Mládek má nový plán: Rozšiřme jádro a Horní Jiřetín přežije

ČTK Petr Lukáč, ČTK
Aktualizováno 30. 6. 2015 16:15
Pokud půjde výstavba jaderných elektráren podle plánu, nebude podle ministra průmyslu nutné prolamovat limity v ČSA a bourat Horní Jiřetín.
Těžba uhlí v lomu ČSA.
Těžba uhlí v lomu ČSA. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek chce odložit rozhodnutí o prolomení limitů na lomu ČSA až do roku 2020. Naopak ještě letos chce rozhodnout o prolomení limitů na lomu Bílina.

"Ukázalo se, že čas na rozhodnutí o ČSA ještě zbývá," uvedl Mládek na úterní tiskové konferenci, kde představil další studie, které si ministerstvo nechalo vypracovat k prolamování limitů.

Pokud půjde příprava na výstavbu a výstavba jaderných elektráren podle plánu, nebude podle Mládka nutné prolamovat limity v ČSA a bourat Horní Jiřetín. Definitivní slovo k dalšímu osudu limitů bude mít letos v září vláda.

Starosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt (Strana zelených) dnes uvedl, že odložení rozhodnutí nechává obyvatele města na dalších pět let v obrovské nejistotě.

Čtyři možnosti prolomení limitů

Mládek před půl rokem představil čtyři základní varianty. První počítá s kompletním zachováním těžebních limitů, druhá počítá jen s prolomením na lomu Bílina, třetí s prolomením na Bílině a částečným prolomením na lomu ČSA a čtvrtý scénář s kompletním prolomením limitů.

Prolamování limitů má ještě jeden aspekt. Bílina totiž patří společnosti ČEZ, kde má 70procentní podíl právě stát. Případné výnosy tak alespoň částečně půjdou zpátky státu.

O ČSA se přitom v rámci Severní energetické dělí Pavel Tykač, Jan Dienstl a Tomáš Fohler. Firma sice ministerstvu nabízelo společný podnik, z projektu ale sešlo.

Mluvčí Severní energetické Gabriela Sáričková Benešová řekla, že pro společnost odklad rozhodnutí v tomto okamžiku nic nemění. "Pokračujeme v postupném útlumu, kterým se připravujeme na ukončení činnosti. Postupně odstavíme další dva technologické celky a ukončíme těžbu skrývky a krátce po roce 2020 také těžbu uhlí," uvedla.

Prolomení limitů je již třetím dílem energetické skládačky, kterou letos Mládek představil. Prvním byla státní energetická koncepce, druhým národní akční plán. Podle Mládka chce vláda do roku 2040 roli uhlí postupně utlumit až na zhruba 25 procent.

Vše ale záleží na dvou aspektech. Tedy jestli se zhruba do roku 2035 podaří postavit dva dnes poměrně neekonomické jaderné reaktory a dokdy budou fungovat reaktory v Dukovanech.

Dukovany mohou fungovat až do roku 2040

Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) totiž nyní pravděpodobně prodlouží licenci Dukovan jen do roku 2025 a rok 2035, o který ČEZ usiluje, není jistý.

Předsedkyně SÚJB Dana Drábová následně ČTK řekla, že úřad zatím vždy vydával Dukovanům i druhé české elektrárně v Temelíně rozhodnutí jen na deset let. O tom, jak úřad následně rozhodne v roce 2025, je podle ní předčasné mluvit. Dodala, že pokud bude politická vůle, můžou Dukovany z technického hlediska pracovat do rozmezí let 2035 a 2040.

S dnešními Mládkovými argumenty nesouhlasí zástupci ekologických organizací. "Ministr Mládek si asi otevřel staré noviny. Argumentace severočeské uhlí nebo nové reaktory je retro návrat do devadesátých let," uvedl například Edvard Sequens ze sdružení Calla.

 

Právě se děje

Další zprávy