Ruská centrální banka opět snížila sazby v boji proti recesi

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 3. 2015 14:34
Jde již o druhé snížení sazeb v letošním roce. V prosinci přitom banka sazby skokově zvýšila.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Moskva - Ruská centrální banka dnes snížila svou základní úrokovou sazbu o jeden procentní bod na 14 procent. Snaží se tak podpořit ekonomiku, která vinou levné ropy a západních sankcí uvalených na Rusko kvůli ukrajinské krizi nyní směřuje do recese. Ruský rubl po rozhodnutí banky zmírnil pokles a ztrácel k dolaru asi 0,3 procenta. Rozsah snížení úrokových sazeb byl totiž nižší, než v průměru očekávali analytici.

Centrální banka přistoupila ke snižování úrokových sazeb letos již na konci ledna, kdy nečekaně snížila základní sazbu hned o dva body na 15 procent.

Opatření podle analytiků napovídá, že pro centrální banku mají obavy z poklesu ekonomiky nyní větší váhu než obavy z vysoké inflace. Centrální banka dnes upřesnila, že ve snižování hlavní úrokové sazby bude pokračovat i v příštích měsících.

Vyšší úroky posilují atraktivitu měny, zároveň ale podkopávají hospodářský růst, protože omezují zájem o půjčky. Nižší úroky naopak snižují náklady na půjčky, což by mělo podpořit poskytování úvěrů a ve výsledku ekonomiku jako celek.

Vysoká inflace prý zmizí

Dosavadní letošní rozhodnutí banky jsou v ostrém protikladu s opatřením ruských centrálních bankéřů z konce loňského roku. V prosinci totiž stejně překvapivě základní úrok zvýšili o výrazných 6,5 procentního bodu, aby zastavili tehdejší masivní propad ruského rublu a zmírnili růst cen.

Míra inflace v Rusku se nyní pohybuje kolem 16 procent. Podle centrální banky je současná vysoká inflace výsledkem krátkodobých faktorů, které ale do konce letošního roku pominou.

"Vysoká míra inflace je důsledkem poklesu hodnoty rublu a blokády v zahraničním obchodu. Jejich dopad je přechodný a na konci roku již nebude znát," sdělila centrální banka, která ale zároveň upozornila na pokles reálných příjmů a spotřeby v Rusku.

Během následujícího roku inflace podle odhadů centrální banky zpomalí na zhruba devět procent, přičemž cílem banky je dosáhnout v roce 2017 čtyřprocentní inflace. K tomuto cíli inflace nadále směřuje, uvedla podle médií banka.

Pokud jde o výkon ruské ekonomiky, banka již dříve odhadla tempo jejího letošního poklesu na 3,5 až čtyři procenta. Oživení lze podle jejího dnešního sdělení čekat až v roce 2017, kdy by hospodářský růst mohl přesáhnout šest procent. Čistý odliv kapitálu z Ruska letos dosáhne 100 až 110 miliard dolarů, odhadla banka, podle které je ruská měna v současnosti podhodnocena zhruba o desetinu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy