Na první počítačový vir narazil za socialismu. Teď je z Baudiše sedmý nejbohatší Čech

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
15. 5. 2020 14:24
Pavel Baudiš v roce 1988 narazil na počítačový vir a tak vytvořil první bezpečnostní software. Společně se svým kolegou Eduardem Kučerou si založili družstvo Alwil, ze které postupně vyrostl antivirový gigant Avast, který je nyní podle tržeb druhou největší antivirovou firmou na světě. V pátek 15. května slaví sedmý nejbohatší Čech Baudiš šedesátiny.
Foto: Wikimedia Commons/George Chernilevsky

První nápad

Baudiš vystudoval obor informačních technologií na pražské Vysoké škole chemicko-technologické. Poté pracoval jako specialista na grafiku ve Výzkumném ústavu matematických strojů. Tam se k němu poprvé v roce 1988 dostala zavirovaná disketa s virem Vienna.

"Viry se tehdy šířily na nakažených disketách a někdo mi takovou disketu tehdy přinesl ukázat. Byl jsem zvědavý, jak virus pracuje, a podařilo se mi vytvořit i program, který byl schopný ho odstranit," vzpomínal později na své první setkání s počítačovým virem.

V tomtéž roce vytvořil první bezpečnostní software a společně se svým kolegou Eduardem Kučerou si založili družstvo Alwil.

V roce 1991 z původního družstva vznikla společnost Alwil Software, jejíž antivirový program avast! se začal úspěšně prodávat hlavně státním podnikům.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Křetínský a Tkáč zvýšili podíl v britské poštovní firmě Royal Mail

Investiční fond Vesa Equity Investment podnikatelů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče zvýšil podíl v britské poštovní společnosti Royal Mail na 17,03 z dosavadních 16,03 procenta. Uvedl to v oznámení určeném pro Londýnskou akciovou burzu (LSE).

Vesa do Royal Mail vstoupila loni v květnu, kdy získala 5,35 procenta akcií. Svůj podíl postupně zvyšovala a loni v srpnu se stala největším akcionářem v podniku, který v roce 1516 založil panovník Jindřich VIII. Royal Mail se zaměřuje hlavně na přepravu poštovních zásilek.

Od vstupu Vesy do Royal Mail akcie britského podniku výrazně posílily, neboť společnost využila boomu prodeje na internetu v době pandemie covidu-19. Zatímco loni na začátku května se akcie Royal Mail obchodovaly zhruba za 1,60 libry, nyní se jejich cena pohybuje kolem 4,90 libry. To znamená růst o více než 200 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy