Rusnok překvapil trhy, koruna posílila. Úroky zřejmě zvýšíme ve třetím čtvrtletí, řekl guvernér ČNB

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
Aktualizováno 29. 6. 2017 15:31
Úrokové sazby ČNB, od kterých se odvíjejí i ceny úvěrů a úroky na spořicích produktech v komerčních bankách, mohou růst už v příštích třech měsících. Ekonomové přitom čekají, že vzhledem k posilující koruně centrální banka ke zvyšování sazeb sáhne později.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Praha - Česká národní banka pravděpodobně zvýší úrokové sazby ve třetím čtvrtletí tak, jak to předpokládá aktuální prognóza centrální banky. Na tiskové konferenci po jednání bankovní rady to řekl guvernér ČNB Jiří Rusnok.

Rada k tomu podle něj dospěla po vyhodnocení rizik k odhadovanému vývoji ekonomiky. Rizika označila za lehce proinflační, tedy ve prospěch růstu cen.

"S ohledem na vyznění stávající prognózy a bilanci rizik je pravděpodobné, že ke zvyšování úrokových sazeb ČNB přistoupí v souladu s predikcí," uvedl Rusnok. Prognóza počítá s růstem tržních úrokových sazeb ve třetím čtvrtletí letošního roku a poté v průběhu příštího roku.

Ekonomové přitom počítají spíše s tím, že sazby porostou až v posledním čtvrtletí roku 2017, ČNB tak svým postojem trh překvapila. Je to znát i na kurzu koruny, která v reakci na guvernérova slova posílila a posunula se k úrovni 26,20 koruny za euro.

Několik členů bankovní rady včetně guvernéra Rusnoka v posledních dnech uvedlo, že posilování koruny může zvyšování úrokových sazeb oddálit. Koruna od 6. dubna, kdy se bankovní rada rozhodla zrušit intervence, posílila zhruba o tři procenta. "Toto posílení ekonomiku nedusí a pomáhá centrální bance snižovat cenový růst," uvedl Viktor Zeisel, ekonom Komerční banky.

Silnější koruna zlevňuje zboží z dovozu a brzdí inflaci. Zvýšení sazeb by zájem o korunu zvyšovalo, když například v eurozóně jsou sazby Evropské centrální banky stále v záporu. Koruna by tak pravděpodobně posilovala i dále.

Rusnok ale upozornil, že dnešní prohlášení není v kontrastu s předchozími vyjádřeními členů bankovní rady. "Konstatovali jsme, že prognóza se mimořádně naplňuje. A v tomto kontextu jsme po diskusi došli k závěru, že vlastně pokud se budou naplňovat všechny parametry prognózy, tak se musí naplnit i ten krok zvyšování sazeb. Samozřejmě platí obecně, že pokud by nastalo dramatičtější zhodnocování koruny, tak se prostor pro zvyšování sazeb vyčerpává," uvedl.

Rada ČNB jednomyslně nechala sazby beze změny na rekordně nízké úrovni. Zároveň rada uvedla, že zvyšování úrokových sazeb bude podmíněno vývojem všech klíčových makroekonomických veličin včetně kurzu koruny.

"Dnešní jednání ČNB tak sice nepřekvapilo v oblasti nastavení sazeb, ale z pohledu komunikace určitě ano," komentuje situaci Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank. Připomíná, že sazby se tak patrně již brzy po pěti letech odpoutají od své nulové úrovně. "Dle našeho názoru je to žádoucí. Ekonomika je pro růst sazeb připravená a vzhledem k určitým náznakům přehřívání je potřeba měnové podmínky dále zpřísňovat," dodal ekonom.

Inflace letos podle odhadů ČNB zůstane v horní polovině tolerančního pásma kolem dvouprocentního inflačního cíle a začátkem příštího roku se sníží k cíli. Ve prospěch vyššího růstu cen může podle ČNB působit rychlejší růst domácí ekonomické aktivity a mezd a oslabení koruny.

K tomu by mohlo dojít ve chvíli, kdy by se finanční investoři rozhodli prodat koruny nakoupené v rámci intervencí a nenašli by protistranu k takovému obchodu. Jako protiinflační riziko možného vývoje ČNB vidí nižší cenu ropy.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Policie obvinila tři lidi z obecného ohrožení kvůli loňskému úniku fenolu v Děčíně se dvěma oběťmi. Všichni obvinění jsou z firmy, kde látka unikla.

Další zprávy