Roboti změní prodejny, schopné pokladní si však polepší. Makro nabere stovky lidí

Iva Špačková Iva Špačková
9. 6. 2017 18:00
Rychlý nástup automatů v prodejnách se během následujících let výrazně změní tuzemský obchod. Až čtvrtina klasických míst může zaniknout, nová však vzniknou. Obsadí je lidé, kteří budou kreativní a vstřícní k zákazníkům. Prodavačkám, které přeměnu zvládnou, stoupnou mzdy.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Nástup nových technologií zasáhne řadu dosavadních pracovních pozic v tuzemském obchodě. V oboru, který nyní zaměstnává přes sto tisíc lidí, do roku 2030 zanikne téměř třicet tisíc klasických profesí - o osmnáct tisíc prořídnou řady prodavaček a o dalších deset tisíc se sníží stavy pokladních. Počítá s tím studie Úřadu vlády ČR. To však automaticky neznamená, že obchod personálně zhubne.

Záležet bude na tom, jak dobře se firmy na změny připraví, a stačí své lidi přeučit na nová místa. "Charakter práce se změní. Není to hrozba, ale výzva. Pokladní, které dnes dělají rutinní a špatně placenou práci, budou potřeba na jiných místech, kde mohou obsluhovat zákazníky. Potřebují k tomu však získat nové dovednosti, za něž dostanou i lepší platové ohodnocení," uvedl na semináři věnovanému nástupu digitalizace v obchodě Aleš Chmelař, hlavní ekonomický analytik Úřadu vlády.

Jeho slova potvrzují i zkušenosti od obchodníků, kteří nové technologie v řetězcích zavádějí. Například Globus, který jako první nabídl rychlý způsob nakupování Scan & Go umožňující obejít klasické pokladny, jejich pracovní místa neruší.

"Scan & Go je výborná služba, ale slouží jako doplněk ke klasickým pokladnám. Zjistili jsme, že mnoha zákazníkům vyhovuje, ale řada jiných na ni nereaguje a upřednostňuje kontakt s pokladní," říká Sandra Kipeťová, personální manažerka řetězce. Globus podle ní zjistil, že někteří zákazníci se dokonce vracejí ke konkrétním prodavačkám či prodavačům, kteří je obsluhují v řeznictví či pekařství.

To podle ní ukazuje, jak je osobní přístup k zákazníkům důležitý a potřebuje v této oblasti posílit. "Potřebujeme zaměstnance, kteří budou schopni komunikovat se zákazníky, a zároveň neskutečně hladovíme po kvalifikovaných pracovnících jako jsou řezník, pekař či kuchař. Ti nám velmi chybějí," upřesňuje Kipeťová.

Podobně se na nástup automatů do prodejen dívá i Ján Kondáš z řetězce Tesco. Digitalizace sice podle něj velice zrychluje nákup a na první pohled ohrožuje až 40 procent klasických pozic, zlepší produktivitu práce až o pětinu. Nové stroje však musí někdo obsluhovat a reagovat na jejich výstupy, takže k faktickému úbytku míst nemusí dojít.

"V následujících letech vzniknou minimálně stovky nových míst, která si dnes ani neumíme představit. Je dokonce možné, že budeme zaměstnávat více lidí než dnes," říká Kondáš.

Kamenné obchody se podle něj musí zaměřit na rozvíjení služeb a dobrého poradenství přímo na ploše prodejen, protože právě tím se mohou odlišit od e-shopů. "Musíme se zaměřit na rozvíjení takzvaných měkkých vlastností u zaměstnanců - tedy na to, aby dokázali příjemně komunikovat se zákazníky. Pracovníci, kteří to dokážou, mohou očekávat vyšší platy," tvrdí.

Velkoobchodní řetězec Makro dokonce aktuálně řeší opačný problém. Díky digitalizaci potřebuje rozšířit počet pracovníků až o pětinu. V Kozomíně u Prahy staví nový plně automatizovaný distribuční sklad, který má rozvážet zboží zákazníkům a být jim od roku 2018 k dispozici non-stop.

"Zjistili jsme, že naši zákazníci nemají čas tlačit vozíky v Makru, chtějí se více věnovat vlastním zákazníkům na svých prodejnách, proto jim chceme distribuci usnadnit," vysvětluje personalistka Markéta Pavelková. Makro, zaměstnávající nyní 3000 lidí, potřebuje získat až 600 nových pracovníků.

Experti se na semináři věnovanému digitalizaci v obchodě shodli, že ač mohou být roboti na první pohled pro zaměstnance hrozbou, když se uchopí jako výzva, může jejich nástup naopak zvýšit počet pracovních míst. Šéfka Odborového svazu pracovníků v obchodu Renáta Burianová až tak optimistická není. Podle ní někteří lidé o místa přijdou, nicméně úbytek se bude pohybovat v řádu procent.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Střelci z FedEx v Indianapolis vloni zabavili brokovnici, pak si koupil dvě pušky

Mladík, který v noci na pátek zabíjel v areálu kurýrní firmy FedEx v americkém Indianapolisu, si dvě poloautomatické pušky použité při útoku pořídil legálně. Brandon Hole tak učinil několik měsíců poté, co mu byla zabavena brokovnice kvůli obavě jeho matky o jeho duševní zdraví, oznámila podle amerických médií policie. Agentura AP v neděli napsala, že ve státě Indiana platí zákon zavedený ve snaze nákupům zbraní za takovýchto okolností zabránit.

Policie popsala zbraně použité při krveprolití ze čtvrteční noci jako "útočné pušky". Hole, kterému bylo 19 let, s nimi v logistickém centru u letiště v Indianapolisu zabil osm lidí. Následně bývalý zaměstnanec firmy FedEx spáchal sebevraždu.

Zbraň mu byla zabavena na základě státního zákona z roku 2005, který umožňuje úřadům odebírat lidem zbraně v případě signálů ohledně jejich možných sklonů k násilí. Město prověřuje, jestli v tomto případě nedošlo k zanedbání ve vymáhání zbraňového zákona. 

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

V texaském Austinu někdo zastřelil tři lidi, policie pátrá po podezřelém

Policie v texaském Austinu v neděli pátrala po 41letém muži v návaznosti na střelecký incident, při kterém přišly o život tři oběti. Podezřelý byl považován za nebezpečného, panovala obava, že by mohl vzít rukojmího. O událostech informovaly agentury Reuters a AP.

"Zdá se, že jde o izolovanou událost v domácnosti, obyvatelstvu nebezpečí nehrozí," uvedla austinská policie. Její šéf Joseph Chacon ale také vyjádřil obavu, že by hlavní podezřelý "mohl případně vzít rukojmího a sám se někde ukrývat a čekat, než odejdeme". Policie obyvatele vyzývala, aby se vyhýbali oblasti na severozápadě města, kde se střelba odehrála. Lidé z dané oblasti pak neměli vycházet na ulici.

Na místě podle svědků zasahovalo více policejních jednotek a sanitky, uvedla agentura AP. Při střelbě přišli o život dvě ženy latinskoamerického původu a jeden muž tmavé pleti. "Zatím nemáme informace o dalších obětech," uvedly zdravotnické úřady.

Údajný pachatel Stephen Broderick se podle Chacona s oběťmi znal, pozadí incidentu ale policejní velitel dále neosvětlil. Hledaného muže popsal jako černocha nižší postavy. Vyšetřovatelé nevěděli, zda uprchl v automobilu, pracovali ovšem s předpokladem, že je ozbrojený.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při nehodě vozu Tesla zahynuly dvě osoby, za volantem nikdo neseděl

Dva muži zemřeli při srážce vozu Tesla S se stromem nedaleko amerického města Houstunu. Podle místní policie v autě ale nikdo neseděl za volantem, informovala dnes agentura Reuters. Tesla ani úřady pro silniční bezpečnost nehodu nekomentovaly.

Podle místních médií se nehoda stala v sobotu. Vůz jel vysokou rychlostí, když nezvládl zatáčku a narazil do stromu. Po uhašení požáru policie našla ostatky dvou mužů - jeden seděl v přední části na sedadle spolujezdce a druhý v zadní části vozu.

Nehoda se stala v období, kdy se kvůli několika nehodám zvýšila pozornost vůči systému poloautomatického řízení americké automobilky. Americké silniční úřady prošetřují několik desítek nehod vozů Tesla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy