Šéf České pošty: Do sedmi let bude 1500 poboček nabízet jen základní služby

ČTK ČTK
6. 12. 2018 15:49
Česká pošta očekává, že do konce letošního roku bude na partnerské provozovatele převedeno 583 provozoven. Do konce roku 2025 by mělo být poboček pošta Partner 1463. Vyplývá to z prezentace generálního ředitele České pošty Romana Knapa na čtvrteční konferenci k financování obcí. Na konci letošního roku by přitom měla mít pošta 3238 poboček a na konci roku 2025 celkem 3200.
Roman Knap.
Roman Knap. | Foto: Ludvík Hradilek

Pošty Partner nabízejí jen základní poštovní služby jako běžné pobočky pošty, tedy příjem a výdej listovních a balíkových zásilek, příjem a výplatu poštovních poukázek, vybrané bankovní služby, výplatu důchodů, SIPO, prodej poštovních cenin a zboží, prodej kolkových známek a další služby.

Provozuje je třetí osoba - například provozovatel místních obchodů nebo obecní úřady. Franšízant hradí provozní a mzdové náklady a od České pošty dostává fixní platby a část zisku ze služeb. Pošta původně počítala s tím, že převede na partnery 2500 poboček.

"Je nepřijatelné, aby neuhrazení univerzální poštovní služby bylo důvodem, aby obce přecházely na Poštu Partner. Ta má smysl jen když se na tom dohodnou všichni zúčastnění," uvedl ve čtvrtek předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl.

Knap jiř dříve v rozhovoru pro ČTK uvedl, že Česká pošta letos vykáže nižší zisk než loňských 91 milionů korun. Důvodem je pouze částečná úhrada nákladů na základní služby, které si objednává stát.

Pošta letos od státu dostane jako úhradu nákladů na tzv. univerzální službu půl miliardy korun. Stát si u České pošty objednává například doručování na každou adresu každý pracovní den v týdnu, držení 3200 poboček či provoz poštovních schránek. Náklady na poskytování těchto služeb přitom každý rok dosahují kolem dvou miliard korun, za rok 2017 je pošta vyčíslila na 2,14 miliardy.

Knap už dříve také uvedl, že pošta chce vedle převádění poboček na partnerské subjekty zavést i doručování prostřednictvím partnerů. Budou přitom muset plnit stejné požadavky na termíny doručení jako pošťáci.

Část provozu poboček České pošty je ztrátová. Státní podnik s ročními tržbami okolo 20 miliard korun zaměstnává asi 30 000 lidí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Křetínský a Tkáč zvýšili podíl v britské poštovní firmě Royal Mail

Investiční fond Vesa Equity Investment podnikatelů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče zvýšil podíl v britské poštovní společnosti Royal Mail na 17,03 z dosavadních 16,03 procenta. Uvedl to v oznámení určeném pro Londýnskou akciovou burzu (LSE).

Vesa do Royal Mail vstoupila loni v květnu, kdy získala 5,35 procenta akcií. Svůj podíl postupně zvyšovala a loni v srpnu se stala největším akcionářem v podniku, který v roce 1516 založil panovník Jindřich VIII. Royal Mail se zaměřuje hlavně na přepravu poštovních zásilek.

Od vstupu Vesy do Royal Mail akcie britského podniku výrazně posílily, neboť společnost využila boomu prodeje na internetu v době pandemie covidu-19. Zatímco loni na začátku května se akcie Royal Mail obchodovaly zhruba za 1,60 libry, nyní se jejich cena pohybuje kolem 4,90 libry. To znamená růst o více než 200 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy