Roboti vám přinesou novou práci, o místo připraví jen někoho. Projděte si, koho firmy hledají

Iva Špačková Iva Špačková
22. 3. 2018 6:54
Zaváděním strojů do výroby chtějí firmy jednak zvýšit výkon a omezit chyby, jednak nahradit chybějící pracovníky. Ačkoliv to na první pohled vypadá, že roboti berou lidem práci, praxe je jiná. Podívejte se na výzkum náborové firmy ManpowerGroup, který ukazuje, v jakých oborech budou firmy v následujících dvou letech díky digitalizaci nabírat či propouštět nejvíce a jaké znalosti a dovednosti si budou cenit.
Foto: Thinkstock

„Ajťák“ ano, ale ne ufon

Odborníci na informační technologie mohou díky automatizaci říci, že jsou nepostradatelní a mohou si pravidelně říkat o vyšší plat. Ale neplatí to zdaleka pro všechny.

Pět procent firem totiž hodlá zaměstnance propouštět, nechávat si budou jen ty nejlepší. Také většina podniků, které hodlají řady "ajťáků" rozšiřovat, si chce vybírat nejen podle toho, zda je to dobrý expert, ale také podle toho, zda umí komunikovat s vedením, zákazníky a zaměstnanci.

"Většina firem si stěžuje, jak je těžké se s 'ajťáky' domluvit. IT dneška, to už nemůže být 'divný‘ department, kde sedí 'divní‘ lidé a dělají 'divné‘ věci. Mluvit srozumitelně s ostatními je naprosto klíčové. Kdo dokáže skloubit odborné znalosti a měkké dovednosti, ten bude nejžádanějším zaměstnancem v oboru," vysvětluje Rezlerová, šéfka ManpowerGroup 

Podle ní je schopnost domluvit se s ostatními nejvyhledávanější vlastností pro 65 procent firem, které hodlají nové "ajťáky" přijímat.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy