reklama
 
 

Potravináři letos přijdou o 300 milionů, čeká ministerstvo

Aktualizováno 18. 8. 2014 13:42
Největší propad tržeb vlivem ruského embarga očekává ministerstvo zemědělství u mlékařů. Postiženi budou ale třeba i zpracovatelé drůbežího masa nebo vývozci zmrzliny.

Praha - Čeští výrobci zemědělských komodit a potravin kvůli sankcím na vývoz do Ruska přijdou do konce roku na tržbách o 250 až 300 milionů korun. Největší propady tržeb zaznamenají tuzemské mlékárny.

Vyplývá to z aktuálních odhadů, které na svém webu zveřejnilo ministerstvo zemědělství.

Další problémy může výrobcům způsobit očekávaný přetlak nabídky zboží na trzích EU. Podle mluvčí Agrární a Potravinářské komory Dany Večeřové mohou jít škody v důsledku poklesu cen komodit až do miliard korun.

Nejhůř na tom budou mlékaři

Z českých potravinářů by podle materiálu ministerstva měli zákaz nejvíce pocítit zpracovatelé mléka, kteří do Ruska vozí především sušené mléko, syrovátku, sýry a mražené máslo.

Tržby by výrazněji měly propadnout také vývozcům drůbežího a králičího masa, masných konzerv, paštik či zmrzliny.

"Vzhledem k tomu, že na ruském trhu byly závislé významné země Evropy jako například Německo, Francie, Nizozemsko, Itálie, Dánsko či Polsko, lze očekávat, že nerealizované zboží zůstane na zásobách," uvedlo ministerstvo.

Výrobci z těchto evropských zemí budou následně hledat odbytiště jinde a snažit se zlevněné zboží vyvézt jinam. "V prvopočátku z toho může profitovat spotřebitel, v konečném důsledku to ale může mít dopad na mlékárenskou, respektive zemědělskou ekonomiku," sdělilo ministerstvo.

Jednou z možností, jak mohou firmy ztrátu tradičního odbytiště řešit, je podle ministerstva zemědělství vývoz do jiných teritorií, ať už v EU, či mimo ni. U vybraných produktů by mohla být výrobcům poskytnuta pomoc formou intervenčních nákupů, vývozních náhrad či finančních kompenzací, případná opatření však musí být nejprve přijata na úrovni EU.

Podle Večeřové je důležité, aby případné kompenzace zohlednily i škody vzniklé druhotně, tedy z přetlaku nabídky na evropském trhu, ne pouze prvotní propad tržeb.

Moskva před dvěma týdny v reakci na západní sankce zakázala veškerý dovoz masa, ryb, mléka, mléčných výrobků, ovoce a zeleniny z EU a USA.

Na pomoc unijním zemědělcům postiženým ruským embargem na dovoz západních potravin dnes Evropská komise uvolnila 125 milionů eur - téměř 3,5 miliardy korun.

Podpoří pěstitele ovoce a zeleniny, například mrkve, rajčat, zelí, papriky, květáku, okurek, jablek, hrušek či hroznů. Zemědělci mohou o podporu žádat počínaje dneškem i zpětně.

Pivo, sladkosti i mák

Rusko je v oblasti agrárního zahraničního obchodu dlouhodobě nejvýznamnějším obchodním partnerem ČR ze zemí mimo Evropskou unii. Z Česka se do Ruska loni vyvezlo zemědělského a potravinářského zboží za 2,4 miliardy korun, dovoz činil jen 300 milionů.

Mezi nejvýznamnější české vývozní položky do Ruska patří pivo, nečokoládové cukrovinky a mák. Od roku 2009 se ve větším množství vyváží také přípravky k výživě zvířat a potravinové přípravky. Od roku 2010 narůstá vývoz sušenek a vajec.

autor: ČTK | 18. 8. 2014 13:01

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama