem nedomlouvá a těší se královskému klidu. Dokonce když časopis svou obálku zaměřil proti nadaci boháče Bernarda Arnaulta s podtitulem "Umění oškubat daňové poplatníky", ředitelka ujišťuje, že "ani jedinkrát mi nezavolali".

"Žádný z novinářů, kterého se Le Monde dotazoval, se nezmínil o vměšování akcionáře. Naopak. Je to spíše absence (vměšování), na kterou si stěžují," napsal list.

Křetínský kryje ztráty i náklady spjaté s ustanovením, že novinář může opustit časopis při změně vlastníka; během roku tak učinily asi dvě desítky lidí. Polonyová to podle listu využila k tomu, aby se obklopila názorově blízkými kolegy.

Richard Lenormand z Marianne a Křetínského skupiny CMI France sice tvrdí, že prodeje časopisu vzrostly o více než dvě procenta, ve skutečnosti ale podle francouzských údajů mezi prosincem 2018 a červnem 2019 klesly o pět procent na 124 000 výtisků. A pokud by se nebraly v potaz výtisky rozdávané na letištích a v hotelech, prodeje by klesly o 16,8 procenta. Šéfka Marianne ale ujišťuje, že časopis je hospodářsky skoro v rovnováze.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Ondra ovládl na SP v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost

Adam Ondra vyhrál na Světovém poháru v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost, ve kterém se letos stal mistrem světa i Evropy. Český reprezentant byl jedním z osmi lezců, kteří vylezli až na vrchol obou kvalifikačních cest a může navázat na prvenství v předchozích závodech v Chamonix a Kranji.

S lídrem průběžného pořadí SP postoupil do nedělního semifinále z desátého místa také Jakub Konečný, který na takzvaný top dosáhl v prvním kole. A mezi 26 nejlepších se probojoval i Martin Stráník, který se na vrchol dostal při druhém pokusu.

V kvalifikaci lezení na rychlost se Ondrovi, české naději pro olympijský závod v kombinaci, podle očekávání tolik nedařilo a skončil padesátý. Ve své nejslabší disciplíně Ondra startuje kvůli umístění v žebříčku, na základě kterého bude moci v listopadu nastoupit do závodu v Toulouse, v němž bude ve hře účast na olympijských hrách. Na srpnovém MS v Japonsku se mu kvalifikovat do Tokia nepovedlo.

Do vyřazovacích bojů pro 16 nejlepších "sprinterů" nepostoupil ani vicemistr světa Jan Kříž, který obsadil 24. místo.

SP ve sportovním lezení v Sia-menu (Čína):

Rychlost:

Muži: 1. Čung Čchi-Sin (Čína), 2. Rudackij, 3. Děulin (oba Rus.), …v kvalifikaci 24. Kříž, 50. Ondra, 60. Stráník (všichni ČR).

Konečné pořadí (po 6 závodech): 1. Mawem (Fr.) 329, 2. Děulin 312, 3. Muhammad (Indon.), …10. Kříž 162.

Ženy: 1. Susantiová (Indon.), 2. Sung I-Ling (Čína), 3. Krasavinová (Rus.).

Konečné pořadí (po 6 závodech): 1. Sung I-Ling 460, 2. Jaubertová (Fr.) 355, 3. Susantiová 333.

Další zprávy