Mimořádná zpráva

Rodičovskou v zahraničí mají lidem zajistit české úřady, rozhodla ombudsmanka

ČTK ČTK
17. 5. 2016 12:51
Úřad práce nemůže v případě zaměstnání otce v zahraničí matku dítěte odkázat, aby si v cizině vyřídila rodičovský příspěvek sama. Má sám kontaktovat příslušnou instituci v zahraničí a žádost o dávku jí předat. Pokud by instituce nereagovala, má úřad práce sám začít vyplácet prozatímní dávku.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Brno - Úřad práce nemůže v případě zaměstnání otce v zahraničí matku dítěte odkázat, aby si v cizině vyřídila rodičovský příspěvek. Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová dnes uvedla, že úřad má sám kontaktovat příslušnou instituci v zahraničí a žádost o dávku jí předat. Pokud by instituce nereagovala, má úřad práce sám začít vyplácet prozatímní dávku.

Ženě z Ústeckého kraje tak úřad práce doplatil více než 140 000 korun rodičovského příspěvku, na který měla nárok, přestože otec dítěte pracoval v zahraničí.

Úřad práce nejdříve přiznal a vyplácel ženě z Ústeckého kraje rodičovský příspěvek, když ale začal otec dítěte dojíždět za prací do Německa, úřad určil, že v souladu s předpisy Evropské unie má rodičovský příspěvek dál vyplácet Německo. Výplatu české dávky zastavil a ženu odkázal, ať si o příspěvek požádá v Německu. Jenže německá instituce nereagovala a žena zůstala bez rodičovského příspěvku.

Šabatová dala úřadu práce za pravdu v tom, že rodičovský příspěvek mělo přednostně vyplácet Německo, protože tam byl otec zaměstnán. Sekundárně však tuto povinnost měla i Česká republika na základě bydliště dítěte. "Tento zdvojený systém má rodinu chránit a zaručit, že nezůstane bez pomoci, pokud by primárně příslušný stát dávku neposkytoval," uvedla Šabatová.

Úřad práce podle ní tedy správně výplatu dávky zastavil, neměl však matku odkázat, aby si v Německu rodičovský příspěvek vyřídila. Naopak měl sám kontaktovat příslušnou německou instituci a žádost o dávku jí předat. Pokud by německá instituce do dvou měsíců nereagovala, měl začít vyplácet prozatímní dávku, aby rodina nezůstala bez finančního zajištění.

Úřad práce tak na základě zjištění ombudsmanky kontaktoval příslušnou německou instituci a ta ve lhůtě dvou měsíců nereagovala. Proto ženě zpětně vyplatil rodičovský příspěvek 140 000 korun.

I kdyby německá instituce reagovala, musela by podle Šabatové konstatovat, že stěžovatelka už nemá na dávku v Německu nárok s ohledem na věk dítěte. Dávka se v Německu vyplácí pouze do 14 měsíců věku dítěte a v době zastavení dávek českým úřadem už bylo dítě starší. "Český úřad práce by tedy jako sekundárně kompetentní stát rodičovský příspěvek stěžovatelce zpětně vyplatil," uvedla Šabatová.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Volkswagen má rekordní pololetní zisk, chce vyrábět více elektromobilů než Tesla

Německý automobilový koncern Volkswagen vykázal v pololetí rekordní provozní zisk 11,4 miliardy eur (291 miliard korun). Ve stejném období roku 2019, tedy před pandemií, byl provozní zisk deset miliard eur, což byl do té doby rekord. Firma zároveň zvýšila celoroční prognózu. Výhled provozní návratnosti tržeb za celý letošní rok zvedla o 0,5 procentního bodu na šest až 7,5 procenta. Firma, jejíž součástí je i česká automobilka Škoda Auto, to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. 

Největší podíl na výsledku měly prémiové firemní značky a divize finančních služeb, které vykázaly růst ve dvojmístných číslech. "Udržujeme vysoké tempo, a to jak z hlediska provozního, tak strategického," uvedl šéf společnosti Herbert Diess. Dodal, že pokrok zaznamenala také divize elektromobilů. Diess by chtěl, aby Volkswagen v polovině desetiletí předstihl na pozici největšího výrobce elektromobilů na světě americkou společnost Tesla.

Automobilku Volkswagen, podobně jako i další výrobce aut, na jaře zasáhl nedostatek polovodičů. Firma upozornila, že by se to mohlo projevit v nižších dodávkách. Loni Volkswagen dodal 9,3 milionu vozů a uvádí, že letos by jich mělo být o něco více. Dříve společnost předpokládala, že dodávky budou výrazně vyšší.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před tsunami

Americké úřady ve čtvrtek vydaly varování před vlnou tsunami poté, co poloostrov Aljašku postihlo silné zemětřesení - podle americké geologické služby (USGS) dosáhlo síly až 8,2 stupně. Podle agentury AP mohlo samotné zemětřesení způsobit menší až středně těžké škody v oblasti epicentra. Zatím však nejsou hlášeny žádné oběti ani škody, poznamenala agentura Reuters.

Zemětřesení udeřilo zhruba 91 kilometrů jihovýchodně od oblasti Perryville, zhruba 800 kilometrů od největšího města na poloostrově Anchorage.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 13 minutami

Pojišťovny vybraly letos na pojistném 74,8 miliard korun, o 4,4 procent více než před rokem

Český pojistný trh v letošním prvním pololetí zrychlil růst. Pojišťovny vybraly na pojistném 74,76 miliardy korun, což je meziročně o 4,4 procenta více. Informovala o tom Česká asociace pojišťoven, která sdružuje pojišťovny s 98procentním podílem na trhu. V roce 2020 trh vzrostl o 3,7 procenta na 141,2 miliardy korun.

"Ve srovnání s 3,8procentním růstem zaznamenaným za stejné období minulého roku se jedná o vystupňování tempa růstu trhu. Tento výsledek ovlivňuje vývoj v jak v životním, tak neživotním pojištění," uvedl analytik asociace Jaroslav Urban.

Počet nově uzavíraných smluv životního pojištění meziročně významně narůstá zejména z důvodu nízké srovnávací základny roku 2020, kdy sjednávání smluv bylo výrazně omezeno i v souvislosti s obdobím pandemie covid-19. Meziročně se počet nově uzavřených smluv životního pojištění zvýšil o 7,8 procenta. Celkem se během prvního pololetí 2021 uzavřelo 226 000 smluv. Z toho připadá téměř 219 000 na běžně placené smlouvy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy