Růst se téměř zdvojnásobí, nová předpověď platí i pro Česko

ČTK ČTK
11. 7. 2014 16:53
V zemích střední a východní Evropy letos dojde k výraznému oživení, slibuje Světová banka. Rizikům ale podle ní ještě není konec.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Záhřeb - Hospodářský růst jedenácti zemí střední a východní Evropy, které se jako poslední staly součástí Evropské unie (EU11), by se měl v letošním roce téměř zdvojnásobit a příští rok dál zrychlí.

Vyplývá to z nejnovější prognózy Světové banky (SB). Hrubý domácí produkt regionu se má letos zvýšit o 2,6 procenta po růstu o 1,4 procenta loni. S citelným oživením SB počítá i v České republice.

Nejrychleji rostoucími zeměmi mají být i nadále Estonsko, Lotyšsko a Litva. Jedinou zemí, která letos zůstane v recesi, bude Chorvatsko, a to již šestým rokem za sebou. Důvodem je pokles domácí poptávky, který překonává růst vývozu.

Pomůže domácí spotřeba

K oživení v regionu dojde hlavně díky pozvolnému zlepšení ekonomické situace ve starších zemích EU, stejně tak pomůže podpůrná domácí politika v jednotlivých zemích.

Začíná se zvyšovat rovněž objem investic, které v posledních dvou letech klesaly, roste důvěra firem a spotřebitelů. Původní závislost na čistém vývozu, především do dalších zemí EU, postupně ustupuje a naopak se zvedá domácí poptávka. To je patrné zvláště v Rumunsku, na Slovensku a v Polsku, uvádí Světová banka.

Rizika stále hrozí

Oživení podle ní ale bude pomalé a tempo růstu by se v nejbližší době nemělo dostat na úroveň před krizí.

Banka také varuje před řadou rizik, která růst ohrožují. Finanční situace ve světě zůstává křehká a rostoucí globální úrokové sazby, nestabilita na kapitálových trzích nebo delší období geopolitického napětí v regionu by v EU11 mohly zpomalit oživení a omezit vývoz.

V regionu jsou podle SB také patrné velké rozdíly a zaměstnanost se nadále zhoršuje v jižních zemích, zvláště v Rumunsku. Celkově se sice podmínky na pracovním trhu začaly zlepšovat, nová pracovní místa v regionu však vznikají velmi pomalu a pomalu se bude snižovat i míra nezaměstnanosti.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy