Rubl oslabil, ropa a plyn zdražují. Putinova částečná mobilizace zasáhla i trhy

ČTK ČTK
21. 9. 2022 12:14
Ruské akcie po zahájení obchodování prudce klesly, hlavní index odepisoval kolem deseti procent. Ruský rubl pak vůči dolaru spadl nejníže za více než dva měsíce. Trhy tím podle analytiků reagují na oznámení ruského prezidenta Vladimira Putina o částečné mobilizaci. Později však akcie podstatnou část ztrát smazaly.
MOSKVA (Rusko) - Diagram znázorňuje růst akcií ruského plynárenského gigantu Gazprom 13. ledna na burze v Moskvě. Tržní kapitalizace Gazpromu se už předešlého dne dostala nad 200 miliard dolarů.
MOSKVA (Rusko) - Diagram znázorňuje růst akcií ruského plynárenského gigantu Gazprom 13. ledna na burze v Moskvě. Tržní kapitalizace Gazpromu se už předešlého dne dostala nad 200 miliard dolarů. | Foto: Aktuálně.cz

Akciový index MOEX, v němž se ceny vyjadřují v rublech, klesl na začátku obchodování až na 2002,73 bodu, což byla nejnižší hodnota od začátku invaze ruských vojsk na Ukrajinu z konce února. Po začátku invaze index přitom ztratil za den více než 30 procent.

Později MOEX ztrátu zmírnil, vykazoval pokles přibližně o 2,4 procenta. Index RTS, ve kterém se ceny vyjadřují v dolarech, ve stejnou dobu ztrácel asi 2,9 procenta na 1120 bodů. Po začátku obchodování se propadl na nejnižší hodnotu od 27. dubna.

"Tvrdý zásah pro ruské akcie přišel hned z několika důvodů. Vyhlášení mobilizace v Rusku přišlo ve stejný den, kdy separatisté na Ukrajině ohlásili, že chtějí urychlit referendum o připojení k Rusku. Částečně se pod propadem podepsaly také plány ruské vlády zvýšit daně na těžbu a vývoz komodit," uvedl analytik XTB Štěpán Hájek.

Ruské energetické firmy Rosněfť a Gazprom v jednu chvíli ztrácely každá zhruba 12 procent. Také jejich ztráty se později zmírnily.

"Největší ruské společnosti, jako je Lukoil, Gazprom a Novatek, tedy stáhly celý ruský index výrazně níže. Ačkoliv je ruský akciový a devizový trh z velké části odstřižen od zahraničních investorů, napětí posledních dnů může držet pod tlakem především akcie. Vývoj ruského rublu bude z velké části záležet na pokračujících pokusech Evropy o odstřižení ruských energií," dodal Hájek.

Ruský rubl se dopoledne propadl až na 62,7975 za dolar, což byla nejslabší hodnota od 7. července. Ztráty se mu však podařilo smazat a později se obchodoval s mírným růstem na úrovni 60,50 rublu za dolar. Rubl zvrátil i počáteční ztráty k euru, k němuž přidával 1,2 procenta. K čínskému jüanu rubl vykazoval stejný růst.

Naopak ceny ropy se po Putinově oznámení o částečné mobilizaci výrazně zvyšují, před polednem přidávaly více než dvě procenta na 92,87 dolaru za barel. Reagují tak na vyhlášení částečné mobilizace v Rusku, která vyvolává obavy z omezení dodávek ropy a plynu.

A na evropském trhu zdražuje také plyn. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v říjnu ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku si po poledni připisovala zhruba osm procent asi na 210 eur (téměř 5200 Kč) za megawatthodinu (MWh).

 

Právě se děje

Další zprávy