Východní Němec si vydělá o pět eur za hodinu méně než západní. Rozdíl potrvá ještě desítky let

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
21. 4. 2016 20:54
Pokud se mzdy budou sbližovat stejným tempem jako dosud, potrvá ještě 70 let, než by se rozdíl ve mzdách ve východním a západním Německu dostal pod deset procent, upozorňují autoři nové studie.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Drážďany - Zatímco hodinová hrubá mzda v západním Německu loni dosahovala 25,91 eur, ve východním Německu (včetně Berlína) to bylo jen 20,71 eur. Než se platy vyrovnají, bude to trvat ještě celá desetiletí, potvrzuje nový průzkum německého Ifo Institute.

"Po přelomu tisíciletí činil rozdíl ve hrubých mzdách a platech v průměru okolo 5,30 eura za hodinu. Tento rozdíl se pomalu zmenšuje, ale jen o 1,7 procenta ročně. Tímto tempem by trvalo téměř 70 let, než by se rozdíl ve mzdách dostal pod deset procent," vypočítávají Jan Kluge a Michael Weber z drážďanské pobočky institutu.

Rozdíl v platech má přitom několik důvodů. Více než desetina problémů spočívá v tom, že východoněmecké společnosti jsou menší, z pěti procent pak situaci na trhu práce komplikuje nízká cenová úroveň, nízká produktivita firem a menší pokrytí kolektivními smlouvami. Méně příznivá je ve východním Německu rovněž struktura ekonomického sektoru i osídlení, podotýkají Kluge s Weberem. Podíl žen v pracující populaci je sice vyšší, ale má negativní dopad na průměrné mzdy.

Skoro z poloviny je pak problém mezd v Německu tvořen faktory, jako je stáří společnosti, struktura managementu i odlišný způsob odměňování, dodávají autoři studie.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Při potlačení vzpoury ve věznici na Srí Lance zemřelo šest vězňů. Bouře začaly kvůli koronaviru

Šest vězňů přišlo o život a dalších 35 bylo zraněno, když vězeňská služba zahájila střelbu, aby potlačila vzpouru ve věznici na okraji hlavního města Srí Lanky. Vážně zraněni byli také dva strážní. Uvedla to agentura AP s odvoláním na úředníky. V přeplněných věznicích na Srí Lance rostou nepokoje kvůli pandemii. V posledních týdnech vězni protestovali v několika věznicích, protože zde vzrostl počet nakažených covidem-19.

Podle mluvčího policie nepokoje vypukli v neděli ve věznici zhruba 15 kilometrů severně od Colomba. Strážci se pokusili dostat situaci pod kontrolu, nepokoje však přerostly ve vzpouru. Vězni se snažili převzít kontrolu nad vězením a stovky se jich pokusily o útěk. Dozorci proto začali střílet.

Jeden vězeň zemřel při podobných nepokojích minulý týden. Další zemřel v březnu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy