Roboti vám přinesou novou práci, o místo připraví jen někoho. Projděte si, koho firmy hledají

Iva Špačková Iva Špačková
22. 3. 2018 6:54
Zaváděním strojů do výroby chtějí firmy jednak zvýšit výkon a omezit chyby, jednak nahradit chybějící pracovníky. Ačkoliv to na první pohled vypadá, že roboti berou lidem práci, praxe je jiná. Podívejte se na výzkum náborové firmy ManpowerGroup, který ukazuje, v jakých oborech budou firmy v následujících dvou letech díky digitalizaci nabírat či propouštět nejvíce a jaké znalosti a dovednosti si budou cenit.
Foto: ManpowerGroup

Dopad robotizace na obory

Ačkoliv celkově bude digitalizace pro nárůst pracovních sil v následujících dvou letech příznivá, nové zaměstnance plánují nabírat jen některá odvětví. Nejvíce jich přibude v oblasti IT, která bude potřebovat téměř o desetinu více expertů než dnes. Nárůst zaměstnanců očekává také oblast obchodu a zpracovatelský průmysl.

Personální oddělení, která byla v důsledku finanční krize ještě před dvěma lety poddimenzovaná a nabírala nové posily rychleji než řada dalších oblastí, čeká stagnaci. "Firmy se nasytily odborníky a nyní čekají, co bude dál," komentuje vývoj Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka ManpowerGroup Česká a Slovenská republika.

Oblast financí však bude pracovníky spíše ztrácet. Nejvíce míst ubude v administrativě, v níž hodlá propouštět o sedm procent více firem než těch, které plánují nové zaměstnance nabírat.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Sarkozy je vinen z korupce, rozhodl francouzský soud

Soud uznal francouzského exprezidenta Nicolase Sarkozyho vinným z korupce a obchodování s vlivem. Uložil mu tříletý trest, z toho jeden rok nepodmíněně.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Juška, Svoboda a Švábíková přijdou o halové ME

Tři čeští atleti přijdou o halové mistrovství Evropy, které začne ve čtvrtek v Toruni. Ze zdravotních důvodů nepojedou do Polska někdejší šampioni Petr Svoboda a Radek Juška ani tyčkařka Amálie Švábíková. Česká výprava bude mít 23 závodníků, řekl dnes novinářům při on-line tiskové konferenci reprezentační šéftrenér Jan Netscher.

Halový mistr Evropy v běhu na 60 metrů překážek z roku 2011 Svoboda, kterému zranění už v minulosti výrazně narušila kariéru, se potýká s bolavou achilovkou. Nejlepší český dálkař Juška, šampion z HME v Praze 2015, je nachlazený. "Vypadli nám dva matadoři, to je razantní oslabení výpravy," konstatoval Netscher.

Se Švábíkovou mluvil půl hodiny před tiskovkou. "Zkoušela poslední trénink a bolavá záda jí neumožní odcestovat," řekl šéftrenér.

Díky tomu bude mít v Toruni osobního trenéra čtvrtkařka Lada Vondrová, jejíž kouč Jaroslav Jón zaplní uvolněné místo po trenéru Švábkové Pavlu Beranovi.

Další zprávy