Šéf Facebooku dá většinu peněz na charitu, kontroly nad firmou se ale nezbaví

Tereza Holanová Tereza Holanová
2. 12. 2015 12:07
V prvních třech letech chce dát zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg na charitu nejvýše miliardu dolarů ročně, postupně se však plánuje zbavit většiny svých akcií. Ty mají nyní hodnotu zhruba 45 miliard dolarů, doposud přitom jejich cena rostla. Kontroly nad firmou se ale zatím zbavit nechce, podrobnosti řekne později. Okolo miliardy dolarů ročně věnují na charitu i největší filantropové světa, mezi které se tak Zuckerberg zařadí.
Mark Zuckerberg
Mark Zuckerberg | Foto: Reuters

San Francisco - Pokud se Markovi Zuckerbergovi podaří splnit svůj slib, zařadí se mezi nejvýznamnější filantropy světa. Zakladatel a výkonný ředitel Facebooku se v úterý zavázal, že postupně věnuje na charitu 99 procent svých akcií společnosti. Ty mají nyní hodnotu okolo 45 miliard dolarů. Rozhodně to ale neznamená, že by se Zuckerberg okamžitě zbavoval kontroly nad firmou.

Hodnota cenných papírů přitom může ještě růst. Jen od května 2012, kdy Facebook vstoupil na burzu, vzrostla jejich cena o více než 180 procent. Zatímco upisovací cena akcií činila tehdy 38 dolarů, nyní se jejich cena pohybuje okolo 107 dolarů za kus.

Zuckerberg oznámil své dobročinné plány v úterý večer v dopise, který se svojí ženou Priscillou Chan adresoval novorozené dceři Max. Založil kvůli tomu nadaci Chan Zuckerberg, kterou pár kontroluje, do které bude postupně vkládat akcie a jejímž cílem je "zlepšit potenciál lidstva a podporovat rovnost".

Inspirace pro mladé lidi

Zakladatel společnosti, která provozuje celosvětově populární sociální síť, se tak vydává podobným směrem jako jiní miliardáři.

Od těch se ale liší svým věkem, zdůrazňuje agentura Bloomberg. Zatímco zakladatel Microsoftu Bill Gates spustil svoji nadaci v roce 2000, kdy mu bylo 45 let, Zuckerberg začíná s dobročinností v 31 letech.

Miliardář Warren Buffett, který řídí fond Berkshire Hathaway, měl dokonce 76 let, když se v roce 2006 zavázal věnovat nadaci Bill & Melinda Gates Foundation postupně přes 80 procent svého bohatství. Právě Buffett nyní označil Zuckerberga za někoho, kdo může jít příkladem nové generaci filantropů.

Největší filantropové v roce 2014:

Jméno Příspěvek v roce 2014 Celkový dosavadní příspěvek Věk
1. Warren Buffett 2,8 mld. USD 22,7 mld. USD 85 let
2. Bill Gates (s manželkou) 1,3 mld. USD 31,5 mld. USD 60 let
3. George Soros 733 mil. USD 11,4 mld. USD 85 let
4. Michael Bloomberg 462 mil. USD 3,7 mld. USD 73 let
5. Chuck Feeney 434 mil. USD 7 mld. USD 84 let

Zdroj: Forbes

Podle agentury Reuters plyne ve Spojených státech amerických každoročně na charitu okolo 350 miliard dolarů. Většině dárců je přitom okolo 70 až 80 let.

Kontrolu si zatím ponechám

Zakladatel Facebooku v následujících třech letech plánuje prodat či darovat ročně akcie za nejvýše miliardu dolarů - aby si "v dohledné budoucnosti" udržel kontrolu nad firmou. "Více podrobností sdělíme v následujících měsících, až se sžijeme s naším novým rodinným rytmem a vrátíme se z našich mateřských a otcovských dovolených," uvedl pár v úterý.

"Technologie nemůže vyřešit všechny problémy. Základem lepšího světa je silné a zdravé společenství. Děti mají ty nejlepší příležitosti, když se mohou učit. A nejlépe se jim učí, když jsou zdravé. Pro zdraví je důležitá milující rodina, dostatečná výživa a bezpečné a stabilní prostředí," zdůvodňují v dopise, proč se rozhodli dát peníze na charitu.

Děti, které nejsou už v nízkém věku zdravé, podle manželů jen složitě dosahují svého potenciálu. "Když se musíte starat, jestli máte na jídlo či bydlení, mít strach ze zneužití nebo kriminality, tak je těžké využít své možnosti," vysvětlují.

"Měli ve své práci už obrovské štěstí a nechtějí čekat déle na dobu, kdy to budou moct vrátit zpátky," prohlásil podle Financial Times mluvčí Facebooku.

Už v roce 2010 se Zuckerberg zavázal, že v rámci výzvy The Giving Pledge věnuje okolo 1,6 miliardy dolarů na vzdělání, zdravotní péči a životní prostředí. Podpořil tak například veřejné školy v New Jersey, nemocnici San Francisco General Hospital, kde pracuje jeho žena jako pediatrička, kromě toho dal peníze na zastavení šíření eboly.

Akcie Facebooku na úterní Zuckerbergovu zprávu reagovaly mírným růstem, za celý den se jejich cena zvýšila zhruba o 2,6 procenta.

V současné době Zuckerberg drží ve Facebooku 419 milionů akcií třídy B a okolo čtyř milionů akcií třídy A. Zatímco každá akcie A znamená jeden hlas, u akcií třídy B je to deset hlasů. Celkem má šéf Facebooku 53 procent hlasovacích práv ve společnosti.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zaorálkův odhad: Muzea a galerie otevřou v půlce února, kina a divadla v březnu

Pokud se epidemická situace v Česku bude zlepšovat, muzea a galerie by mohly otevřít v polovině února, kina a divadla pak nejdřív v půlce března. V pondělním pořadu Události, komentáře České televize to řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD.

Vláda ve středu představí upravený protiepidemický systém známý pod zkratkou PES. V pátém stupni nově umožní zprovoznit výdejní okénka pro knihovny, sdělil ministr. Ve čtvrtém stupni se teoreticky otevře šance pro hudbu či divadlo, avšak maximálně pro 20 procent kapacity hlediště a ne více než 300 lidí, kteří budou muset mít respirátory a prokázat se negativním testem. "Bude to pro mimořádné akce," naznačil Zaorálek. Fungování v takto omezeném režimu uplynulé dny kritizovali ředitelé pražského Národního divadla či ostravského Národního divadla moravskoslezského, podle nich se za těchto okolností nevyplatí hrát.

Zaorálek tomu v Událostech, komentářích přitakal, když řekl, že tato opatření jsou pro běžný provoz příliš tvrdá. Podle něj by se tak koncerty a divadla mohly ve větší míře vrátit až po přechodu Česka do třetího stupně protiepidemického systému. "Tam by byla možnost jít bez negativních testů, bylo by to pouze s respirátory, a tam se otevře šance pro 30 procent diváků. První šance pro divadla a kina tak svitne v tom třetím stupni, což bude při pozitivním vývoji epidemie nejdříve v polovině března," odhaduje ministr kultury.

před 2 hodinami

Getafe vstřelilo v Bilbau rekordně rychlý gól, ale utrpělo debakl

Fotbalisté Getafe sice skórovali v Bilbau už v 18. sekundě a vstřelili svůj nejrychlejší gól ve španělské lize v historii, z Baskicka ale nakonec odjeli s debaklem 1:5. Athletic se po vysokém vítězství posunul z třináctého místa tabulky na deváté, na třinácté místo kleslo Getafe.

Hosté šli do vedení hned z první akce zápasu díky hlavičce Marca Cucurelly. Už ve 13. minutě však podobně zblízka, ale akrobaticky nohou, srovnal Raúl García. Athletic skóre otočil pět minut po přestávce díky hlavičce Yeraye Álvareze a pojišťovací trefu přidal po hodině hry také hlavou opět García. Další dvě branky domácí vstřelili v závěrečné čtvrthodině.

Španělská fotbalová liga - 20. kolo:

Bilbao - Getafe 5:1 (12. a 61. R. García, 50. Álvarez, 75. Berenguer, 82. De Marcos - 1. Cucurella).

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Zemřel designér a keramik Václav Šerák

Ve věku 89 let zemřel designér a sochař Václav Šerák. Byl autorem mnoha keramických plastik a designérem výrobků několika keramických závodů. Svůj monumentální expresivní styl uplatnil také v architektuře nebo při tvorbě plastik z ledu a sněhu. O jeho sobotním úmrtí v pondělí informovala kurátorka Dita Hálová, která mu roku 2014 v pražském Uměleckoprůmyslovém museu připravila retrospektivní výstavu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy