Rok pandemie na akciovém trhu: Vítězí ti flexibilní, obři padají, amatéři rychle sílí

ČTK ČTK
12. 2. 2021 14:18
Akcie na pražské burze ještě zatím neumazaly ztráty způsobené pandemií. Pražskému indexu PX chybí ještě čtyři procenta na hodnoty před 20. únorem, kdy na trhy přišla panika. Český akciový index dosáhl svého dna loni 18. března při poklesu o 37 procent na 690 bodů. Současné hodnoty kolem 1058 bodů představují nárůst o 53 procent, tvrdí analytik Starteepo Dušan Jilčík.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Nejvíce pandemii odnášely akcie bankovních domů, které musí bojovat s poklesem svého zisku a nárůstem nesplácených úvěrů. Například hodnota akcií Komerční banky spadla z 800 Kč na 465 korun, tedy o 41 procent. Nyní se obchoduje za 680 korun.

Zajímavě se vyvíjel kurz antivirové společnosti Avast. Při únorové panice klesla cena jejích akcií z 135 korun na 80 Kč. Nicméně celosvětový zájem o home office a nákupy firemních počítačů s antivirovým softwarem dokázaly vystřelit během dalšího čtvrtletí cenu Avastu na 175 Kč, tedy o třetinu výše, než byla v únoru.

Evropské akciové trhy dokázaly jen sotva vymazat ztráty z února a března 2020 nyní v letošním lednu. Německý index DAX je jen o dvě procenta výše. Celoevropský EuroStoxx, který reprezentuje 50 největších evropských firem, je stále ve čtyřprocentní ztrátě. Logicky se nedařilo například výrobci letadel Airbus (minus 31 procent). Naopak německá společnost na dovoz jídla Delivery Hero (v ČR jim patří Dáme jídlo) dokázala od vypuknutí pandemie posílit zhruba o 70 procent.

Koronavirová panika na burzách se plně rozpoutala 20. února 2020. Do té doby akciové trhy od začátku roku 2020 mírně posilovaly. Americké akcie, měřené indexem S&P, si své dno našly až o měsíc později a s celkovým poklesem o 34 procent od vypuknutí výprodejů. Z velkých společností třeba Boeing i po roce ztrácí 37 procent. Naopak nejhodnotnější firma světa Apple i díky výbornému marketingu posílila od začátku pandemie o 69 procent.

Farmaceutická společnost Moderna byla v únoru 2020 na cenách okolo 20 dolarů. Zprávy, že by mohla být jedním z tvůrců vakcíny, zvýšily její cenu do listopadu na čtyřnásobek. Ovšem nyní, když se jejich vakcínou už i očkuje v ČR, je na 183 dolarech, tedy o 815 procent výše. Koronavirus vytvořil i dalšího "šampióna" s růstem o 311 procent. Jde o Zoom Video Communications, který lidé hojně používají k videokonferencím.

Covid přinesl další úkaz. Je jím zvyšující se podíl drobných investorů na trhu. "Společné akce na sociálních platformách jsou jen vrcholem ledovce, mnohem důležitější je fakt, že zatímco ještě zhruba před deseti lety byl podíl individuálních investorů na trhu marginální, dnes se již blíží 25 procentům," řekl zakladatel investiční platformy Portu od Wood & Company Radim Krejčí. Dynamika, s jakou se toto číslo zvětšuje, je podle něj ohromující. "Můžeme být ještě překvapeni, co všechno tento fakt může změnit," uzavřel.

 

Právě se děje

Další zprávy