Růst cen byl v září nejrychlejší za posledních pět let, zdražování táhnou především potraviny

Janis Aliapulios Janis Aliapulios
9. 10. 2017 9:43
Meziroční míra inflace v září zrychlila oproti srpnu o 0,2 procentního bodu na 2,7 procenta. Rychle rostou ceny potravin, především másla a mléčných výrobků. Stouply i náklady na bydlení. Stávající cenový vývoj zvyšuje pravděpodobnost, že ČNB v listopadu zvýší úrokové sazby.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Meziroční tempo růstu cen v září zrychlilo na 2,7 procenta z červencových a srpnových 2,5 procenta. Inflace se tak i nadále drží nad dvouprocentním cílem centrální banky. Překonala navíc letošní maximum 2,6 procenta z března a je nejvyšší od listopadu 2012.

"Tento vývoj je tažen příznivou ekonomickou aktivitou a zvyšující se spotřebou domácností, která plyne z historicky nízké nezaměstnanosti a rostoucích mezd. Růst cen v ekonomice je tak již poměrně plošný," uvedl hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler.

Důvodem rychlejšího zdražování jsou i nadále především ceny potravin. Ve srovnání s loňským zářím nejvíce podražilo máslo (o 55,1 procenta) a vejce (25,8 procenta). Na druhou stranu i nadále pokračuje pokles cen v telekomunikacích. Zlevnilo také teplo, teplá voda a zemní plyn.

Ve srovnání se srpnem naopak ceny v září klesly o 0,1 procenta. "Jde hlavně o důsledek sezonního vývoje, protože v září tradičně zlevňují zájezdy," uvedl ekonom Komerční banky Viktor Zeisel.

Porostou i sazby

Podle ekonomů zvyšují nová data o inflaci pravděpodobnost, že centrální banka v listopadu přikročí k druhému letošnímu zvýšení základních úrokových sazeb.

"Aktuální inflace sice není pro ČNB klíčová - rozhodující je inflační výhled a vnitřní dynamika české ekonomiky, ale sazby se samozřejmě psychologicky vzato snadněji zvyšují, když se inflace pohybuje v horní polovině tolerančního pásma (tedy nad 2,5 procenta)," uvedl hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš.

ČNB se bude zvyšováním sazeb snažit zrychlující růst cen krotit. Vyšší úrokové sazby by měly přimět část spotřebitelů více spořit a méně utrácet. Centrální banka se přitom od listopadu 2013 do letošního 6. dubna naopak snažila umělým oslabováním koruny inflaci podpořit. Bála se propadu cen, který by mohl spotřebitele přimět odkládat nákupy v očekávání dalšího zlevňování, což by mělo nepříznivý vliv na ekonomiku.

"V listopadu lze čekat růst hlavní úrokové sazby na 0,5 procenta téměř s jistotou. Trh práce praská ve švech, růst mezd se bude do cen promítat stále silněji, a tak je zpřísnění měnové politiky potřeba," uvedla hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová.

Podle ekonoma UniCredit Bank Patrika Rožumberského by bylo překvapením, pokud by ČNB příští měsíc úrokové sazby nezvedla. "Oddálit by ho snad mohlo jen prudké posílení koruny," uvedl Rožumberský.

Inflace je na vrcholu

Další zvyšování tempa růstu cen ekonomové nečekají. V závěru roku by naopak mělo mírně klesat. "Inflace se už pohybuje blízko svému vrcholu v tomto hospodářském cyklu. Další růst úrokových sazeb ČNB a posilování koruny budou vracet v příštím roce inflaci zpět ke středu inflačního cíle centrální banky tedy ke dvěma procentům," uvedla Horská.

Také ekonom ČSOB Petr Dufek si myslí, že meziroční míra inflace nyní kulminuje. V závěru roku by se podle něj měla dostat pod úroveň 2,5 procenta.

"Vůbec to ovšem neznamená, že ceny aktuálně zdražujících výrobků začnou klesat. Spíše zafunguje efekt vysokého srovnávacího základu z předchozího roku, kdy inflace zrychlovala třeba v důsledku zavedení EET, které mimo jiné urychlilo růst cen v restauracích," řekl Dufek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy