Rodinný dům postavíte bez povolení, novela zmírní pravidla

David Kořínek
13. 7. 2015 15:20
Ministerstvo pro místní rozvoj navrhlo novelu stavebního zákona, má platit od druhé poloviny příštího roku. Stavbu rodinného domu by nově postačilo jen nahlásit.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha – Zjednodušit povolování zejména pro menší stavebníky a oživit stavební průmysl - to je hlavním cílem novely stavebního zákona, která má začít platit v druhé polovině roku 2016. Ministerstvo pro místní rozvoj poslalo její návrh do meziresortního připomínkového řízení.

"Stavební zákon patří k zákonům, které se týkají nejširších vrstev obyvatel. Většina z nás alespoň jednou v životě něco staví nebo přestavuje," vysvětluje snahu o zjednodušení ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO).

Chaotická výstavba prý nehrozí

Pokud novela projde, nebude už například u jakkoliv velkého rodinného domu nebo stavby pro rodinnou rekreaci potřeba stavební povolení - postačí řádné ohlášení. Na toto ohlášení bude možné postavit i bytový dům do 150 metrů čtverečních celkové zastavěné plochy.

Zrušení povinnosti mít povolení pro stavbu rodinného domu je administrativním ulehčením, chaotická výstavba prý kvůli němu nehrozí. "Stavby na ohlášení musí mít dokumentaci a příslušné souhlasy zainteresovaných organizací ve stejném rozsahu jako pro stavební povolení," vysvětluje generální ředitel Svazu podnikatelů ve stavebnictví Miloslav Mašek.

Oživení trhu

"Snadnější realizace větších i menších staveb bude mít pozitivní dopad na oživení stavebního průmyslu v České republice a na zvýšení zaměstnanosti. Novela určitě přispěje i realitnímu trhu," věří Šlechtová.

Novela by měla zjednodušit i stavby zahradních bazénů či skleníků. Nově by si je mohl postavit každý pouze na základě jejich umístění a bez následného povolování, tedy bez ohlášení nebo stavebního povolení. Dosud platí omezení, podle něhož  taková stavba může mít maximálně 40 metrů čtverečních rozlohy nebo pět metrů výšky - to chce novela zrušit.

"Novela je ve fázi meziresortního připomínkového řízení, které ještě nebylo ukončeno, a proto je nyní předčasné se k ní vyjadřovat," nechce zatím návrh komentovat Petr Koranda z Asociace realitních kanceláří.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 1 hodinou

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy