Boj Kellnera s Komárkem o O2 arenu nekončí, přihodí zas

Zdeněk John
31. 10. 2013 12:24
PPF nabídla vyšší cenu, ale přesto bude finanční souboj pokračovat.
O2 arena připravené na finále Davis cupu v roce 2012
O2 arena připravené na finále Davis cupu v roce 2012 | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Z rozstřelu miliardářů o O2 arenu, největší a nejznámější halu v republice s kapacitou až 18 tisíc diváků, nevzešel nový majitel arény. Investiční skupina KKCG Karla Komárka a PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera se dohodly na pokračování finančního souboje o to, kdo bude kontrolovat zhruba 86 procent akcií Bestsport Areny, pod níž hala patří.

Zbylých 14 procent zůstane i po dokončení rozstřelu v rukou někdejších držitelů dluhopisů, s pomocí kterých financoval Aleš Hušák výstavbu areny. Správcem tohoto podílu je londýnská The Bank of New York Mellon.

Kellner a Komárek se oproti očekávání dohodli na tom, že se uskuteční další jednání.

Zdroje blízké rozstřelu se neshodují v tom,  co se stalo. Podle jednoho předložil Petr Kellner vyšší nabídku, ale pak se obě strany dohodly na možnosti zvyšovat je. Podle dalšího zdroje se našla úplně jiná varianta pokračování: není ale jasné, zda prodej haly někomu třetímu, nebo společné pokračování PPF a KKCG ve firmě Bestsport. Obojí se zdá málo pravděpodobné.

Reálná hodnota podílu v areně, který byl předmětem transakce, se pohybuje mezi 350 a 420 miliony korun. Konečná cena, kterou zaplatí vítěz rozstřelu o zhruba 43 procent akcií Bestsportu (formálně ovládnutí kyperské společnosti Lindus, přes níž miliardáři Bestsport kontrolovali), však bude vyšší. Už kvůli tomu, že získává nejen kontrolu nad arenou, ale i další části Bestsportu.

Další rozstřel

Karel Komárek bojuje o druhý úspěch v rozstřelování s Petrem Kellnerem. Stejným způsobem - i když tehdy velmi draho - ovládl Sazku.

V případě areny chtěli miliardáři sáhnout k mnohem rychlejšímu jednokolovému procesu. K notáři zaslali v obálkách nabídkovou cenu, notář pak za přítomnosti zástupců PPF a KKCG obálky rozlepil. Vyšší nabídka měla rozhodnout.

Slavia, Madonna, KHL

Víceúčelová arena, v níž pravidelně hraje hokejová Slavia, ale už se tu pořádaly také zápasy NHL, KHL či finále Davis cupu, hostila v minulosti koncerty či akce světových celebrit. Dvakrát tu zpívala například Madonna.

Kromě běžných sedadel v hledišti jsou v areně k dispozici dvě VIP patra a v nich spočívá bonus pro jejího majitele. "Arena, když vám patří, poskytuje vhodné společenské prostředí k tomu, aby se tu potkávali důležití lidé s lidmi z byznysu," řekl Aktuálně.cz jeden z manažerů, kteří měli podrobné informace o rozstřelu mezi PPF a KKCG.

Vítězství PPF či KKCG v rozstřelu má rozhodnout i to, zda se dostaví vedlejší takzvaná malá hala (podívejte se, jak bude vypadat ZDE). KKCG v ní chce do roku 2015 vybudovat centrum míčových sportů a chce sem také nalákat do nových kanceláří Český olympijský výbor či Českou unii sportu. PPF s tím nepočítá.

Pro Komárka jako vlastníka Sazky by bylo výhodné mít největší halu v republice i z dalšího důvodu. "Sazka prostě tradičně patří do sportovního prostředí, to spojení je logické," řekl zdroj z KKCG.

Hušákova stavba

Kolem O2 areny se v minulosti točilo více zájemců. V době, kdy Sazka i Bestsport čelili insolvenčnímu řízení, přišla nabídka například od amerického gigantu AEG (provozuje desítky podobných hal po celém světě) a jedna také ze sousedství - od vlastníka sousední obchodní galerie Harfa. Nabídky se pohybovaly kolem 900 milionů korun za celou arenu a PPF a KKCG) se rozhodly je neakceptovat.

O2 arenu postavila těsně před MS v hokeji v roce 2004 loterijní společnost Sazka pod vedením Aleše Hušáka. Původně měla stát 2,5 miliardy, ale kvůli nehospodárnostem při výstavbě a extrémně drahému financování (Sazka vydala dluhopisy za mimořádně nevýhodných podmínek) se nakonec prodražila na téměř osm miliard korun. To následně stáhlo Sazku i další firmy do insolvence, v jejím průběhu tyto společnosti postupně ovládly PPF a KKCG.

V roce 2015 se v O2 areně bude hrát další světový hokejový šampionát.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Milwaukee v NBA zdolalo Memphis košem dvě sekundy před koncem

Basketbalisté Milwaukee porazili ve čtvrtečním utkání NBA Memphis 112:111 košem Jrue Holidaye dvě sekundy před koncem. Hvězdou zápasu byl ale Janis Adetokunbo, který zaznamenal 26 bodů a 11 doskoků a jen dvě asistence jej dělily od zisku triple doublu. Třetí tým Východní konference se v posledním hracím dnu před přestávkou pro Utkání hvězd vrátil na vítěznou vlnu, z které ho minule po pěti výhrách srazil Denver. Nezabránilo tomu ani 35 bodů Ja Moranta.

Výsledky NBA:

Boston - Toronto 132:125, Indiana - Denver 103:113, Memphis - Milwaukee 111:112, New Orleans - Miami 93:103, New York - Detroit 114:104, Phoenix - Golden State 120:98, Portland - Sacramento 123:119, San Antonio - Oklahoma City 102:107, Washington - LA Clippers 119:117.

před 6 minutami

Čína stanovila cíl letošního růstu HDP na více než šest procent

Čína stanovila na letošní rok cíl růstu ekonomiky na více než šest procent. Ve zprávě pro Všečínské shromáždění lidových zástupců to v pátek uvedl premiér Li Kche-čchiang. Představil rovněž plány na investice do technologií. Čína loni cíl růstu kvůli pandemii poprvé od roku 2002 nezveřejnila. Hrubý domácí produkt (HDP) země nakonec zvýšila o 2,3 procenta, což bylo nejméně za 44 let. Čína však byla jedinou velkou ekonomikou, které se podařilo vykázat růst.

"Jako obecný cíl na letošní rok bylo tempo růstu Číny stanoveno na více než šest procent," uvedl premiér podle agentury Reuters. "Při stanovení tohoto cíle jsme vzali v úvahu oživení ekonomické aktivity."

Letošní cíl je však výrazně pod odhady analytiků. Ti čekají, že růst může letos překonat osm procent. Analytici se domnívají, že nižší cíl dává plánovací komisi více prostoru pro prosazení reforem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy