Schodek důchodového účtu klesl na polovinu. Pomáhá rostoucí ekonomika

ČTK ČTK
14. 3. 2017 15:49
Loni takzvaný důchodový účet skončil šestnáct miliard v minusu. Pomáhá mu hlavně větší výběr sociálního pojištění, za kterým je snižující se nezaměstnanost a růst mezd.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Schodek důchodového účtu se loni proti předchozím letům snížil. Činil 16,3 miliardy korun. Proti roku 2015 byl tak zhruba poloviční, proti roku 2012 a 2013 pak třetinový. Výdaje na penze dlouhodobě převyšují příjmy z důchodových odvodů. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Ve Sněmovně je návrh změny valorizace, aby důchody rostly výrazněji.

Do penzijního systému loni lidé poslali 372,9 miliardy korun. Je to o téměř 21 miliard víc než v předchozím roce, kdy se vybralo 352 miliard. Příjmy každoročně rostou. Propadly se jen v roce 2009 po nástupu krize, tehdy dosáhly 301,1 miliardy korun.

Naposledy byl důchodový systém v přebytku v roce 2008 na vrcholu tehdejší konjunktury. Zůstatek činil šest miliard. Od té doby je účet penzí v červených číslech. Nejvyššího schodku dosáhl v roce 2013, a to 49,7 miliardy.

Příjmy rostou díky vysoké zaměstnanosti a zvyšování mezd. Loni platilo odvody přes 5,17 milionu lidí - 4,49 milionu zaměstnanců a zhruba 677 400 živnostníků. Na konci roku 2014 to bylo celkem pět milionů lidí.

Přibývá nejen plátců, ale i těch, kteří důchody pobírají. Starobní, invalidní a pozůstalostní penzi na konci loňska dostávalo přes 2,89 milionu mužů a žen. Předloni jich bylo zhruba o 30 000 méně. Průměrný starobní důchod činil 11 460 korun. Muž měl v průměru 12 662 korun, žena pak o 2262 korun méně.

Na starobní penze se loni vydalo 316,7 miliardy, na invalidní 42,5 miliardy a na pozůstalostní 26,4 miliardy. Zatímco výdaje na starobní důchody rostou, na invalidní a pozůstalostní penze se obvykle snižují.

Důchody se v Česku zvyšují vždy od ledna, a to o třetinu růstu reálných mezd a o inflaci. Pokud by tyto hodnoty byly nízké a důchody by se měly průměrně zvednout jen o pár desetikorun, může vláda přidat až o 2,7 procenta.

Důchodová komise zástupců parlamentních stran a expertů doporučila upravit valorizaci tak, aby penze rostly o polovinu růstu reálných mezd místo nynější třetiny a o růst nákladů důchodců místo růstu nákladů všech domácností. Záměr už se promítl jako pozměňovací návrh do důchodové novely, kterou nyní projednává Sněmovna. Shoda ve vládní koalici na této úpravě valorizace ale zatím není.

Podle důchodové ročenky měla v roce 2015 polovina seniorek a seniorů penzi pod 11 230 korun. Jen desetina dosáhla na důchod vyšší než 14 379 korun. Podle statistického úřadu se hranice příjmové chudoby pro samotného dospělého tehdy rovnala 10 220 korunám.

Podle předsedy komise Martina Potůčka by vyšší růst penzí zabránil propadu řady seniorů a seniorek do chudoby a starší lidé by se také víc "podíleli na růstu blahobytu společnosti". Hrubý domácí produkt (HDP) mezi roky 2000 a 2015 vzrostl o 92 procent, důchody o 81 procent. Mzdy se nominálně zvedly proti roku 1989 osmkrát, penze sedmkrát, uvedla komise. Spočítala, že kolem roku 2040 by s nynějším tempem růstu penzí na hranici chudoby byla pětina starobních důchodců a důchodkyň.

Podle dřívějších propočtů ministerstva práce by za čtvrtstoletí s novou valorizací rozdíl výdajů na důchody proti nynějšímu modelu činil kolem 1,5 procenta HDP, výdaje by byly tedy o 68 miliard vyšší. Celkový dluh důchodového účtu by dosahoval 111 procent HDP. V dnešních hodnotách je to skoro pět bilionů korun, tedy víc než čtyři nynější státní rozpočty.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy