O dovoz jídla bude zájem i po otevření podniků, lidé zůstanou opatrní, tvrdí rozvozci

ČTK ČTK
2. 12. 2020 14:50
Rozvážkové firmy nepředpokládají přílišný pokles zájmu o dovoz jídla na adresu po otevření restaurací. V tomto ročním období si podle nich jídlo lidé objednávají častěji než v jiných částech roku. U některých zákazníků se dá očekávat i nadále opatrnost v souvislosti s pandemií koronaviru a dovoz jídla pro ně zůstane první volbou.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Největší tuzemská rozvážková firma Dáme jídlo eviduje dlouhodobý meziroční růst počtu objednávek o 45 až 50 procent. Stejný trend je znát letos.

"Po začátku jarní vlny pandemie jsme však zaznamenali růst zájmu o rozvoz v době obědové špičky ve všedních dnech a také v době nedělních obědů a večeří. V důsledku opětovného podzimního zpřísnění vládních opatření zájem lidí o rozvoz jídla znovu mírně narostl. Dáno to však bylo také sezonalitou, která je pro odvětví food delivery specifická - na podzim a v zimě se poptávka po rozvozu jídla každoročně výrazně zvyšuje v souvislosti se zhoršujícím se počasím, klesajícími venkovními teplotami a brzkým stmíváním," uvedl výkonný ředitel Dáme jídlo Filip Fingl.

Rozvoz jídla po obnovení provozu restaurací bude podle Richarda Beníška ze společnosti speedlo, která restauracím dodává objednávkový systém, klesat pomalu. První dny by podle něj mohly stravovací provozy vyřizovat o zhruba 15 procent objednávek méně. Přesto zájem o dovoz jídla bude o asi 85 procent vyšší než loni, řekl.

Start-up na doručování jídla Wolt předpokládá, že lidé budou ve velkém objednávat domů místo kanceláří, protože budou pokračovat v práci na dálku. "I z toho důvodu ode dneška snižujeme minimální výši objednávky na 140 korun, čímž mimo jiné vycházíme vstříc rozvozu poledních menu. Rovněž navyšujeme pro naše zákazníky benefity v podobě odměn za doporučení služby u přátel," uvedl generální ředitel českého Woltu Jan Foret.

Podporu restauracím připravila aplikace Bolt Food. S vybranými podniky připravila čtyřicetiprocentní slevu na celou nabídku. Dopravu zdarma nabízí na objednávky do tří kilometrů od restaurace. "Věříme, že tato akce pomůže restauracím zvýšit prodeje nad úroveň, které by byly schopny dosáhnout, i kdyby mohly své provozovny plně otevřít," dodal manažer Bolt Food pro ČR Marek Maxa.

Gastronomické podniky musely být z vládního nařízení veřejnosti uzavřené od 14. října. Občerstvení mohly prodávat jen přes výdejní okna. Otevřít se budou moci od čtvrtka, kdy budou moci fungovat mezi 06:00 a 22:00. Obsluhovat budou smět jen usazené hosty, u jednoho stolu budou moci být nejvýše čtyři lidé. Podniky budou moci být naplněné na maximálně 50 procent kapacity.

Video: Zavřená hospoda mě stojí milion měsíčně. Pomoc státu je jen naprostý chaos, říká Punčochář

Nebudeme to mít jednoduché, ohroženy jsou všechny restaurace, už žádají další půjčky. Pro hasiče, policii a ZZS teď vaříme zdarma 800 jídel denně. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy