Sardinky s kadmiem. Veterináři nařídili stažení desítek tisíc konzerv

ČTK ČTK
17. 5. 2016 15:19
V Česku se konzervy prodávaly pod značkou Essa. Obsahovaly zvýšené množství kadmia, nepředstavují ale přímou hrozbu pro zdraví. Většina z nich byla ve skladech společnosti, jen 413 z nich se dostalo do tržní sítě.
Sardinky ESSA s kadmiem.
Sardinky ESSA s kadmiem. | Foto: Státní veterinární správa

Praha - Veterinární správa nařídila stažení více než 43 000 konzerv sardinek z Thajska. V Česku se prodávaly pod značkou Essa. Obsahovaly zvýšené množství kadmia, nepředstavují ale přímou hrozbu pro zdraví, sdělil dnes mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Pejchal. Většina z nich byla ve skladech společnosti, jen 413 z nich se dostalo do tržní sítě.

Produkt tak bude nyní vrácen do země výroby nebo odstraněn, dovozci hrozí pokuta do milionu korun.

Ve výrobku bylo zvýšené množství kadmia. "Otrava tímto kovovým prvkem se projevuje bolestí hlavy, nevolností či zvracením. K podobným projevům však zpravidla dochází až při mnohonásobném překročení limitů. V tomto případě detekované množství nepředstavuje přímou hrozbu pro zdraví spotřebitelů, nicméně takovouto potravinu nelze uvádět na trh," vysvětlil Pejchal.

Výrobky byly označeny jako Sardinky ve vlastní šťávě, se zemí původu Thajsko, Thailand No. 2026 - On-Green Products Co., Ltd. Další informace na výrobku hovoří o minimální trvanlivosti do 15. ledna 2019.

Správa zjistila, že více než 28 000 konzerv bylo ve firemních skladech v Dolním Újezdě, dalších 14 400 kusů v dalším skladě v Českých Budějovicích. Lidé by případně zakoupené výrobky neměli jíst, mohou je vrátit v místě prodeje.

Naposledy se v ČR stahovaly sardinky se zvýšeným obsahem kadmia od společnosti Hamé. V únoru před nimi varovali také veterináři. "Jde o importní zboží a případ z loňského roku. Šlo o mírné překročení norem a my jsme po tomto zjištění stáhli všechny dané produkty z trhu. Výrobky jsme následně úspěšně reklamovali u jejich dodavatele z Thajska," sdělil tehdy mluvčí firmy Hamé Petr Kopáček.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Tisícovky lidí v Drážďanech demonstrovaly proti Pegidě

Tisícovky lidí večer v Drážďanech demonstrovaly proti radikálnímu hnutí proti islamizaci Pegida a proti předsedovi durynské organizace protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Björnu Höckemu. Do ulic saské metropole vyšly také tisíce stoupenců Pegidy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy